va rog sa ma lamuriti ce este cu acea hematurie, ce a putut sa o provoace? | Forumul Medical ROmedic

va rog sa ma lamuriti ce este cu acea hematurie, ce a putut sa o provoace?

14-09-2011
mydayos
Nu este medic/terapeut
mydayos
buna ziua, tatal meu 74 ani a fost diagnosticat cu adk de prostata(mici fragmente tumorale, recoltate prin punctie biopsie, de adenocarcinom acinar prostatic cu pattern alveolar-cribriform si glandular-fuzat de crestere in focare confluente). concluzii: biopsie maligna, adenocarcinom acinar prostatic, scor histologic gleason 8 (4+4) psa =67, 4. de luni a inceput tratamentul cu bicalutamida rambaxi o pastila pe zi iar astazi i sa facut si injectia cu zoladex. o problema a aparut ieri cand nu a mai putut urina si am fost nevoiti sa mergem la upu pentru o sonda. toate bune si frumoase pana spre seara cand a inceput sa urineze cu sange, sange care a inceput sa se coaguleze, fapt ce a facut sa se infunde sonda si a trebuit sa mergem la spital pt internare. medicul oncolog la care este luat in evidenta ne-a trmis la chirurgie unde i sa pus un dignostic de hematurie totala(sper ca nu am gresit) si i sa facut niste "spalaturi" de doua ori dupa care i sa pus si o perfuzie cu glucoza (nu stiu daca mai avea ceva in ea dar era galbuie la culoare) si urina a inceput sa se mai limpezeasca. va rog sa ma lamuriti ce este cu acea hematurie, ce a putut sa o provoace,.care este gravitatea ei, peste cele spuse mai sus, la ce sa ne asteptam in continuare ? mentionez ca in afara de jena provocata de sonda nu prezinta dureri. alte analiza anormale ar fi HCT=39, 1; HGB13, 4; RDW-CV=14, 8;Gran%75, 5; Creatinina1, 6;
24 comentarii
0
14-09-2011, ora 18:29
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
hematurie inseamna prezenta sangelui in urina, lucru evident anormal. hematurie TOTALA inseamna ca urina e complet rosie, ca sangele care a ajuns in vezica este in cantitate mare. este un lucru nu foarte bun, dar avand in vedere diagnosticul tatalui, de cancer de prostata, nu este ceva rar sau neasteptat. sansele sunt ca, din pacate, tumoarea a crerscut foarte mult si, prostata fiind lipita de vezica, a invadat prin peretele vezicii urinare si acest lucru a provocat sangerearea. totusi acest lucru a fost tinut sub control si asta e un lucru bun. de asemenea, posibil din cauza faptului ca tumoarea este foarte extinsa, posibil si din cauza tatalui si a ce altor boli mai are, el nu poate fi operat pentru a se indeparta tumoarea cu totul. ca atare tratamentul cu zoladex lunar si casodex zilnic, numit tratament hormonal, este standard in cazul lui. problema este ca odata initiat tratamentul, raspunsul, adica scaderea PSA-ului, micsorarea tumorii si disparitia simptomelor, apare ceva mai tarziu, chiar in cateva saptamani, sau chiar 2 luni. pana atunci boala lui trebuie controlata simptomatic, urmarit sa nu sangereze, sa poata urina, eventual cu sondari intermitente, sa nu faca infectii urinare, asta vis-a-vis si de creatinina pe care ai mentionat-o acolo si care e putin ca mare. oncologul impreuna cu medicul urolog vor stii ce e de facut. pana una alta, lucrurile par sub control. nu se poate vindeca, dar cu tratament poate sa traiasca chiar foarte multi ani fara probleme deosebite.
va urez mult noroc in continuare si asteptam sa mai scrieti!
0
15-09-2011, ora 08:11
david.elena
Nu este medic/terapeut
david.elena
ma numesc Elena am 57 ani, am osteoporoza nivel -3.doresc sa iau un tratament naturist.Ce imi puteti recomanda?
iar sotul meu are colesterolul marit, vasele de singe ingrosate.Ce tratament naturist imi recomandti.
multumesc mult.
0
15-09-2011, ora 09:03
monik558
Nu este medic/terapeut
monik558
Buna ziua...va rog sa-mi spuneti daca sunt protejeta de mercilon., deoarece am uitat sa iau pastila aseara si am luat-o de dimineata.multumesc mult
0
15-09-2011, ora 12:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
doamnelor, aici ne aflam pe o subsectiune cu subiectul CANCER ! nu ati vazut cumva titlul ?
in alta ordine de idei, medicii nu recomanda tratamente naturiste, pentru ca sunt practic impotriva medicinei, iar in caz de tableta contraceptiva neluata, sau alte detalii si probleme de intrebuintare, ar trebui sa se gaseasca pe prospectul de la mercilon din interiorul cutiei.
