vaccin ibc-10 pentru candidoza vaginala

03-04-2009
sweetie79
Nu este medic/terapeut
sweetie79
am o candidoza vaginala recurenta.dupa multe tratamente fara folos, am inceput vacinul ibc-10 de la institutul cantacuzino.se vede deja o ameliorare(am facut 6 fiole).intrebarea mea este:sotul meu ce tratament ar trebui sa faca, avand in vedere ca este mai mereu plecat si nu are posibilitatea sa faca vaccinul.medicul meu nu m-a lamurit foarte bine, poate nici eu nu am stiut sa pun problema corect...ar fi suficient ceva pe baza de fluconazol(flucoric, flucovim 150mg) plus o crema antimicotica?chestia hilara ar fi ca dupa ce m-am chinuit patru ani sa scap de candidoza, acum sa ma vindec si sa o iau din nou de la sotul meu...
34 comentarii 12 Înainte ›
0
04-04-2009, ora 13:23
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
Da, ati sesizat corect. Sa aiba intotdeauna la el o trusa cu asa ceva.
0
05-04-2009, ora 17:59
sweetie79
Nu este medic/terapeut
sweetie79
multumesc, dar.tot nu m-am lamurit.la el trece cu fluconazol?
0
05-04-2009, ora 20:50
Marius24
Nu este medic/terapeut
Marius24
spune mi si mie cum e cu vaccinul ala ibc? cat costa, se ia cu reteta si e bun?
0
05-04-2009, ora 22:50
sweetie79
Nu este medic/terapeut
sweetie79
costa 26, 50 lei, nu trebuie neaparat reteta, sunt 10 fiole care se fac la 2-3 zile si, pana acum, la mine e foarte bine.mai am doua de facut si sper sa fie la fel de bine si dupa ce le termin.
0
06-04-2009, ora 12:52
sweetie79
Nu este medic/terapeut
sweetie79
va rog, poate totusi stie cineva:este absolut necesar sa faca si sotul meu vaccinul?sau poate face alt tratament?el nu are simptome, este doar purtator, si a reactionat bine la celelalte(multe) tratamente pe care le-am facut.doar ca o ia din nou cand imi reapare mie.
0
12-08-2009, ora 18:53
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
sweetie, ai facut vaccinul corect, intadermic, s-a format acea pupila de fiecare data cand ai facut injectiile? la mine prima data nu a fost facut corect ca nu a inteles asistenta bine ce trebuia sa faca, ma intreb oare daca toate celelalte o sa fie facute corect o sa-si faca efectul? tie cine ti le face?
0
14-08-2009, ora 18:00
sweetie79
Nu este medic/terapeut
sweetie79
simonika...vaccinul mi l-a facut o asistenta foarte draguta, doar ca la ultimele doua fiole s-a cam plictisit si nu s-au mai facut "besicutele".asa ca...tot nu am scapat de tot de candidoza.imi apare si dispare, in functie de starea mea fizica sau psihica.de exemplu:la citobacteriologie mi-a iesit, iar dupa doua saptamani, la antifungigrama...surpriza! era totul in regula...:))nush ce sa zic..mai incerc in septembrie cu vaccinul, poate are efect.bafta multa.
0
14-08-2009, ora 18:09
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
multumesc mult si multa bafta si tie, poate ne ajuta Dumnezeu si scapam
0
15-08-2009, ora 12:30
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
sweetie, te mai deranjez cu o intrebare daca vrei sa ma ajuti, te rog daca vrei sa imi explici si mie mai exact cum sa-i zic asistentei sa procedeze ca sa iasa corect, mi l-am facut pe al doilea si nici de data asta nu s-au format besicutele alea cu toate ca l-a facut intradermic, mai exact as vrea sa stiu cum trebuie introdus acul, cat mai subtire in piele sau in ce fel? ma gandesc ca dumneata l-ai facut si poate stii ai vazut cum proceda asistenta cand il facea nu? cand trebuie sa se umfle?, imediat dupa ce scoate acul sau inca din timpul cat e acul inauntru. as vrea te rog mult daca poti sa imi explici asa mai in detaliu ca poate inteleg sa ii explic si eu asistentei si sa inteleaga si ea, ms mult si astept raspunsul tau.
