va rog un sfat... cancer de colon?

07-01-2010
andreey90
Nu este medic/terapeut
andreey90
buna ziua problema mea incepe acum o luna cand am tinut post 2 saptamani apoi am facut cu 2 picaturi de sange in fecale ( ma durut ff tare anusul).Dupa inca 5-6 zile am mai facut din nou cu sange, am fost la medicul chirurg care mi-a spus ca nu am hemoroizi si nici fisura anala. Folosesc proctolog unguent si debridat (am avut gaze, bolborisme si dureri in partea dreapta de scurta durata si nu in fiecare zi).Am urmat si o dieta si era fff bine pana azi cand am facut din nou cu o picatura mica de sange. Picatura era pe hartie pe vas nu era sange.Am facut analizele de sange Hemoleucograma, VSH, FIER, MAGNEZIU, TGP, GLICEMIE si toate sunt in valori normale. Am citit pe internet si m-am speriat f tare de cancerul de colon. Nu am avut asa ceva in familie si in copilarie nu am avut boli intestinale.Am 20 ani. Pot avea cancer de colon ? Va multumesc
6 comentarii
0
07-01-2010, ora 17:01
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
De unde si-a dat seama medicul ca nu este vb despre hemoroizi sau fisuri anale?V-a facut colonoscopie?
0
07-01-2010, ora 17:04
andreey90
Nu este medic/terapeut
andreey90
nu, doar tuseu anal... eu m-am ingrozit de acel cancer de colon dupa intenet.:(
0
07-01-2010, ora 17:16
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nu te ingrozi ca nu ai de ce!Cancerul de obicei nu doare decat in ultima faza, ceea ce la tine nu cred ca este cazul!!Mergi si fa-ti o colonoscopie, asa vei sti sigur ceea ce ai.Sa stii ca acele picaturi se pot datora si unei constipatii.
Sanatate!
0
09-01-2010, ora 00:09
dr.andreeaj2010
Identitate neconfirmată
dr.andreeaj2010
Ca raspuns la intrebarea ta pot sa iti spun ca exista cazuri de cancer de colon la 20 de ani, si nu numai de colon din pacate. Eu personal am avut nefericirea de a vedea cancer de san la o fata de 22 de ani, cancer de vagin la 25 de ani si cancer de colon la 27 de ani, Nu o spun ca sa te sperii, si pentru ca din pacate este o realitate cu care ne confruntam inclusiv noi medicii. Sangerarea rectala de orice fel ar fi NU este ceva normal. Da, o fisura anala sau un hemoroid poate cauza o mica sangerare. Constipatia cronica..mmm...cauzeaza indirect o mica sangerare, e posibil. Daca ai fost vazuta de chirurg, probabil ti-a facut si un tuseu rectal pentru a infirma suspiciunea de fisura sau hemoroizi. Parerea mea: fa-ti o colonoscopie l un cabinet privat de medicina interna, cauta un internist priceput pentru ca manevra este incomoda si poate fi periculoasa daca medicul nu este atent. Cere sa ti se efectueze pe intreg cadrul colic ca sa se vada tot colonul. Ia un laxativ sau fa-ti o clisma inainte de a te prezrenta pentru aceasta explorare. Asteptam vesti bune.
0
12-01-2010, ora 17:46
andreey90
Nu este medic/terapeut
andreey90
am facut analiza sange CEA - 1.76 si VSh 1/h si 4/2h. este cancer??? va multumesc
0
21-12-2013, ora 14:43
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
CEA nu poate fi folosit in scop de screening.
Cresteri usoare sau moderate (rar peste 10 ng/mL) sunt intalnite la fumatori si in unele afectiuni benigne ale intestinului (colita ulceroasa, boala Crohn, polipoze), pancreasului (pancreatite), ficatului (ciroza hepatica, hepatita cronica), rinichilor (insuficienta renala), plamanilor (emfizem pulmonar) si glandelor mamare.

Interferente analitice
Pot produce interferente cu unele componente ale kit-ului si conduce la rezultate neconcludente urmatoarele:
- tratamentul cu biotina in doze mari (5 mg/zi); de aceea se recomanda ca recoltarea de sange sa se faca dupa minimum 8 ore de la ultima administrare;
- titrurile foarte crescute de anticorpi anti-streptavidina si anti-ruteniu;
- anticorpii monoclonali proveniti de la soarece administrati la unii pacienti in scop diagnostic sau terapeutic.

Datorita heterogenitatii structurale marcate, valorile obtinute prin diverse tehnici sunt foarte variate si nu pot fi convertite de la o tehnica la alta. De aceea se recomanda utilizarea aceleiasi metode de determinare a CEA in monitorizarea evolutiei unei boli maligne.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.