vaginita microbiana

02-10-2007
roxa13
Nu este medic/terapeut
roxa13
La ultimul control ginecologic am fst diagnosticata cu vaginita microbiana si mi s-a dat urm tratament: doxicilina2/zi(10pastile total), fasigyn doza unica 4pastilute, spalaturi cu septovag si ovule Flagyl.Mi-e cam teama sa nu fac si altcva de la antibiotic.este o problema care a r treb sa ma sperie???Credeti ca poate recidiva ac microb dupa tratam??Este posuibil sa nu imi treaca dupa ac tratam???Sunt cam speriata.pt ca nu am av niciodata vreo probl ginecologica, este prima oara!
Va multumesc
21 comentarii
0
02-10-2007, ora 00:00
Bodu
Nu este medic/terapeut
Bodu
off...stai linistita draguta, urmeaza tratamentul timp de 3 zile si a stii ca spalaturile sunt foarte buna.
Nu ai de ce sa-ti faci griji, nu este nimic grav.
Este, de asemenea, necesara evitarea contactelor sexuale neprotejate pe perioada tratamentului.
Totusi te rog sa-mi spui !!

Ai dureri in timpul actului sexual ?
0
02-10-2007, ora 00:00
roxa13
Nu este medic/terapeut
roxa13
Tratamentul este de 10zile practic, pt ca Doxicilina o iau 5zile, a 6-a zi iau Fasigyn-doza unica, si apoi urmez desigur cu irigarile si cu ovulele Flagyl (care sunt 10buc).
Ideea este ca sper ca antibioticul sa nu imi afecteze mai rau infectia.asta ma sperie!!!!
Iar dureri in timpul actului sexual nu am.
0
02-10-2007, ora 00:00
roxa13
Nu este medic/terapeut
roxa13
si daca as avea dureri in timpul actului sexual care ar fi cauza???
ar fi ceva mai grav???
0
04-10-2007, ora 00:00
Bodu
Nu este medic/terapeut
Bodu
NU, oricum nu este nimic grav, problema ta poate disparea singura daca ai o imunitate buna;tine tratamentul cum ti-a spus doctorul, papa mult iaurt, ia vitamina C si acum ca tot s-a dat drumul la muraturi, papa multe legume.
o sa fie bine..stai linistita.
0
04-10-2007, ora 00:00
Elena B
Nu este medic/terapeut
Elena B
Buna ziua ! Poate ma puteti ajuta si pe mine...
Am dureri in timpul actului sexual si sunt foarte, foarte uscata.
Nu pot avea 2 zile consecutive un contact sexual , intrucat dupa primul contact, incep sa ma doara ovarele.Aceasta problema o am de 3 luni.Mi-am facut analize PAP, ex citoloic , ecografie, HPV, chlamydia, micoplasma, ureaplasma.Toate mi-au iesit bine ! Ce alta analiza pot face sau daca aveti idee ce se intampla ? Sa repet aceste analize la un alt cabinet ? Va multumesc anticipat ptr raspuns !
0
05-10-2007, ora 00:00
Bodu
Nu este medic/terapeut
Bodu
uf...important este ca toate analizele ti-au iesit bine (esti sanatoasa tun)
in ceea ce priveste uscaciunea ta exista cateva explicatii care pot fi gandite de tine..si poate cine stie...o sa scapi de "povara asta
in primul rand...iti doresti un act sexual ??(sunt sigur ca da:P )

pai...vorbeste cu partenerul tau sa aiba un preludiu mai lung.
