va rog sa ma ajutati, junghi in spate cu dureri de inima

29-05-2008
cenex99
Nu este medic/terapeut
cenex99
am 33 de ani si in urma cu 2 luni am patit un lucru:inima a inceput sa bata cu putere incat am crezut ca o sa fac infarct, am ajuns la urgente si in urma unui ekg s-a stabilit ca nu as avea nimic la inima.Mentionez ca de ceva vreme aveam un junghi linga omoplatul stang care ma tinea cind inspiram si cind intindeam muschii spatelui.Au continuat starile de batai puternice, ameteli, un fel de amorteli ale gatului si mainii stingi cu palpitatii...efectiv stari generale de rau pe care le-am pus pe seama hipertensiunii si a inimii. Am efectuat alte 2 EKG-uri si un eco cu acelasi rezultat:nu sint modificari la inima, deci nu ai nimic, mi s-a prescris calciu +propanolol 3 /zi.Am facut radiografie pulmonara cu rezultatul de "fosta viroza netratata", si analize de calciu, magneziu, colesterol.Au iesit : calciu ionic un pic sub limita, magneziu la limita, colesterol marit. Urmez tratament de 1 luna cu calciu, magneziu si minerale. Nu mai am batai puternice de inima, dar continua starile de rau: parca la o bataie de inima vine un val care declanzeaza starea, mareste pulsul, senzatia de amorteala, lipsa de putere, ameteala.Nu stiu ce analize sa mai fac sa scap de stresul ca mi se face rau, ca-mi bate inima sau ca fac infarct.Va multumesc mult!
6 comentarii
0
29-05-2008, ora 00:00
stancorina
Nu este medic/terapeut
stancorina
incearca sa iei concomitent cu magneziu-vitamina B6 si sa nu iei si calciu in acelasi timp. curele cu MgB6 se fac timp de mai multe luni cu pauze intre 2 luni de tratament
0
06-06-2008, ora 00:00
lau30
Nu este medic/terapeut
lau30
va rog frumos dat-mi si mie un raspuns concret.am un junghi in spate in partea stanga, nu pot sa respir si se duce inspre inima.nu tusesc deloc.poate sa fie raceala la plamani?
0
07-06-2008, ora 00:00
andyITA
Nu este medic/terapeut
andyITA
nu aveti nici o viroza...este foarte evident ca suferiti de spasmofilie.trebuie sa faceti calciu+magneziu injectabil. parerea mea.am avut aproape aceeasi problema. INIMA NU ESTE BOLNAVA asta este clar pentru ca ekg + electrocardiograma confirma lucrul asta deci nu veti face infarct :)
0
04-07-2008, ora 00:00
dang
Nu este medic/terapeut
dang
esti sigur ca nu a fost un atac de panica pe fondul unei oboseli psihice ? judecand simptomele as zice ca da. nu sunt medic dar acum 4 ani, la urgente, am crezut ca bat pe toata lumea pentru ca eu lespuneam ca mi-e rau si ei imi repetau ca ekg normal, tensiune normala, totul era normal desi eu simteam ca ma duc. apoi, analize ok, ekg ok, totul ok si imi reveneau starile. deci, consulta un psihiatru sau psiholog
0
04-07-2008, ora 00:00
dang
Nu este medic/terapeut
dang
nu stiu daca te ajuta dar eu am 36 de ani si un job ffff solicitant
0
13-05-2010, ora 02:25
mihaelutza89
Nu este medic/terapeut
mihaelutza89
buna seara eu am avut de 3 zile aceleasi dureri insuportabile am fost la radiografie ptr plamanii si nu aveam nik la plamani dupa am fost la un doctor pentru OASE si mi-a traznit toate osisoarele cap picioare maini mijloc si SPATE unde era problema acum o sa mai dureze 1 zi 2 durerea dar foarte incet abia daca o mai simt dar sunt super bine nu va mai ingrijorati si ducetiva la un doctor pentru oase indreptarea oaselor garantez merge super bine nu plamanii sunt de vine sunt coastele care sunt rau deplasate din cauza unui efort chiar kt de mic ar fi la revedere
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Programul Williams pentru durerile lombare
  • Efectele stresului asupra sănătății inimii sunt diferite la femei și bărbați
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Cum menținem sănătatea spatelui?
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  •