vaccinarea fetitei mele de 6 ani si 9 luni

29-09-2007
vatafu stefania
Nu este medic/terapeut
vatafu stefania
am locuit cu fetita mea in virsta de 6ani si 9 luni in Spania aproape 2 ani.La 6 ani i-a fost facut acolo un vaccin numit TRIPLE VIRICA in ambele miini.la o luna dupa aveam programare pt a doua doza care urma sa-i fie facuta in picior, dar pe care am refuzat sa i-o fac deoarece copilul era racit.Am revenit in tara si fetita este acum in clasa 1.Am fost anuntata ca va fi vaccinata si nimeni nu ma poate ajuta cu raspunsul la intrebarea-care este corespondentul romanesc al acelui TRIPLE VIRICA facut in Spania? Exista riscuri daca ii fac acest vaccin din clasa 1 sau fefuz sa-l fac?Ajutati-ma, va rog cu un sfat competent!
3 comentarii
0
10-11-2007, ora 00:00
aleena
Nu este medic/terapeut
aleena
buna vaccinul acesta trebuie sa fie echivalentul la tri vaccin ROR care se face in clasa I
0
10-12-2007, ora 00:00
connie
Nu este medic/terapeut
connie
buna, va rog sa ma ajutati.sunt disperata, fetita mea are varsat de vant.Are senzatii de voma si nu stiu daca e normal.Cu ce medicamente o pot ajuta.
0
30-01-2008, ora 00:00
Columba
Nu este medic/terapeut
Columba
buna, nelamuriri am si eu in legatura cu vaccinul RRO la 7 ani. Fetita mea a avut oreion la varsta de 5 ani iar la scoala i s-a facut acest vaccin care este si pentru oreion. Ce efecte poate avea asupra sanatatii ei? De ce nu ne intreaba nimeni inainte de vaccinare daca noi, parintii, suntem de acord sa faca acest triplu vaccin. Am fost de acord pentru ca mi s-a spus ca este antirujeolic NU si pentru oreion. Poate ma poate lamuri cineva. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Vaccinarea și autismul
  • Evaluarea nou-născutului
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea copilului de 4 ani
  •