problema este ca nu te "uzi"
relaxeazate si tu si partenerul /totusi esti cam sperioasa...dupa cum am observat eu (ai grije de tine si fi mai vesela ca esti tanara )

O zi minunata

Andrei
0
06-10-2007, ora 00:00
Elena B
Nu este medic/terapeut
Elena B
:):) Nu sunt sperioasa, ci doar am obosit, , psihic ' din cauza acestei probleme.Probabil, daca nu mi-as dori sa am contact sexual, m-ar preocupa mai putin aceasta chestiune.Dar, dupa cum ati banuit si Dvs, imi doresc :)..Uscaciunea nu apare numai in timpul actului sexual sau inainte, ci sunt uscata tot timpul, indiferent de momentul zilei.Eram putin sceptica in privinta analizelor, intrucat Dna Dr cand mi-a recoltat probele , se, , vaita ' ca sunt f uscata si abia poate recolta.Nu prea stiu ce a recoltat.lol
Oricum, mi-ati fost de mare ajutor, si eu m-am gandit ca partenerul acorda prea putina atentie preludiului.Va multumesc !
0
15-10-2007, ora 00:00
Ale_}LOVE{
Nu este medic/terapeut
Ale_}LOVE{
buna, am si eu o problema. Acu un an am simtit ca ceva nu este in regula cu secretiile care e aveam si am fost la medic si mi sa spus ca am vaginita microbiana (candida albicans). Am urmat tratamentul care mi la spus medicul..imi trecea si dupa menstruatie imi reaparea, asa ca am facut acelasi tratament cateva luni bune, si am tot fost la medic dar de vreo 6 luni am renuntzat pt ca era foarte scump si am vazut ca tratamenul nu avea nici un rezultat, si credeam ca daca o sa am mai multa grija de mine o sa imi treaca, dar nu a fost asa, de vreo luna am observat ca se ingroasa gluma si ca ma simt din ce in ce mai rau si m-am dus iar la medic( la un al doilea medic), si el mia spus acelasi lucru, mi-a dat un tratament care pare a fi ceva mai eficient, dar problema e ca acum cred ca nu am numai problema asta, si cred asta din cauza ca pielea din jurul vaginului e foarte uscata, si imi creapa si am impresia ca ciuperca vaginala sa extins..si mai e ceva, la intrare in vagin.mia aparut o umflatura si ma doare aproape tot timpul, sa nu mai zic in timpul actului sexual. Intrebarea mea e: cat de grava poate sa ajunga aceasta problema, si ce consecinte ar putea sa aiba daca nu imi va trece nici acum?daca cumva stiti un tratament eficient. va rog sa mil ziceti si mie, vas fi foarte recunoscatoare. Mii de multumiri"!!
0
15-10-2007, ora 00:00
Bodu
Nu este medic/terapeut
Bodu
off..e destul de greu..acum ca tu ai lasat sa se instalez acolo, dar..totul se rezolva...te rog sa urmezi tratamentul si incearca un ungunet din propolis.o sa fie bine..doar ca trebie sa ai rabdare
0
13-03-2009, ora 10:54
elenavasi
Nu este medic/terapeut
elenavasi
Incercati Multi Gyn Actigel, pot spune ca este foarte bun, are si actiune antibacteriana, recomandat in vaginite si stimuleaza cresterea nivelului de estrogen care duce la umezirea naturala.
0
19-05-2009, ora 14:45
alinaelenatoma
Nu este medic/terapeut
alinaelenatoma
buna ziua.am o problema si va rog sa ma ajutati pt ca imi este teama sa merg la un medi ginecolog. de cateva zile am niste probleme la contactul sexual. adica dupa contact am niste dureri de burta care nu m-i se par chiar asa normale. chiar si in momentul cand ma asez pe scaun simt o durere continuua jos inauntru. de ce? poate fi vb de ceva grav? va rog din inima sa ma ajutati credeti ca as putea face un antibiotic? si cam ce as putea face?
va multumesc din inima si ajutati-ma pt ca sunt foarte speriata.
