va rog sa ma ajutati tyty

21-09-2010
burada
Nu este medic/terapeut
burada
fiica mea in varsta de 4 ani jumatate a suferit un accident de circulatie a fost diagnosticata cu fractura de femur fara plaga deschisa.in urma cercetarilor s-a stabilit ca este mai bine sa ii bage tija pe os pt ca este mai sigur si mai bine va cer ajutorul si totodata un sfat; la cat timp se scoate gipsul?, la cat timp se poate scoate tija, ce riscuri sunt?ce vitamine, fructe, , etc o ajuta noi suntem oameni de la tara si nu stim prea multe dar un sfat nu strica.va multumesc sarut mana
3 comentarii
0
26-09-2010, ora 18:37
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Lasa medicii sa-si faca treaba si sa rezolve fractura asa cum cred ei ca e mai bine pentru copil.riscurile sunt minime, va sta in aparat gipsat intre o luna si o luna jumatate si i se va scoate tija dupa cateva luni.Va fi alimentata normal, sanatos si supravegheata mereu in aceasta perioada.
0
26-09-2010, ora 21:48
burada
Nu este medic/terapeut
burada
dupa cateva zile se cam zvarcoleste, chiar da sa stea in fund fiind in aparat gipsat poate dauna ? va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra
0
28-09-2010, ora 21:34
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
la 4, 5 ani aceasta fractura se opereaza cu TEN, sper ca la asta v-ati referit si nu o tija femurala introdusa prin trochanterul mare? daca fractura este corect operata (depinzand normal si de tipul fracturii) eu nu pun ghips la copii, un ghips pelvi-podal care in asemenea cazuri ar da o stabilitate cat de cat fracturii este inuman si nu prea se mai practica in lumea civilizata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul