vaccin PREVENAR

09-11-2008
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
buna ziua, va rog mult sa ma sfatuiti in legatura cu vaccinul PREVENAR, am un copil de 2 ani si 5 luni si as vrea sa i-l fac, oare este bine? nu toata lumea este de acord cu acest vaccin. multumesc
12 comentarii
0
09-11-2008, ora 21:31
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Citecte pe adresa ---------* interviul dr. Mark Randall, cercetator in domeniul vaccinurilor in laboratoarele unor mari companii farmaceutice si la Institutul pentru sanatate al SUA !Dupa ce citesti, decizia de evaluare a raportului beneficiu - risc al unei vaccinari cu prevenar iti apartine !!

(*modificat de admin)
0
10-11-2008, ora 11:51
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
vaccinul prevenar ii protejeaza pe copii impotriva bolilor: meningita, bacteriemia (prezenta bacteriilor in sange) si pneumonia bacteriana.
este destul de scump, in jur de 300 lei

COMPOZIŢIA CALITATIVĂ ŞI CANTITATIVĂ
Fiecare doză de 0, 5 ml conţine:
Polizaharidă pneumococică, serotip 4* 2 micrograme
Polizaharidă pneumococică, serotip 6B* 4 micrograme
Polizaharidă pneumococică, serotip 9V* 2 micrograme
Polizaharidă pneumococică, serotip 14* 2 micrograme
Oligozaharidă pneumococică, serotip 18C* 2 micrograme
Polizaharidă pneumococică, serotip 19F* 2 micrograme
Polizaharidă pneumococică, serotip 23F* 2 micrograme

INDICATII TERAPEUTICE
Imunizarea activă împotriva bolilor determinate de Streptococcus pneumoniae, serotipurile 4, 6B, 9V,
14, 18C, 19F şi 23F (incluzând sepsisul, meningita, pneumonia, bacteriemia şi otita medie acută) la
sugari şi copii cu vârste cuprinse între 2 luni şi 5 ani (vezi pct. 4.2, 4.4 şi 5.1).
Pentru numărul de doze care trebuie administrat diferitelor grupe de vârstă, vezi pct. 4.2.
Utilizarea Prevenar trebuie stabilită pe baza recomandărilor oficiale, luând în considerare impactul
bolii în stadiu invaziv la diferitele grupe de vârstă, precum şi datele epidemiologice de variabilitate
serotipică în diferite zone geografice (vezi pct. 4.4, 4.8 şi 5.1).

DOZE SI MOD DE ADMINISTRARE
Administrarea vaccinului se face prin injectare intramusculară. Zonele de elecţie sunt, pentru sugari,
faţa anterolaterală a coapsei (muşchiul vast lateral), iar pentru copiii mici, muşchiul deltoid.
Sugari cu vârste cuprinse între 2 şi 6 luni: trei doze a câte 0, 5 ml, de obicei, cu administrarea primei
doze la vârsta de 2 luni, apoi cu un interval de cel puţin 1 lună între doze.
Administrarea unei a patra doze este recomandată în cel de-al doilea an de viaţă.
Sugari cu vârste mai mari şi copii care nu au fost vaccinaţi anterior:
Sugari cu vârste cuprinse între 7 şi 11 luni: două doze a câte 0, 5 ml, cu un interval de cel puţin 1 lună
între doze. Administrarea unei a treia doze este recomandată în cel de-al doilea an de viaţă.
Copii cu vârste cuprinse între 12 şi 23 luni: două doze a câte 0, 5 ml, cu un interval de cel puţin 2 luni
între doze.
Copii cu vârste cuprinse între 24 de luni şi 5 ani: o singură doză.
Necesitatea administrării unei doze de rapel după aceste scheme de imunizare nu a fost stabilită.
Schemele de vaccinare:
Schemele de imunizare cu Prevenar trebuie să se bazeze pe recomandările oficiale.

CONTRAINDICATII
Hipersensibilitate la substanţele active sau la oricare dintre excipienţi, precum şi la toxoidul difteric.