0
18-08-2009, ora 21:56
sweetie79
Nu este medic/terapeut
sweetie79
nu stiu exact cum se introduce acul...mai adanc sau mai putin adinc in piele...chiar nu stiu, imi pare rau ca nu pot sa te ajut cu asta.mie besicutele mi se faceau imediat ce termina de introdus serul.dar, spune-mi te rog, tu faci vaccinul acum?stiu ca se face doar primavara si toamna...cica la caldura se distruge nu stiu ce din compozitia lui...
multa sanatate si fii sigura ca scapam noi de ciuperca asta.. :)
0
18-08-2009, ora 23:58
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
da acum il fac, oare are ceva? ei da oricum primele doua nu au fost facute bine, cine stie daca isi face efectul?, o sa mai fac la primavara din nou, mai este problema ca sunt si fosrte stresata , am unele probleme si ma consum cam mult, probabil si de asta nu imi trece, cine mai stie, nu mai stiu incotro sa apuc,
0
19-08-2009, ora 13:21
sweetie79
Nu este medic/terapeut
sweetie79
ai facut o antifungigrama?mie mi-a iesit si un streptococ hemolitic, am inteles ca asta poate intretine candidoza.eu am facut si un tratament homeopat pentru candidoza, cam acum un an, mi-a trecut pt cateva luni, apoi a reaparut, cred ca din cauza streptococului.chiar azi voi merge la medicul homeopat sa mai incerc un tratament pentru ambele, iar in septembrie mai fac o data vaccinul.te anunt daca am vreun rezultat.
in legatura cu vaccinul facut in perioada asta...eu zic sa intrebi medicul.si eventual sa-l opresti si sa-l iei de la capat in septembrie/octombrie.si vezi ca si partenerul trebuie sa faca un tratament in acelasi timp.
aa..inca ceva.stii ca vaccinul are efect daca in cca o ora de la efectuare se inroseste locul(cu un diamentru de macar 1 cm la fiecare din cele patru intepaturi)
0
19-08-2009, ora 13:58
simonika23
Nu este medic/terapeut
simonika23
nu am facut antifunigrama, chiar ma gandeam sa o fac, imi poti spune si mie unde sa o fac, ca am inteles ca nu se face la toate cabinetele, si cat m-ar costa, am intrebat un doctor despre vaccin si mi-a zis ca da asa se zice dar ca nu este neaparat o regula a zis ca pot sa continui cu el acum sau daca vreau pot sa il intrerup si sa il fac in septembrie, ma gandeam sa nu il mai intrerup, abia am facut doua injectii si cat mai este pana in septembrie, la urma unrmei nu este chiar asa de cald afara zic eu, tu ce parere ai?
0
19-08-2009, ora 14:44
sweetie79
Nu este medic/terapeut
sweetie79
la mine in localitate sunt doar doi medici care recolteaza pentru antifungigrama.eu am luat cartea de telefon in brate si am sunat la fiecare medic si la fiecare laborator(tot doua sunt care efectueaza tipul asta de analiza) pana am gasit.m-a costat 170 de lei-70 consultatia si 100 antifungigrama.trebuie sa fii atenta ca sunt laboratoare care fac doar antibiograma(la bacili, coci si alte minuni...), nu analizeaza si la ce e sensibila candida.eu am patit-o.asa ca trebuie sa precizezi ca vrei pt candida.daca vrei mai putem vb pe mess

daca medicul a zis sa continui...asa sa faci.el stie mai bine cu siguranta.si oricum nu ai nimic de pierdut. vei simti daca ai rezultat cam dupa a 8-a fiola.
te pup si ai grija de tine.
0
10-03-2010, ora 00:05
masinameaeata
Nu este medic/terapeut
masinameaeata
Fetelor, vaccinul IBC 10 se face sub piele sau sub derma, cu un ac subtire, adica cu seringa pentru insulina. Vi-l puteti face singure fara sa apelati la asistente, ca si asa nu prea stiu cum se face acest vaccin. Pot sa spun ca daca va uitati pe acest forum si pe alte forumuri din Romania, sunt parintele acestui vaccin si nu doar al acestuia ci si al altor vaccinuri ale Institutului Cantacuzino(anatoxina, stafilococica, anatoxina streptococica, alergim A, vaccin streptococic, vaccin antiherpin - toate astea din pacate nu se mai fabrica, dar si ale trusei de vaccin stafilococic, SRE corynebacterium parvum, cantastim). Eu mi-am facut singur vaccinul IBC 10 dar ca sa aiba eficienta trebuie facut rapel la acest vaccin de doua ori pe an timp de doi ani. Va doresc sanatate multa si nu uitati, va puteti face si singure vaccinurile cu o seringa pentru insulina va vaccinati in patru locuri, cate 1/4 din volumul tras in seringa din toata fiola, astfel incat sa se formeze sub piele o basica si sa va doara un pic cand introduceti serul ca sa aiba efect imunitar, altfel il faceti degeaba vaccinul.
