Unde se fac analize legate de compatibilitate

20-08-2012
Anamaarya
Nu este medic/terapeut
Anamaarya
As dori sa stiu unde ar trebui sa ma duc pt a face analize legate de compatibilitate.; Eu si viitorul meu sot suntem verisori de gradul 2 si am dori sa stim care sunt riscurile in cazul unei posibile sarcini. Unde ne-am putea duce ?Multumesc frumos.
17 comentarii
0
20-08-2012, ora 12:42
louferygo
Nu este medic/terapeut
louferygo
Viitorul tau sot??? Eu zic sa mergeti la psiholog deoarece nu e normal asa ceva. Sunteti verisori ce naiba. Daca inca nu sunteti casatoriti mai aveti timp sa va razganditi. Dintr-o asemenea legatura nu are cum sa iasa un copil normal. Dumnezeule, ma ia cu friguri numai cand ma gandesc. E plina lumea asta de femei si barbati si tocmai in familie v-ati gasit. Incercati si la biserica, poate va lamuriti.
0
20-08-2012, ora 13:08
Anamaarya
Nu este medic/terapeut
Anamaarya
Sunt avocata de profesie doar ca nu imi exercit profesia in tara. Din punct de vedere legal nu este interzisa casatoria nici macar intre rudele de gr unu. Nu stiu de ce atat de multe complexe.Am intrebat daca este vreun institut in romania pt analize mai amanuntite.
0
20-08-2012, ora 13:50
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Nu stiu sa existe in tara posibilitate efectuarii unui asemenea test, daca esti plecata in strainatate ai putea sa te interesezi acolo. Din punct de vedere legal si medical, nu sunt interzise casatoriile intre rude de gradul doi. Insa din punct de vedere moral si religios o sa aveti ceva probleme...
0
20-08-2012, ora 14:23
Anamaarya
Nu este medic/terapeut
Anamaarya
In strainatate e foarte scump asa ceva. Nici din punct de vedere religios nu sunt probleme, doar pt rudele de gradul unu este necesara dispensa de rudenie. Vroiam doar sa stiu legat de analize daca as putea sa le fac si unde.
0
20-08-2012, ora 14:36
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Pai in primul rand te duci la un ginecolog bun si il intrebi pe el, pentru ca nu cred ca gasesti un genetician care sa stea sa-ti explice ce si cum
In plus ginecologii au cea mai vasta experienta cu astfel de cazuri
El o sa-ti spuna ce analize sunt recomandate si unde se fac
Anamaria - analize se fac, e prima data cand aud ca'asa ceva nu seface la noi in tara'. Doar nu-i vorba de transplant de cap, mein Gott!

Cum ziceam - du-te la un ginecolog, el o sa te lamureasca. Succes :)
0
20-08-2012, ora 16:27
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Esti avocat de profesie?interesant, pai la istoria antica nu ai invatat ca acest gen de casnicii erau interzise? Iar ca riscuri ptr viitorul vostru, este unul simplu:copil cu mucoviscidoza.Deci alege, ori o viata sanatoasa cu un copil sanatos sau oviata plina de placeri"sexuale" de moment si apoi urmate de "pedeapsa" si ptr tine ca mama si ptr sot ca tata?? Tu si el hotarati."Pacatele tineretii noastre nu le pomenii Doamne...!!"
0
20-08-2012, ora 16:44
Anamaarya
Nu este medic/terapeut
Anamaarya
Si daca erau interzise ce?Acum nu mai sunt, codul civil nu le interzice nici pe cele de gradul unu, fiind necesara dispensa de rudenie.
0
20-08-2012, ora 17:09
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Codul civil doamna avocat, dar codul divin credeti ca va permite asa ceva? Nu indrazniti sa ii incercati mania Lui Dumnezeu ca este jale, d-voastra faceti ce doriti, dar mai tarziu sa nu va para rau ptr o "dragoste" hai o iubire, care trece si care lasa in urma un prapad si se duce pe apa sambetei tot rodul muncii voastre, al "sotului" si mai alergati cu copilul sa fie bine.Malformatiile congenitale aparute in Romania dupa '90 au ca substrat inrudirea sotilor, contraceptivele si toate tampeniile de anticonceptionale, dorgurile avortul la maximum care nu fac altceva decat sa dea nastere unor "monstrii" care nu au nicio vina decat pcatele parintilor lor.Dumneavoastra alegeti.
0
20-08-2012, ora 18:16
Anamaarya
Nu este medic/terapeut
Anamaarya
Aveti dreptate doar ca e prea tarziu. Sunteti deosbit.; Va multumdesc din tot sufletul meu.
0
20-08-2012, ora 18:23
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Niciodata nu e prea tarziu!!!I Inca mai este timp.
0
20-08-2012, ora 18:35
Anamaarya
Nu este medic/terapeut
Anamaarya
Si daca eram casatoriti si puneam intrebarea asta in calitate de sotie?
0
20-08-2012, ora 20:32
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Daca erati casatoriti ar fi trebuit ca si statutul social pe care il aveti sa divortati amandoi fiind constienti de gravitatea actului casatoriei in sine de gravitatea pacatului si bineinteles de consecintele, ce ar fi aparut la scurt timp dupa casnicie cu privire la conceperea unui copil.Medical vorbind, exista incompatibilitate, de aceea exista multe sarcini neduse la capat, iara de va exista posibilitatea ducerii pana la final a unei sarcini consecintele nu sunt deloc placute.Starea de sanatate nu permite mereu ca nou nascutul sa supravietuiasca ptr foarte mult timp, spun asta in cunostinta de cauza.Dumneavoastra alegeti.Nu va obliga nimeni.Dar sunteti constienta, ganditi, aveti ratiunea de a alege, de a opta, de a va oprii sau de a continua.
0
20-08-2012, ora 20:44
Anamaarya
Nu este medic/terapeut
Anamaarya
Va multumdesc din tot sufletul meu.
0
20-08-2012, ora 20:50
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Cu placere!!
0
21-08-2012, ora 08:41
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Totusi, intr-un alt post, spunea-i ca ai 22 de ani.Sunt curioasa, cum ai reusit ca la 22 de ani sa fii deja avocata?
0
21-08-2012, ora 08:49
louferygo
Nu este medic/terapeut
louferygo
Mda, si pana acum 2 luni era studenta in alt oras, nu era in strainatate si se nedumirea daca mai e virgina sau nu. Curios lucru, in 2 luni de zile ai absolvit, ai ajuns avocata in strainatate si acu te si mariti cu un verisor.wow...cred ca te plictisesti si vrei sa agiti lumea pe forum.
0
21-08-2012, ora 09:13
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Exact la asta ma gandeam si eu, cum e posibil ca la 22 de ani sa fie deja avocata, pe deasupra mai e si plecata din tara, viitoare sotie a unui verisor de gradul 2... Suspect e si ca sustine sus si tare casnicia intre rudele de gradul 2, ca e perfect legala si acceptata chiar si de Biserica (nu am auzit niciodata de dispensa de rudenie si ma indoiesc ca Biserica accepta asa ceva). Ca si louferygo cred ca doar agita spiritele din plictiseala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: