vreau sa fiu bine pt familia mea si sa evit o cadere | Forumul Medical ROmedic

vreau sa fiu bine pt familia mea si sa evit o cadere

08-03-2008
camelus
Nu este medic/terapeut
camelus
In urma cu doi ani am dat nastere unui copilas sanatos in strainatate unde si studiez. La cateva saptamani dupa nastere, sotul meu, si el student pe atunci s-a imbolnavit de schizofrenie, a ajuns cu salvarea la spital, fiindca a facut o criza. A fost o experienta f. traumatizanta si obositoare, socanta, eu fiind si lauza atunci, dupa o nastere grea.Nu m-am asteptat la asa ceva, ele era totul pt mine, imi dadea putere si energie si acum eu trebuie sa il iau ca pe un copil, nu mai pot avea incredere in el, nu stiu la ce sa ma astept in viitor, mi-e frica si pt copilas, fiindca stiu ca e ereditara boala, nu mai ma pot bucura de viata care o am, nu mai sunt indragostita. Parca nu mai stiu ce sa cred despre viata, mi se ruineaza principiile...nu stiu ce sa fac sa ma ajut si sa fie bine.Acum dupa 2 ani, timp in care am reusit sa-mi iau examenele fara nici un ajutor, doctorul mi-a prescris dupa ce aam avut niste atacuri de panica, anxietati si caderi de energie, FluoxeLich 20 de mg. pe care il iau de 2 saptamani si nu ma simt mai bine, ma simt cumva altfel dar nu imi place cum. Anxietati am avut si dupa nastere, poate si datorita schimbarilor hormonale si a experientelor traumatizante!?dar au mai trecut, acum au revenit in forta odata cu o boala - un virus infectios cu o tusa interminabila care m-a doborat timp de doua luni, nici acum nu mi-am revenit total. Corpul fizic parca nu mai are anticorpi, sunt foarte slabita, desi toate analiozele sunt ok.Ce sa fac, sa intrerup medicamentele, la ce sa recurg in urmatoarea faza, sunt acum in Romania in vacanta si imi este mai usor acasa, dar cand ma intorc inapoi si sunt iar singura cu un sot bolnav, un copil si nesiguranta financiara ce ma fac? In Germania imi voi cauta un psihoterapeut, dar dureaza f. mult pana gasesc. Pana atunci vreau sa fiu bine pt familia mea, sa-mi duc mai departe studiul si problemele si mai ales sa evit o cadere. Ajutati-ma va rog!!!!
4 comentarii
0
10-03-2008, ora 00:00
daniel_v
Nu este medic/terapeut
daniel_v
nu..stiu in ce mare parte treci tu cu grutatzile astea...pentru ca nu sunt insurat..nu stiu cum e cu viatza de familie..dar cu atacurile astea de panica..stiu cum e ca si eu am trecut ba chiar mai mult trec si eu prin asa ceva...chiar si pe mine ma indentificat ductoru cu scizofrenie.de aceea zic ca probabil de la medicamentele respective as araspunde corpul tau..ca asa am fost si eu la inceput...cand am luat tratament...si usor usor mam adaptat..din cate vad eu...asa e cla inceput...incerca si consulta un pshihoterapeut..si fa aici niste sedintze..in comparatzie cu tratamentul medicamentos..poate asta e solutia..macar incearca pana mergi inapoi..ca sun oameni cu experientza si ei stiu ce e mai bine...si tiasi mai recomanda o carte sa o citesti sa vezi...esti ceea ce alegi sa fi..zonele tale eronate..comandatzi pe net...cartea sau cauto si citesto..pentru ca acolo gasesti solutzi cum sa treci peste perioadele rele.. bafta si mult noroc itzi doresc
0
11-03-2008, ora 00:00
camelus
Nu este medic/terapeut
camelus
multumesc, daniel!
