va rog un raspuns un legatura cu TBC!

19-01-2008
lekadaniel
Nu este medic/terapeut
lekadaniel
in decembrie 2007 am fost diagnosticat cu tbc pulmonar;asta deoarece am scuipat sange si am mers la spital unde mi au gasit o gaura p plamanul drept!o saptamana a trebuit sa fac hemostatice pentru oprire sangerarii!dupa care mi a fost prescris tratamentul :streptomicina isoniazida 4 ramfipicina4 etambutol4 b6 2. pe care l urmez si in prezent(1 sapamana am facut si tazocin perfuzii pt eliminarea infectiei)!mai am dureri putin la plaman dar doctorul mi a spus ca o sa dispara!as vrea sa stiu daca este bun tratementul si p viitor ce restrictii am:am inteles fara soare, mare, alergari inot??????va multumesc si astept raspuns
1 comentarii
0
19-01-2008, ora 00:00
medic_online
Identitate neconfirmată
medic_online
Tratamentul este clasic.TBC -ul este o boala veche care se vindeca numai ca atentie este contagioasa.Fiind un caz nou depistat se face o ancheta in care trebuie sa vina la control toti cei din casa(cu care intrati zilnic in contact).
Sper din inima ca nu fumezi si nu bei pentru ca sunt factorii care potenteaza boala.NU frig, nu umezeala, nu schimbari bruste de temperatura.
Si atentie trebuie sa iei TOT tratamentul atat cat ti-a zis medicul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.