ATENTIONARI SPECIALE
La fel ca în cazul altor vaccinuri, administrarea Prevenar trebuie amânată în cazul subiecţilor care
suferă de o boală febrilă acută, de intensitate moderată sau severă.
La fel ca în cazul tuturor vaccinurilor injectabile, este necesar ca tratamentul şi supravegherea
medicală adecvate să fie întotdeauna imediat disponibile, in eventualitatea evenimentelor anafilactice
rare care pot apare în urma administrării vaccinului.
La administrarea seriei de primo-vaccinare la nou-născuţii prematuri cu vârstă foarte mică (născuţi
la ≤ 28 săptămâni de sarcină) şi în special la cei cu antecedente de imaturitate respiratorie trebuie luate
în considerare potenţialul risc al apariţiei apneei şi necesitatea monitorizării respiraţiei timp de 48-72
ore.
Deoarece la acest grup de nou-născuţi vaccinarea are beneficii considerabile, vaccinarea nu trebuie
evitată sau amânată.
Prevenar nu asigură protecţie împotriva altor serotipuri de Streptococcus pneumoniae decât cele
incluse în vaccin şi nici împotriva altor microorganisme care determină boli invazive sau otită medie.
Acest vaccin nu trebuie administrat sugarilor sau copiilor cu trombocitopenie sau orice altă tulburare
de coagulare care contraindică administrarea injecţiilor intramusculare, cu excepţia cazurilor în care
beneficiul potenţial depăşeşte în mod clar riscul pe care îl implică administrarea.
Cu toate că este posibilă apariţia unor răspunsuri umorale împotriva toxoidului difteric, imunizarea cu
ajutorul acestui vaccin nu înlocuieşte imunizarea anti-difterică de rutină.
Pentru copiii cu vârste cuprinse între 2 şi 5 ani, s-a utilizat o schemă de imunizare cu o singură doză.
La copiii cu vârste mai mari de 24 de luni s-a observat o incidenţă mai mare a reacţiilor locale decât în
cazul sugarilor (vezi pct. 4.8).
Copiii cu un răspuns imun diminuat, indiferent dacă acest lucru se datorează unui tratament
imunosupresiv, unui defect genetic, unei infecţii cu HIV sau altor cauze, pot prezenta un răspuns
anticorpic redus la imunizarea activă.
Date restrânse au demonstrat faptul că Prevenar induce un răspuns imun acceptabil la copiii cu
drepanocitoză, cu un profil de siguranţă similar cu cel observat la grupele ce nu prezintă un risc ridicat
(vezi pct. 5.1). Nu sunt încă disponibile date privind siguranţa şi imunogenicitatea în cazul copiilor din
alte grupuri specifice cu risc mare de boală pneumococică invazivă (de exemplu, copiii cu o altă
disfuncţie splenică congenitală sau dobândită, cei infectaţi cu HIV, cei cu afecţiuni maligne sau cu
sindrom nefrotic). La grupurile cu risc mare, opţiunea vaccinării trebuie luată în considerare numai
individual.
Copiilor cu vârste mai mici de 2 ani (inclusiv cei cu risc mare) trebuie să li se administreze schema de
vaccinare cu Prevenar corespunzătoare vârstei (vezi pct. 4.2). Administrarea vaccinului pneumococic
conjugat nu înlocuieşte utilizarea vaccinurilor pneumococice polizaharidice 23-valente la copiii cu
vârste de 24 de luni sau mai mari, aflaţi în stări patologice (precum anemia falciformă, asplenia, infecţia cu HIV, copii cu boli cronice sau imunocompromişi) care implică, pentru aceştia, un risc mai
mare de boală invazivă determinată de Streptococcus pneumoniae. Ori de câte ori este recomandat,
copiilor cu risc mare, care au vârste de 24 de luni sau mai mari şi au fost anterior imunizaţi cu
Prevenar, trebuie să li se administreze vaccin pneumococic polizaharidic 23-valent conform