0
19-05-2009, ora 14:45
alinaelenatoma
Nu este medic/terapeut
alinaelenatoma
buna ziua.am o problema si va rog sa ma ajutati pt ca imi este teama sa merg la un medi ginecolog. de cateva zile am niste probleme la contactul sexual. adica dupa contact am niste dureri de burta care nu m-i se par chiar asa normale. chiar si in momentul cand ma asez pe scaun simt o durere continuua jos inauntru. de ce? poate fi vb de ceva grav? va rog din inima sa ma ajutati credeti ca as putea face un antibiotic? si cam ce as putea face?
va multumesc din inima si ajutati-ma pt ca sunt foarte speriata.
0
19-05-2009, ora 15:41
elenavasi
Nu este medic/terapeut
elenavasi
draga mea, nu stiu exact care este cauza acestei dureri pe care o acuzi, insa pot da cu presupusul. Se poate sa ai o rana pe uter, desi din cate stiu eu asta ar face si contactul in sine dureros, se poate sa ai ovarele inflamate--ambele pot fii cauzate de o raceala, rana datorita unei raceli netratate, inflamatia datorita unei raceli actuale. Oricat de neplacuta este pentru multe dintre noi vizita la dr ginecolog te sfatuiesc din inima sa nu te tratezi de capul tau ci sa mergi la dr.
0
19-05-2009, ora 16:45
alinaelenatoma
Nu este medic/terapeut
alinaelenatoma
eu va multumesc din inima pt incurajare dar imi este foarte teama de rezultatul pe care il voi primi.ma gandesc ca totusi cred ca am ceva pa ca urinez si foarte des si ma doare rau burta jos si in momentul daca ma tin. eu am ceva timp de cand ma chinui sa raman insarcinata dar nimic si credeti-ma ca sunt disperata si speriata in acelasi timp.pt ca imi doresc sa am un copil foarte mult.nu am spus la nimeni ce se intampla cu mine tot de teama de a merge la dr.uneori am si niste scurgeri foarte apoase de ce oare? iar la menstruatie am niste dureri cumplite.e normal? va multumesc din inima
0
19-05-2009, ora 17:23
elenavasi
Nu este medic/terapeut
elenavasi
daca faci pipi des si cate putin ca si cum nu ai mai putea tine atunci e clar ca ai racit, nu sunt medic dar poate fii o cistita sau o anexita, o infectie a tractului urinar. Daca ai dureri inainte de menstruatie asta se datoreaza inflamarii ovarelor, desi poate nu iti vine sa crezi suntem multe care ne confruntam cu acest disconfort lunar. Pentru unele functioneaza Diclofenacul, pentru altele Nurofenul, sau indometacinul, toate pentru a reduce inflamatia si a atenua durerea. Daca insa doresti sa ramai insarcinata nu e recomandat sa ei decat No-spa, singurul care este prescris pe perioada sarcinii-din cate stiu eu, din fericire poti gasi pe net prospectul de la toate medicamentele. Cu atat mai mult pentru ca doresti sa ai un copil ar trebui sa mergi la medic, sa iti faci niste analize ca sa vezi ca esti ok. Si eu am avut dureri foarte mari inaninte de ciclu de la 13 ani, dupa ce am nascut am constatat ca aceste dureri nu mai apar.Are si nasterea efectele ei benefice pentru corp.Intereseaza-te de un dr bun in localitatea in care locuiesti si mergi si fa-ti un control. Cat despre scurgeri ce sa spun, nu toate putem purta tanga fara tampon zilnic si sa ramanem curate si uscate toata ziua, asta nu inseamna neaparat ca nu ai o igiena intima corespunzatoare ci pur si simplu poti sa ai o secretie mai abundenta.Concluzia-mergi la dr, nu cred ca ai nimc grav.
