va rog sa-mi recomandati un mod de a slabi, un regim

09-07-2009
liviua
Nu este medic/terapeut
liviua
am incercat tot felul de diete dar kg au tot revenit.am 25 de ani si in urma unei nasteri am luat vreo 20 de kg in plus.deci la 1, 70 am aproape 90 de kg.groaznic.ce as putea sa fac titnad cont ca sunt o mare gurmanda si-mi place f mult sa gatesc?
5 comentarii
0
10-07-2009, ora 10:05
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Cel mai bine ar fi sa reduci cantitatea de mancare si sa gatesti fara grasimi, pt ca degeaba urmezi o dieta anume, daca la finalizare incepi iar sa mananci mult, asa cum si tu ai spus ca esti o "mare gurmanda", regimul ar trebui tinut tot timpul pt ca nu ajungi la niciun rezultat!Asta daca vrei cu adevarat sa slabesti!!Nu se poate sa mananci orice vrei si in acelasi timp sa slabesti!Cumnata mea de cand o stiu este la regim!Daca mananca o lingura in plus pune pe ea si de aceea ea mananca moderat din toate!Mare grija la ciocolata, paine si sucurile acidulate!!
0
11-07-2009, ora 18:57
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna!

In primul rand tine cont de sfaturile pertinente ale lui Jackie, stie ea ce stie, crede-ma!
In al doilea rand, te rog sa consulti un medic endocrinolog pt ca in timpul procrearii organismul se dezechilibreaza din cauza secretiei unui hormon pe numele sau generic - gonadotrofina corionica umana (HCG - human corionic gonadotrophin). Dupa ce nasti, in organism este o adevarata degringolada hormonala, degringolada care produce hiperasimilari si deci, ingrasare, sau depresie post-partum (mai rara ambele). Tocmai de aceea ar fi bine sa-ti faci niste analize hormonale pt a vedea daca ti s-au reglat unele procese.

Analize precum urmatoarele:
- Estradiol;
- Progesteron;
- Prolactina;
- HCG etc., dar daca te vei duce la endocrinolog iti va recomanda dansul ce analize va crede de cuviinta ca sunt relevante pt starea ta de sanatate!

In al treilea rand, este absolut necesar sa gandesti pozitiv!

Acestea fiind spuse, iti doresc numai bine si multa sanatate! ;)))
0
14-07-2009, ora 19:58
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Pupic Nick! :) Sa tina cont si de sfatul tau, este spre binele ei!
0
29-07-2009, ora 15:48
liviua
Nu este medic/terapeut
liviua
multumesc mult de sfaturi si de incurajari. Doamne ajuta
0
29-07-2009, ora 17:17
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu multa placere, suntem alaturi de tine;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.