recomandărilor. Intervalul dintre data administrării vaccinului pneumococic conjugat (Prevenar) şi cea
a administrării vaccinului pneumococic polizaharidic 23-valent nu trebuie să fie mai mic de 8
săptămâni. Nu sunt disponibile date care să indice dacă administrarea vaccinului pneumococic
polizaharidic 23-valent la copiii care nu au fost imunizaţi anterior sau la cei care au fost imunizaţi cu
Prevenar ar putea conduce la reducerea răspunsului la Prevenar.
Când Prevenar este administrat concomitent cu vaccinurile hexavalente (DTaP/Hib(PRPT)/
IPV/HepB), medicul trebuie să fie avizat asupra faptului că datele obţinute din studii clinice
evidenţiază, că frecvenţa de apariţie a reacţiilor febrile a fost mai mare decât cea observată în cazul
administrării doar a vaccinurilor hexavalente. În cele mai multe cazuri, aceste reacţii au fost moderate
(valori ale temperaturii corporale mai mici sau egale cu 39°C) şi tranzitorii (vezi pct. 4.8).
Iniţierea tratamentului antipiretic trebuie să se facă în conformitate cu instrucţiunile locale de
tratament.
Administrarea profilactică a medicaţiei antipiretice se recomandă pentru:
- toţi copiii care primesc Prevenar în mod simultan cu vaccinurile ce conţin celule integrale de
pertussis, din cauza incidenţei mai mari a reacţiilor febrile întâlnite în acest caz (vezi pct. 4.8).
- copiii cu convulsii sau care au un istoric de convulsii febrile.
Nu administraţi Prevenar pe cale intravenoasă.
La fel ca în cazul oricărui vaccin, este posibil ca Prevenar să nu protejeze toate persoanele care
primesc vaccinul pentru boala pneumococică. În plus, pentru serotipurile de vaccin, se anticipează ca
protecţia împotriva otitei medii să fie substanţial mai redusă decât cea împotriva bolii în stadiu
invaziv. Întrucât otita medie este cauzată de multe organisme altele decât serotipurile pneumococice
prezente în vaccin, este de aşteptat ca protecţia împotriva tuturor formelor de otită medie să fie scăzută.
0
12-11-2008, ora 07:26
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Prevenar a fost introdus in majoritatea schemelor de vaccinare din Europasi Statele Unite, fiind recomandat si de Academia Americana dePediatrie. Am avut un singur caz de reactie febrila la un copilas de1an dar febra a scazut la administrarea de antipiretice. Intrucat in Romania rata de rezistenta a Pneumococului la diverse clase de antibiotice este mare, o metoda de prevenire a infectiilor bacteriene respiratorii nu poate fi decat bine-venita.
0
09-03-2009, ora 16:14
dear
Nu este medic/terapeut
dear
buna! o cunostinta de-a mea ia facut vaccinul fetitei sale si s-a racit de vreo 4 ori in iarna aceasta.probabil daca nu il facea fetita manifesta forme mai grave. tu hotarasti.
0
15-05-2009, ora 08:26
amuzan.andrei
Nu este medic/terapeut
amuzan.andrei
buna ziua!
am facut vaccinul Prevenar alaltaieri seara, si mi-a facut febra 39-40 pana azi dimineata si mai are secretii in nas si lipsa pofta de mancare. As dori sa stiu cat timp dureaza aceste reactii si daca sunt normale?
Doresc sa mentionez ca dupa ce i-am dat nurofen i-a scazut febra numai pana la 38 si dupa 4 ore a inceput sa creasca iar, la fel s-a intamplat cand i-am pus si supozitor cu novocalmin. Cand i-am dat nurofen si i-am pus supozitor cu novocalmin in acelasi timp dupa o ora nu a mai avut febra deloc. doresc sa mentionez ca are 2 ani si 3 luni. A fost controlat de medic si a spus ca e sanatos.