0
24-03-2008, ora 00:00
Psih. Sorina Voicu
Identitate neconfirmată
Psih. Sorina Voicu
Draga Camelus, din cate vad eu, problemele tale se pot datora, in parte, si solicitarilor la care esti nevoita sa faci fata si care nu sunt putine. Un sot bolnav, un copil mic (care oricat de dragalas ar fi tot te seaca de puteri), faptul ca si tu ai trecut printr-o boala si cu toate acestea a trebuit sa ai grija in continuare de casa si de familie, insecuritatea materiala, departarea de locul tau natal. Cu atatea griji pe cap, nici nu mai ai timp sa te simti indragostita (de sotul dar si de copilul tau), fericita, bucuroasa.
As putea spune ca starile prin care treci tu, reprezinta modalitatea organismului tau (psihic si corp) de a face fata la toate aceste solicitari. Fiecare organism incearca sa se apere si sa-si conserve puterile in moduri diferite.
Banuiesc ca iti va fi si foarte greu sa-ti gasesti un psihoterapeut in Germania datorita diferentelor de limba si de cultura. Oricat de bine ai stapani limba, mintea ta gandeste in limba romana si de aceea este foarte greu. Nu inseamna insa ca nu trebuie sa incerci, poate te va ajuta macar un pic si tot este mai mult decat deloc.
Intre timp, incearca sa-ti organizezi activitatile de zi cu zi, astfel incat sa reusesti sa faci si ceva pentru tine, pentru sufletul tau. Mergi cu copilasul tau in parc, iar cat timp el se joaca, incearca sa citesti o carte pe banca. Ceva usor, ca sa poti sa mai arunci un ochi si la el. Faceti o excursie, plimba-te cu el prin magazine. In timpul somnului de dupa-amiaza, amana putin treburile casnice si studiul si acorda-ti cateva minute pentru a face exercitii de relaxare. Ce inseamna 10 minute? Cat de multe ai putea face pentru casa in 10 minute, cat de multe ai putea invata in 10 minute, si cat de multe ai putea face pentru tine? Mult mai multe spun eu. In curand, puiul tau va putea merge si la gradinita si atunci te vei mai elibera putin. Niste prieteni aveau o vorba: atunci cand vor creste mai mari copiii si vor incepe sa iasa afara la joaca, atunci vei avea si tu mai multi timp liber pentru tine, sa te mai odihnesti, sa te mai linistesti. Si vei ajunge si la pensie, copiii vor pleca de acasa si vei ramane singura sa te plictisesti. Deci vezi, daca medicamentele si alte tratamente nu vor reusi sa te ajute, timpul cu siguranta va putea. Nu-ti fie teama de o eventuala cadere, psihicul uman are puteri nebanuite si niciodata nu stim cat de multe putem duce, pana cand nu ne confruntam cu greul. Si dupa fiecare cadere, urmeaza o urcare, dupa cum, dupa fiecare noapte, urmeaza o zi.
Iti doresc mult succes si putere pentru a merge mai departe!
0
25-03-2008, ora 00:00
camelus
Nu este medic/terapeut
camelus
Stimata doamna psiholog Voicu,
Multumesc mult pentu sfaturile dumneavoastra, m-au mai echilibrat putin..si mi-au dat speranta. Inca mai suntem in tara cateva zile si am nevoie de putere ca sa ma duc inapoi.
Copilasul merge deja la gradinita..deci Dumnezeu ne-a si ajutat mult, fiindca e foarte greu sa gasesti locuri sub 3 ani in Germania..problema a fost ca in perioada de criza nu puteam cu nimic sa ma relaxez..parca cel mai greu era cand eram singura. Ne-am mutat de curand si probabil nu m-am obisnuit cu noua locuinta...incerc si eu sa-mi explic starile. Nu mai iau acum tablete, am asteptat 3 sapt. un rezultat dar degeaba. Iau ceaiuri, citesc carti de exemplu Psihoterapia ortodoxa sau altele in aceeasi directie si nu pot spune ca nu ma simt mai bine, atacuri de panica nu am mai avut, insa ameteli insotite de stari psihice de slabiciune sau chiar anxietate uneori(dar atunci lupt cu ele) mai am, sunt datorate poate lipsei de Mg (ca am facut analize) in aceasta perioada de primavara.
Va doresc si dumneavoastra mult succes si putere sa ajutati cat mai multe suflete!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul