va rog vreau un raspuns sau o parere

17-11-2011
soriana20
Nu este medic/terapeut
soriana20
Buna seara, va scriu in speranta ca o sa primesc un raspuns incurajator..cu 4 luni in urma am inceput sa simt un fel de flegma la baza gatului care nu reuseam sa o scot deloc...am fost la doctorul de familie in repetate randuri dar imi spunea ca nu am nimic...Asa ca am tinut tratament cu amoxacilina 5 zile scapand de acea senzatie insa bucuria nu a fost prea mare deoarece dupa o saptamana a revenit iar..Apoi iar m'am dus la doctora de familie, precizez ca fumez si imi era foarte frica ca am ceva grav in gat. La fel mi'a spus ca nu am nimic ca sunt paranoica si mi'a dat un tratament de o saptamana cu ceofran parca nu mai tin minte oricum era ceva impotriva bacteriilor din gat. In zadar acest tratament.am fost pana la urma sa imi fac exudat faringian unde au spus ca nu am nimic.Nu mai suportam plangeam de nevi simteam ceva in gat si toata lumea spunea ca nu am nimic...De curand am fost la un ORL foarte bun cadru militar fiind, care imediat ce s-a uitat m-a sfatuit sa imi scot amigdalele. Zis si facut...am suportat durerile acum sunt in cea de-a-10-a zi de la operatie si nu mai am dureri dar mi se pare ca iar incep sa simt ceva in gat...asa este normal sa simt gatul uscat dupa operatie??? sau iar revine cosmarul.Precizez ca am 20 de ani... Si am o intrebare chiar daca nu este una tocmai in regula la cat timp dupa operatie pot fuma? Eu nu fumez mult insa acum trec printr'o perioada mai agitata cu licenta tentatia e mare si imi e sa nu fac vre-o prostie..
1 comentarii
0
17-11-2011, ora 19:36
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Este posibil sa nu fi fost de la amigdale infectia...iar daca revin simptomele, ar trebui sa faci un exudat nazal cu antibiograma.
Nasul comunica cu faringele asa ca, mucozitatile din nas se pot scurge in faringe prin spatele nasului si sa simti acele mucozitati in gat, dar ele sa provina de fapt din nas.
Inainte de exudat trebuie sa treaca 10 zile dupa ultima pastila de antibiotic administrata, altfel o sa iti iasa rezultatul fals negativ.
In legatura cu fumatul, pe un fond deja lezat, daca mai vii si cu fumul fierbinte de la tigara...se pot dezvolta celule cancerigene si te trezesti cu un cancer in gat de nu-ti mai este de nici un folos licenta.
Sper ca am raspuns destul de explicit. Alegerea este a ta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.