PS.: are si streptoccocul pneumoniae in nas din octombrie anul trecut. As dori daca se poate un raspuns cat mai urgent
0
16-07-2009, ora 23:34
mihaela29
Nu este medic/terapeut
mihaela29
Băieţelului meu, Rareş care are 11 luni şi jumătate i-am făcut două doze de prevenar, fiecare a câte 290 lei.Prima doză i-am făcut-o la 9 luni, iar pe a doua, miercuri.Medicul lui pediatru mi-a spus că următoare doză se face între un an şi doi ani.La nici unul dintre cele două vaccinuri, nici chiar la cele din schema obligatorie nu a făcut reacţii adverse.Urmează să facă vaccinul de un an, cel special, cu plată dar nu se găseşte.Am înţeles că distribuitorii ar avea o problemă.
0
30-08-2009, ora 19:37
elena_anastasia
Nu este medic/terapeut
elena_anastasia
am si eu o fetita de 1 an si 9 luni m am hotarat sa o dau la cresa si am luat prima doza de prevenar este obligatoriu si a doua doza sant un pic confuza
0
04-09-2009, ora 10:06
elena_anastasia
Nu este medic/terapeut
elena_anastasia
am facut si eu vaacinul prevenar fetitei mele de 1an si 9 luni nu a avut nici o reactie adversa, intrebarea mea este daca tre sa i mai fac o doza pana la 2 ani, multumesc
0
02-12-2009, ora 14:13
eliah_a73o
Nu este medic/terapeut
eliah_a73o
Copilul meu a facut 5 otite in 1 an dupa acest vaccin. Va dati seama ca nu e o coincidenta, prima a fost la cateva saptamani dupa administrare. Era perfect sanatos. Oare nu se inventeaza un anti-vaccin? Aveti vreun sfat pt noi?
0
02-12-2009, ora 14:31
amuzan.andrei
Nu este medic/terapeut
amuzan.andrei
nu are nicio legatura vaccinul prevenar cu otitele
eu i-am facut vaccinul si a avut o reactie adversa foarte urata. vaccinul prevenar protejeaza copilul sa nu mai faca otite daca sunt cauzate de streptococul pneumoniae si numai de anumite tulpini ale acestuia. Otitele se fac si de la raceli sau de la alte bacterii. Pot sa-ti dau un sfat: sa te duci la un medic ORL(ti-l pot recomanda pe domnul dr. Balanescu de la Spitalul Grigore Alexandrescu din Bucuresti) sa-l consulte pe copil, pentru ca al meu de exemplu a avut polipi si l-am operat. Odata facuta otita se repeta si in general e din cauza polipilor crescuti. Oricum trebuie sa ai grija ca atunci cand are secretii in nas sa ai grija sa-si sufle nasul in permanenta sau sa-i cureti tu, sa-i faci aerosoli si sa-ti dea medicul medicamente pentru fluidizarea secretiei astfel incat sa nu se mai duca spre urechi.
0
31-10-2016, ora 13:03
Daniela Mihael
Nu este medic/terapeut
Daniela Mihael
Buna ziua, am o fetita de 2 ani si 9 luni care acum 2 saptamani a fost tratata pt otita medie si acum la analize i a iesit in nasuc streptococus pneumonia si VSH 34. Doctorita ei ne a recomandat niste picaturi sa i punwm in nad, Sificetina care i le pun de astazi dimineata, o picatura de 3 ori pe zi.Aceeasi doctorita ne a recomandat sa i cumparam vaccinul Prevenar 13 ca sa i-l faca maine! Intrebarea e, se poate face vaccinul cand are inca pneumococul in nas dau trebuie 7 zile de picaturi si dupa exudat nazal si daca nu mai are sa i facem vaccinul?
0
02-11-2016, ora 20:51
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Purtatorii sanatosi de diferite bacterii nu se trateaza cu antibiotice! Vaccinarea este binevenita oricand, inafara de infectiile febrile!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Vaccinarea și autismul
  • Evaluarea nou-născutului
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea copilului de 4 ani
  •