0
19-05-2009, ora 18:26
alinaelenatoma
Nu este medic/terapeut
alinaelenatoma
multumesc inca o data pt incurajare chiar o sa merg la un medic cu toate ca ma simt foarte jenata dar gandul ca imi doresc un copil ma face sa fiu altfel. MEREU STAU CU GANDUL CA VOI MERGE LA DR SI IMI V-A SPUNE CA NU VOI PUTEA AVEA COPII. PT CA EU ACUM 2 ANI AM FOST OPERATA JOS PT CA AM LUCRAT LA UN CENTRU DE COPII BOLNAVI SI AM LUAT UN MICROB CA UN FEL DE CIUPERCA SI A TREBUIT SA-MI TAIE ACEI NEGI SI SA MI-I ARDA. ATUNCI MI-A DAT UN TRATAMENT FOARTE SCUMP SI TREBUIA SA-L IAU SI EU SI SOTUL MEU SI NU AM MAI AVUT BANI CA SA-L MAI REPET INCA O DATA.APOI TREBUIA SA MERG LA CONSULTATIE SI NU AM FOST PT CA MA COSTA FOARTE MULT CA AM FOST OPERATA LA O CLINICA PARTICULARA. IAR ACUM DE ASTA IMI ESTE FRICA. VA MULTUMESC DIN INIMA.
0
20-05-2009, ora 15:19
elenavasi
Nu este medic/terapeut
elenavasi
daca nu sunt prea indiscreta ce ciuperca, de negi am mai auzit desi nu stiu cauzele pentru care apar.
0
20-05-2009, ora 16:14
alinaelenatoma
Nu este medic/terapeut
alinaelenatoma
am lucrat la protectia copilului si lucram cu copii cu tot felul de boli iar cand ii aducea jos la kinetoterapie foloseam acelasi wc. bine ca eu nu ma asezamdar nu stiu cum de mi-a aparut. nu am mers imediat la medic ca nu mi-am dat seama la inceput.la un timp de cate ori mergeam la baie vedeam pe slip sange. am incercat cu tot felul de tratamente dar nimic. apoi cand ma spalam am observat ca aveam inauntru cat si in afara ca niste besicute iar apoi sa-u facut ca niste negi. nu suportam nici macar slipul sau un pantalon pt ca ma apasa si ma durea rau. si a trebuit sa merg la dr ca sa-mi taie acei negi si sa mi-ii arda. a fost tare rau nu doresc la nimeni sa treaca pri ce am trecut atunci. se extindeau exact cum e ciuperca asa m-i s-a spus. era ca un burete apos. si daca ma intelegeti acum de asta sunt eu asa speriata. ca eu nu am mai mers la control.
0
21-05-2009, ora 20:26
alice27mi
Nu este medic/terapeut
alice27mi
buna seara am si eu o problema ma poate ajuta cineva..am fost la un control ginecologic si la analize mi-a iesit infectie cu micoplasma sj ureaplasma am facut tratament cu josamycine si nu mi a trecut am acelasi sintome, cum pot sa o tratez?antibioticul tetracicilana este buna ?va multumesc din suflet daca a ti putea sa ma ajutati
0
22-05-2009, ora 17:33
teea
Nu este medic/terapeut
teea
alice, nu lua antibiotice dupa "ureche".du-te la ginecolog din nou si vezi despre ce e vorba.antibioticele luate aiurea pot provoca alte neplaceri.
0
22-05-2009, ora 20:26
alice27mi
Nu este medic/terapeut
alice27mi
am fost de 2 ori tot imi dau tratamente...unu cum am spus mai sus mi a dat antibiotic si celalalt si a dat cu presusupusul ca ar fi un fung(ciuperca)am facut si tratamentul acela si tot nu mi a trecut...nu sunt in tara si sa merg iar sa arunc degeaba bani nu imi mai vine deasta am cerut ajutor daca poate cineva sa ma ajute nu mai am incredere in medici de aici, nu am mancarimi decat o secretie foarte urat mirositoare, banuiesc ca este infectia de mai sus micoplasma pt ca este la fel ca inainte de a merge sa fac tamponul vaginal, si am citit ca tetraciclina este sensibi.a la analizele mele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un tratament mai eficient pentru candidoza vaginală
  •