0
21-03-2010, ora 11:15
cat_ema
Nu este medic/terapeut
cat_ema
Sub piele, sub piele, dar unde anume? (eventual cu poze :)) ) Eu n-am semn de la alt vaccin, si cea care mi-l face nu stie unde anume sa-l faca (prospectul e f ambiguu), asa ca pana acum mi l-a facut in partea interioara a antebratului. S-au format papulele, s-a si-nrosit, deci probabil ca are efect, dar vreau sa ma asigur ca-l fac in zona potrivita.
0
23-03-2010, ora 17:48
masinameaeata
Nu este medic/terapeut
masinameaeata
Daca s-a format o papula, se inroseste in jur si eventual ai si un usor prurit(mancarime ) in jur, inseamna ca faci vaccinul unde trebuie.
Nu exista o zona anume unde trebuie sa-l faci, poti sa-l faci si in picior, daca are eficienta (se inroseste, ai o reactie de tip papula in jur cu o usoara mancarime in jur, deci corpul recationeaza). Cat timp il faci?
Pana cand nu se mai inroseste si nu mai ai nici un fel de reactie organismul tau, dar ar trebui sa-ti dispara si simptomele, adica ar trebui sa fii un om sanatos.
0
29-03-2010, ora 11:21
cat_ema
Nu este medic/terapeut
cat_ema
Deocamdata am facut 4 injectii. Simptome de candidoza n-aveam cand am inceput sa le fac, dar sigur ar fi aparut curand (apar cam lunar, n-am cum sa le ratez in mod natural). Faptul ca deocamdata n-a mai aparut se datoreaza, cel mai probabil, IBC-ului. Ce mi se pare curios e ca uneori zona in care am facut injectia sta rosie si umflatica 4 zile, alteori se vindeca in 2 zile.
0
11-12-2010, ora 20:10
RUBIN
Nu este medic/terapeut
RUBIN
AM FACUT SI EU ACEST VACCIN SI DUPA DOUA SAPTAMANI, MI-A APARUT DIN NOU. NU STIU CE SA MAI FAC, AM FOST LA INSTITUT SI AM AFLAT CA NU SE MAI PRODUCE. UNDE MAI PUTEM SA GASIM ACEST VACIN, CINE STIE ACEST LUCRU VA ROG SCRIETI PE FORUM. AM ASEASTA BOALA DE 13 ANI SI NU POT SCAPA DE EA, AM INCERCAT TOT CE A IESIT PE PIATA FARMACEUTICA DAR FARA UN REZULTAT.AM FOST REZISTENTA SI LA IBC 10 DUMNEZEU STIE CU CE SE TRATEAZA CA EU NU STIU.
0
27-01-2011, ora 20:37
MICHELLE2009
Nu este medic/terapeut
MICHELLE2009
Nici eu nu gasesc vaccinul. Si de ce nu se mai produce?
Eu l am facut in septembrie 2010, a fost bine pana acum cateva zile si vroiam sa il fac si in primavara.
0
31-01-2011, ora 16:58
masinameaeata
Nu este medic/terapeut
masinameaeata
Buna ziua dragilor! Asa cum am mai spus si cu alte ocazii si pe alte forumuri, la orice vaccin se face rapel obligatoriu. Daca nu se face rapel, dupa o perioada de timp microbul revine, iar un rapel bine facut presupune ca dupa vaccinul principal sa se mai faca trei rapeluri la interval de sase luni intre ele, in felul acest sigur pana la adanci batraneti nu veti mai avea probleme cu microbul. Daca va uitati pe toate postarile mele pe forum veti vedea ca de un an de zile am facut apel la voi toti sa ma sustineti si sa facem front comun impotriva deciziei guvernului de a desfinta linia de productie a Institutului Cantacuzino. Odata desfintata si dezafectata aceasta linie de productie ea nu mai poate fi pusa in functiune decat cu costuri enorm de mari, in acest sens am facut si o petitie online, dar putini au fost cei care au semnat-o desi mai devreme sau mai tarziu toti avem nevoie de vaccinuri, doar cu titlu de exemplu, cititi o statistica pe internet sa vedeti cati oameni au murit de holera pana la aparitia vaccinului, iar autoritatile romane considera productia de vaccinuri ca o activitate neprofitabila(propun eventual sa faca si o sectie cu cea mai veche meserie din lume care sa sustina productia de vaccinuri).
0
02-02-2011, ora 21:31
MICHELLE2009
Nu este medic/terapeut
MICHELLE2009
Ca autoritatile romane considera productia de vaccinuri ca o activitate neprofitabila mi se pare destul de normal ptr ca ii intereseaza doar banii care le intra lor in cont.Intrebarea e noi ce facem?Ne luptam toata viata cu candida?La
fiecare 6 luni merg la dr si urmez acelasi tratament (scump si nefolisitor)?
Si o intrbare ptr creatorul acestui vaccin:Nu puteti sa il vindeti unei companii farmaceutice?Ptr ca sincer eu ma agat in acest moment de orice speranta si singura speranta de a scapa de candida e vaccinul.
0
16-02-2011, ora 00:24
donjuan
Nu este medic/terapeut
donjuan
Ma ajuta si pe mine cineva... ?:) este bun si la barbati acest vaccin ? Eu am facut tratament 14 zile cu flucovin 50 mg 2 pe zi...si dupa aia o pastila fluconazol 150 mg. asta a fost acum o luna si ceva..si deja am inceput sa ma simt iara rau... nu stiu ce sa mai fac..tot mai rau parca ma simt
0
20-02-2011, ora 17:36
MICHELLE2009
Nu este medic/terapeut
MICHELLE2009
Presupun ca vaccinul era bun si ptr barbati dar cum nu se mai fabrica.Cauta un doctor bun si urmeaza tratamentul pana iti trece.Daca nu obisnuieste te sa traiesti cu candida.
0
23-02-2011, ora 16:16
anna40
Nu este medic/terapeut
anna40
vreau sa stiu daca pot sa inlocuiesc cu altceva vaccinul ibc10. sa fie la fel de eficient.va multumesc
0
25-02-2011, ora 14:59
masinameaeata
Nu este medic/terapeut
masinameaeata
Vaccinul IBC 10 se foloseste de toti subiectii care au infectie cu Candida, prin urmare pot folosi vaccinul si barbatii si femeile. In privinta altui vaccin in Romania nu mai exista un alt vaccin pe acelsai profil cu acest IBC 10, dar ma interesez in afara si va tin la curent daca aflu ceva.
0
22-06-2011, ora 21:22
Pufos
Nu este medic/terapeut
Pufos
Buna. Ai aflat ceva de vaccinul IBC 10? daca exista in afara?
0
21-09-2011, ora 12:47
denden21
Nu este medic/terapeut
denden21
Buna tuturor. Am sunat si eu astazi la Institutul Cantacuzino. Mi s-a spus ca nu se mai produce acest vaccin si ca nu se stie daca se va relua productia. Nu stiu ce sa mai fac. Luna de luna, eu si logodnicul meu avem problema asta. Vedeam vaccinul ca pe o ultima solutie. Stie cineva, daca exista o solutie alternativa la acest vaccin ? Mai produce cineva in tara sau in afara un astfel de vaccin ? help...:(
0
24-09-2011, ora 10:59
RUBIN
Nu este medic/terapeut
RUBIN
BUNA ZIUA, VA POT RECOMANDA UN TRATAMENT NATURIST CU EFECT FOARTE BUN PENTRU CANDIDOZA DE TOATE TIPURILE. PENTRU MINE A FOST CA O MANA CEREASCA, MA SIMT FF BINE SI MERGE SI PENTRU BARBATI.
0
02-11-2011, ora 11:13
30 laura
Nu este medic/terapeut
30 laura
Buna ziua,
Domnule Rubin,

Ma confrunt cu aceeasi problema am reusit sa fac doar 1 singura data vaccinul IBC10, pentru ca din pacate nu se mai fabrica, iar aceasta candida " ma omoara". dati-mi si mie va rog mai multe amanunte despre acest tratament naturist. Daca stie cineva o alta varianta a vaccinului ibc10, fabricat in alta parte anuntai-ma va rog. Multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns
34 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Un tratament mai eficient pentru candidoza vaginală
  •