0
23-09-2011, ora 11:22
mydayos
Nu este medic/terapeut
mydayos
buna ziua domnule raulduke, ce pot sa va spun din cate se pare tatal meu se simte bine nu mai are hematurie si spera ca astazi sa se externeze, ia revenit culoarea in obraji si maini si abia asteapta sa ajunga acasa. in cazul in care nu i se va scoate sonda cat timp poate sta cu ea ? o are de pe data de13 (a fost schimbata o data ca se infundase)
0
23-09-2011, ora 17:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in jur de la o saptamana oricum trebuie schimbata sonda, pentru ca altfel e risc de infectie. apoi, din pacate doar dupa cateva saptamani, poate chiar mai multe, este posibil ca prostata tumorala sa se micsoreze ca rezultat al tratamentului, si atunci sa poata urina normal sau cu minime probleme.
0
10-05-2012, ora 14:11
mydayos
Nu este medic/terapeut
mydayos
buna ziua, d-le Raul, revin dupa ceva timp cu o alta problema legata de boala tatalui meu si anume ca dupa sase luni de tratament nu a scapat de sonda urinara, problema cu care sa obisnuit, dar mai nou are "calduri ".La 3luni de tratament psa=2, 64 iar la 6luni se pare ca a inceput sa creasca din nou ajungand la 6. Va rog sa-mi spuneti un tratament pt acele "calduri", multumesc. ps- care ar fi cauza de se tot infunda sonda urinara(22)?
0
10-05-2012, ora 23:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce tratament urmeaza momentan si cum sunt "caldurile" astea ? cand si cam cat de des apar ? pentru probleme urinare, inclusiv cele cu sonda si etc, cred ca e esential sa fie dispensarizat la un medic urolog. cand v-a vazut ultima data un urolog ?
0
11-05-2012, ora 21:31
mydayos
Nu este medic/terapeut
mydayos
buna seara, ca medicatie o injectie cu zoladex si o pastila zilnica de casodex, cat despre calduri(puseuri ?) ce pot sa zic, cu transpiratie, atat ziua cat si noaptea. La urolog am fost acum o luna(din 3 in 3 luni) cind sa incercat si renuntarea la sonda dar dupa cca o ora a trebuit sa-i fie montata din nou deoarece a facut blocaj(nu mai putea urina). Din cand in cand se observa pe tubul de evacuare a urinei ceva ca niste cojite din cauza carora(cred eu) se infunda sonda. deci ce ar putea provoca acele cojite si ce imi recomandati pt pueurile de caldura?
0
11-05-2012, ora 23:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
puseurile de caldura, sau bufeurile, sunt o reactie la medicatia hormonala, cel mai probabil. in functie de cat de suparatoare sunt, pot fi tratate in diverse feluri. trebuie sa discutati cu oncologul sau prescriptorul acestei medicatii, pentru diferite variante de genul venlafaxina sau gabapentin sau chiar acupunctura. pentru problemele urinare, repet, trebuie sa revedeti urologul. poate lua in discutie alte manevre urologice sau tratament cu tamsulosin sau alte variante.
0
21-06-2012, ora 20:51
mydayos
Nu este medic/terapeut
mydayos
buna seara, tatalui meu au inceput sa i se umfle picioarele de vre-o doua zile, ceva de genul picior scrintit, si am auzit ca ar fi un lucru rau. In urma cu 2saptamini i sa prescris de catre chirurgul care ii schimba sonda urinara, 14 zile de tratament cu PAVANIC si un supozitor pe care nu-l am in minte acum. Picioarele umflate sunt ca urmare a acestui tratament sau trebuie sa ne asteptam la ce este mai rau?
0
21-06-2012, ora 21:14
mydayos
Nu este medic/terapeut
mydayos
imi pare rau de gresala dar medicamentul se numeste TAVANIC
0
22-06-2012, ora 00:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate nu se poate da un raspuns la asa ceva prin discutii pe internet. "picioarele umflate" pot fi un simptom cu enorm de multe cauze, de la insuficienta renala, cardiaca, hepatica, vasculare, compresii, la toxicitati la medicamente, etc etc etc... trebuie sa vorbiti cu medicul vostru despre asta! nu poate nimeni sa va spuna "la ce sa va asteptati".
0
22-06-2012, ora 06:27
mydayos
Nu este medic/terapeut
mydayos
multumesc pt raspuns, acum 2 saptamani cand am fost la control la bucuresti la urolog psa a fost 4, in urma cu 3luni a fost 6, la ecograf, ficatul si rinichii erau bine
0
22-06-2012, ora 19:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles.
