vaccin antitetanos

15-02-2010
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
am citit ca o data la 10 ani ar trebui refacut vaccinul antitetanos. eu l-am facut la 14 ani. unde ma duc acum sa mi l refac? la medicul de familie sau pe cine intreb?
4 comentarii
0
15-02-2010, ora 18:33
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Uzual la adulti nu se face decat la nevoie adica atunci cand te intepi in ceva. Evident teoretic se poate face pentru ca 10 ani e perioada maxima de protectie dar in practica nu se uziteaza din cauza curentului de opinie anti-vaccinuri care e la moda acuma.
0
15-02-2010, ora 19:21
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
dar presupun ca daca vreau pot sa ma duc sa ma vaccinez, adica sa nu astept sa ma accidentez sau sa patesc ceva ca sa imi faca... adica daca ma ia ceva prin surprindere o grija mai putin
0
17-02-2010, ora 09:14
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
Grabiti-va ANM tocmai a suspendat activitatea Cantacuzino deci vom avea criza de vaccinuri de astea uzuale. Costa 5 lei fiola.
0
08-03-2010, ora 13:37
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Doamne ajuta sa existe vreodata o criza adevarat de vaccinuri !!!!
Dar din pacate aceste crize sunt numai artificiale si se fac numai ca ademeneasca fraierii sa se vaccineze mai repede la ideea ca "aoleu, nu sunt destule vaccinuri, ma duc repede ca nu cumva sa raman fara".
Acesta este o practica de rutina in multe tari si se face f. usor cu mass-media si prin efectul de avalansa duce la urma si la vaccinarea celor un pic mai inteligenti sau mai lenesi: "cum adica, el s-a vaccinat deja si eu nu ?"
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea adulților
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Vaccinări speciale
  • Vaccinarea veterinarilor și a altor persoane care lucrează cu animale
  • Vaccinarea post-expunere
  • Vaccinarea adultului cu diabet
  • Vaccinarea persoanelor cu SIDA (HIV)
  • Vaccinarea bolnavilor cu hepatita C
  • Vaccinarea și autismul
  •