la examen de secretie vaginala si mi-a iesit ca am vaginita nespecifica

26-11-2011
carmencarmen
Nu este medic/terapeut
carmencarmen
buna ziua.am facut un examen de secretie vaginala si mi-a iesit ca am vaginita nespecifica.am fost la med de familie si mi-a dat niste ovule(polygynax).cand le iau imi curge ceva din vagin(un fel de secretie vaginala) este in regula?
6 comentarii
0
26-11-2011, ora 12:33
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Este in regula, ovulul se scurge afara, trebuie sa il introduci seara, dupa care sa stai culcata.
0
26-11-2011, ora 13:04
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Pune-ti un absorbant sau vata, ca la ciclu, in perioada asta si sa pui ovulul chiar inainte de a te culca.
Daca stai in picioare, acesta topindu-se, curge afara si nu mai este eficient tratamentul.
El oricum o sa curga dimineata si pe parcursul zilei.
Schimbi si tiu absorbantul din cand in cand.
Sa nu te speli in vagin si sa nu ai contact sexual pe durata tratamentului.
Partenerul ar trebui sa vada si el daca are ceva, altfel te poti reinfecta.
Spala-ti lucrurile si mai ales chiloteii si pantalonii la peste 70 de grade, ca sa se dezinfecteze, sterge colacul de wc cu spirt din cand in cand, iar in wc, sa folosesti solutii de curatat wc-ul.
Ca sa iti treaca si sa nu te reinfectezi, va trebui sa respecti aceste masuri de igiena.
0
27-11-2011, ora 13:31
carmencarmen
Nu este medic/terapeut
carmencarmen
ms de raspunsuri.si inainte sa ma infectez foloseam masuri de iigiena, iar cu partenerul folosesc intotdeauna prezervativ...deci nu stiu de unde am facut infectia asta...
0
27-11-2011, ora 13:59
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Contaminarea se poate produce si din vecinatte, de la anus, depinde ce bacterii s-au gasit la analiza ta
Prezervativul, in momentul punerii lui, se poate contamina de la partener, bacteriile se mai pot lua si de la wc, cada, etc...se intampla.
0
06-12-2011, ora 23:03
anghe
Nu este medic/terapeut
anghe
buna. Obisnuiestete sa porti lenjeria intima de bumbac ptr. ca absorb umezeala si o poti dezinfecta si prin a o calca cu fierul de calcat
0
19-12-2011, ora 22:11
anghe
Nu este medic/terapeut
anghe
scuze ! nu am terminat ideia. de vaginita scapi prin ovule si dezinfectare cum am explicat mai sus. nu e grav.SANATATE
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaginita în timpul sarcinii - cauze, simptome, tratament
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  • Vulvovaginita și microbiomul: o revizuire a studiilor concentrate asupra tratamentului infecțiilor acute și recurente
  • Un tratament mai eficient pentru candidoza vaginală
  •