0
27-09-2012, ora 13:09
mydayos
Nu este medic/terapeut
mydayos
buna ziua d-le Raul Duke in urma unor singerari( la nivel anal si prin sonda urinara ), tatal meu a facut un RMN cu urmatorul rezultat : -osteofite lombare anterioare si posterioare, angiom corp vertebral T11, hiposemnal T2 lanivelul discurilor intervertebrale lombare, ingustarea spatiului intervertebral lombar L4-L5, hipersemnalT2cu stergere pe secventa STIR la nivelul platourilor vertebrale L1-L2, L3-L4, L4-L5(modic 2) -formatiune inlocuitoare de spatiu in hipersemnal STIR, hipersemnalT1, gadofila la nivelul corpului vertebral L3, -hipertrofia articulatiilor interapofizare adiacente, -protuzia discului L4, necompresiva -concluzii: coloana lombara cu modificari degenerative avansate; determinare secundara corp vertebralL3. Ce imi puteti spune legat de aceste rezultate ale coloanei lombare?
0
27-09-2012, ora 13:54
mydayos
Nu este medic/terapeut
mydayos
revin si cu al doi-lea rezultat al abdomenului si pelvisului:
-RD, RS cu secretie prezenta, chisturi parapielice si corticale simple cu dimensiuni maxime de 3cm la nivelul Rd
-chist parapielic simplu de 1, 3cm la nivelul RS
-voluminoasa formatiune inlocuitoare de spatiu dezvoltata la nivelul rectului si jonctiunii recto-sigmoidiene cu dimensiuni de 13, 6/7, 9cm in hiposemnalT1 hipersemnal heterogen T2, cu gadofilie heterogena.
Formatiunea descrisa infiltreaza prostata, veziculele seminale, peretele posterior al vezicii urinare si tesutul adipos adicent
Blocuri adenopatice iliace externe si interne drepte, interaorticocave, iliace comune bilateral, perirectale, juxtaintestinale cu dimensiunei maxime 5, 1/4, 1cm
fara lichidin cavitatea peritoneala.
ce imi puteti spune si despre aceste rezultate si care e cauza sangerarilor?
multumesc
0
27-09-2012, ora 21:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
examenele de mai sus evidentiaza o tumora cu aspect malign la nivelul sfarsitului tubului digestiv (colon/rect), cu invazie pana in vezica urinara, lucru care cel mai probabil e responsabil de sangerarea urinara. chiar daca omul este deja diagnosticat si in tratament pentru un cancer de prostata, acest lucru nu exclude existenta in paralel a unui cancer de colon sau rect, lucru care este sugerat de aceste examene. trebuie facut un examen COLONOSCOPIC cu biopsie. mai mult, cancerul acesta pare si el a fi foarte avansat. ce v-a propus medicul care a cerut acest RMN, dupa ce a vazut rezultatul ?
0
28-09-2012, ora 13:48
mydayos
Nu este medic/terapeut
mydayos
de propus nu ne-a propus nimic, la vederea lor a spus:, , da e cum ne-am imaginat"
0
28-09-2012, ora 16:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok, si ce v-au zis sa faceti in continuare ?
0
01-10-2012, ora 14:04
mydayos
Nu este medic/terapeut
mydayos
a inceput tratament chimioterapeut
0
01-10-2012, ora 14:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
de colonoscopie nu s-a pomenit nimic ? dupa toate aparentele pare sa aiba un CANCER DE COLON. trebuie investigat asta. ce chimioterapie s-a inceput ?
0
02-10-2012, ora 14:52
mydayos
Nu este medic/terapeut
mydayos
de colonoscopie nu a spus nimic iar chimioterapie cu taxoter(sper sa nu gresesc)
0
02-10-2012, ora 16:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
mda... taxotere se foloseste pentru cancerul de prostata. deci oamenii considera ca acest cancer al lui progreseaza. probabil ca au mai multe date medicale decat ne-ai furnizat tu noua aici, cum ar fi de exemplu evolutia unui PSA si ce tratamente a facut exact, in ordine cronologica, pentru prostata.

totusi e ceva ce imi scapa, sigur, pentru ca altfel nu e rezonabil sa NU i se fi recomandat macar o colonoscpie. repet: omul pare sa aiba SI UN CANCER DE COLON/RECT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ati intrebat despre chestia asta, macar pe medicul de familie ? trebuie sa ajungeti cumva sa faceti o colonoscopie.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hematii în urină - explicaÈ›ii
  • Simptome frecvente în cancerul de prostată - când mergem la medic?
  • Beneficiile practicării yoga pentru sănătatea prostatei
  •