va rog sa imi raspundeti

17-02-2008
verykaa
Nu este medic/terapeut
verykaa
am 29 de ani si am nascut prin cezariana in urma cu 9 luni. dupa venirea menstruatiei am luat anticonceptionalele Triregol pe care le luam inainte de a planifica sarcina. le-am intrerupt deoarece aveam ameteli si dureri de cap de la ele. luna urmatoare am luat alte anticonceptionale si anume Femoden. de la acestea menstruatia a durat aproximativ 2 saptamani. luna urmatoare am continuat cu femoden, dar menstruatia a durat tot aproximativ 2 saptamani. m-am prezentat la medicul ginecolog care m-a consultat si mi-a prescris Yasmin, spunandu-mi ca daca nu imi priesc sa ma duc sa imi prescrie altele. am luat yasmin si tot 2 saptamani a durat menstruatia. ce sa fac? sa continui sa iau anticonceptionale sau sa ma orientez spre o alta metoda anticonceptionala? este adevarat faptul ca pilula anticonceptionala este unul din factorii aparitiei cancerului de col uterin? ar trebui sa imi fac vacc. impotriva cancerului de col daca nu am facut avorturi, nu am nascut natural si singurul partener sexual a fost si este sotul meu? mentionez ca am facut acum 2 ani testul papanicolau si ca a iesit bine. va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
17-02-2008, ora 00:00
pirina
Nu este medic/terapeut
pirina
nu sunt medic, dar din experienta mea, aproximativ asemanatoare cu a ta te sfatuiesc sa alegi alta metoda de contraceptie. daca urmezi cu pilule risti sa dereglezi complet sistemul endocrin care deja e dereglat de nastere. cred ca mai bine ar fi sa mergi la un endocrinolog sa-ti dea niste analize de facut precum estrogen, progesteron, etc si in functie de rezultat sa-ti prescrie anticonceptionale cu cantitati variabile din acesti hormoni (asta in functie de rezultat). e posibil sa nu-ti mai recomande pilule. In general in aceasta perioada cantitatea de progesteron este mult mai mare si daca mai suplimentezi cu pilule, ce faci atunci, iti perturbi tot sistemul si poti avea de suferit. Daca esti casatorita si sotul tau a fost si este unicul partener si testul facut cu 2 ani in urma era bun, nu trebuie sa-ti faci probleme cu privire la vaccin, nu este necesar decit daca sotul umbla prin alte paturi(sper sa nu fie asa). Sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.