va rog un raspuns urgent-HPV

19-10-2010
flavi02
Nu este medic/terapeut
flavi02
acum 2 ani si jumatate am facut un papanicolau si a iesit rezultatul putin modificat...nu stiu exact ce a fost si am facut o colposcopie.Nici atunci nu am aflat ce aveam...A mai trecut cam o luna de zile si mi-au aparut un fel de negi pe labii si vagin.Am fost la ginecolog si intr-adevar mi-a zis ca am cativa negi genitali.Nu m-a pus sa fac nici o analiza si mi-a dat un tratament cu podofilina dupa care mi-au trecut in cateva zile.Atunci mi-a zis doctorita k exista riscul sa fac cancer de col uterin si din cauza asta trebuie sa fac papanicolau un an de zile din 3 in 3 luni si apoi o data pe an...ceea ce din pacate nu am facut...Acum sunt studenta la medicina si fac oncologie si m-am cam speriat cand ni s-a vorbit de cancerul de col uterin.As vrea sa stiu ce parere aveti de problema mea, am sa merg la un control cat de curand dar pana atunci sunt prea speriata si as vrea sa mai stiu niste pareri.Dupa cat timp dupa ce se ia virusul se poate incepe formarea cancerului?Pt k stiu k daca se depisteaza la timp se poate vindeca dar la mine au trecut 2 ani si ceva de cand am intrat in contact cu virusul...
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.