va rog un raspuns de la medic dak se poate

28-03-2011
Jogibear
Nu este medic/terapeut
Jogibear
Am o nelamurire:i-au anticonceptionale karissa si s-a intamplat sa le i-au odata la ora 8 seara si cam dupa o ora am avut diaree iar dupa aceea a doua zi am mai avut scaun moale.Dupa asta am continuat sa i-au pastilele corect iar cam dupa 4 zile am avut contacte sexuale neprotejate iar dupa contactele sexuale la vreo 3-4 zile mi-a venit ciclul.Exista posibilitatea sa fi ramas insarcinata sau pot ramane in astfel de cazuri?
5 comentarii
0
29-03-2011, ora 00:37
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ca regula generala, venirea sangerarii sugereaza faptul ca nu este vorba de o sarcina. Totusi, un pic mai multa prudenta alta data. Din fericire, s-a observat ca diareea pune in pericol nivelul contraceptiei daca apare in intervalul cuprins intre 2 ore si 6 ore de la priza pilulei. Deci, o diaree aparuta dupa o ora nu a putut duce la eliminarea pilulei. Alta data, daca apare diaree, mai ales in intervalul mentionat, aplicati regula de 7 zile, care inseamna: nu intrerupeti tratamentul, dar in timpul diareei si inca 7 zile dupa aceea considerati-va iesita de sub protectie.

Cele bune,
dr. Mihnea Dragomir
0
29-03-2011, ora 09:07
Jogibear
Nu este medic/terapeut
Jogibear
priza pilulei insemnand absorbtia acesteia?atunci nu trebuie sa-mi fac griji?multumesc pt raspuns si data viitoare voi avea grija!
0
01-04-2011, ora 23:30
sweetbutterfly
Nu este medic/terapeut
sweetbutterfly
Buna, am si eu o problema.De obicei imi vine menstra la 27 sau 30 de zile, insa acum trebuia sa-mi vina p 23 martie(27 zile) sau macar p 26 martie(30zile).Ultima menstra a fost pe 24 februarie.
Relatii sexuale neprotejate (ejaculare externa) am avut dupa 19 ianuarie cand dupa metoda calendarului trecuse de perioada fertila.Acum nu stiu ce sa fac, inca nu mi-a venit.
Sa fie oare datorita unei singure pastile(anticonceptionale) pe care am luat-o in prima saptamana a lunii martie, nestiind ca trebuia sa o iau in prima zi de menstra????
0
20-07-2011, ora 12:24
kenzojad
Nu este medic/terapeut
kenzojad
URGENT VA ROG RASPUNS! Am si eu o intrebare! Iau anticonceptionale de 4 luni si aseara trebuia sa iau pastila la ora 20 dar am luat-o la 22 iar la 00:30 am avut contact sexual neprotejat, cam pe la 1 am avut doua scaune apoase(diaree) iar acum dimineata la 8-9-10 am avut diaree cu stari de voma! Ce sa fac? Sunt in pericol? Pot ramane insarcinata? Multumesc!
0
20-07-2011, ora 12:32
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
stai linistita ca nu esti gravida
poate ai manat ceva ce nu ti-a mers tie la stomac
eu niciodata nu am luat pastila la aceeasi ora si iau ac de vreo 11 ani
gravida nu esti ia ceva pt stomac
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul