cat de grav este un rezultat de 80 pentru transaminaze?

26-11-2007
adnnana
Nu este medic/terapeut
adnnana
Buna ziua,
Ma numesc Adriana si va rog sa-mi raspundeti la o intrebare: cat de grav este un rezultat de 80 pentru transaminaze? (medicul mi-a recomandat sa repet analiza cat de curand, alte detalii nu mi-a dat deocamdata). In luna ianuarie am fost diagnosticata cu colecistita cronica litiazica colesteroloza (operata laparoscopic, piatra de 2.2 cm 1 buc si altele doua mai mici )? Atunci examenul echografic nu a descoperit nimic in neregula la ficat. Dupa operatie nu am tinut un regim sever foarte mult timp (aproximativ 2 luni), dar nu mananc nici acum foarte gras, mult prajit sau condimentat.
Va multumesc!
7 comentarii
0
27-11-2007, ora 00:00
adnnana
Nu este medic/terapeut
adnnana
poate ar mai fi trebuit sa spun ca pana la operatia din luna ianuarie am fumat timp de 18 ani destul de mult (uneori chiar si un pachet pe zi)
0
27-11-2007, ora 00:00
N.
Identitate neconfirmată
N.
Va rog daca se poate sa precizati ambele valori (ALT si AST).
0
27-11-2007, ora 00:00
adnnana
Nu este medic/terapeut
adnnana
Din pacate, recoltarea facandu-se la dispensar (la cabinetul medicului de familie) rezultatele analizelor au fost transmise tot acolo si eu nu le-am vazut. Atat mi s-a spus: calciul cam mic - 8, infestare cu giardia si transaminaze mari 80 fata de 40, asa ca trebuie repetata neaparat analiza si instituit un regim sarac in grasimi, prajeli, etc. Urmeaza sa repet analiza si sa fac electroforeza si probabil si altele. Deocamdata atat stiu dar sunt destul de ingrijorata. (tonul medicului nu a fost deloc linistitor).
Si pentru ca ati avut amabilitatea si ati alocat timp problemei mele va mai adresez o intrebare: daca azi am luat ultima doza de zentel (5 zile * 400 mg) se pot recolta imediat probe pentru analizele specificate mai sus? Multumesc din suflet !
0
27-11-2007, ora 00:00
N.
Identitate neconfirmată
N.
Daca in perioada recoltarii analizelor mentionate ati urmat un tratament care are drept reactii adverse cresterea enzimelor hepatice, este posibil ca rezultatul acestora (valorile mari ale transaminazelor) sa fie datorat acestor medicamente. Daca nu ati urmat un tratament ledicamentos de acest gen, este foarte importanta depistarea cauzei transaminazelor crescute. Cauzele cresterii transaminazelor sunt multiple. Pentru a stabili aceste cauze sunt necesare insa analize suplimentare.
Zentel (albendazolum) poate determina cresteri temporare ale transaminazelor, din acest motiv nu va recomand recoltarea analizelor in zilele urmatoare. Refaceti va rog transaminazele (daca nu se impune o urgenta) peste 2 saptamani. Daca valorile transaminazelor depasesc si de data aceasta valoarea normala, va rog sa reveniti cu rezultatele.
Va doresc multa sanatate.
0
27-11-2007, ora 00:00
adnnana
Nu este medic/terapeut
adnnana
Va multumesc mult pentru raspuns. Voi reveni desi sper din suflet sa nu fie cazul. O seara buna!
0
27-11-2007, ora 00:00
N.
Identitate neconfirmată
N.
Sa speram ca totul este bine. Reveniti va rog pentru orice nelamurire.
O seara frumoasa va doresc si dvs!
0
01-01-2009, ora 15:50
danib
Nu este medic/terapeut
danib
Buna ziua! As dori sa cunosc interpretarea unor analize medicale si eventual un sfat(tratament) in remedierea acestora. 1.ALT-TGP:55, 8 Ul/l 2.AST-TGO:31, 8 Ul/l 3.Bilirubina Totala: 0, 51 mg/dl 4.Bilirubina Directa: 0, 18mg/dl 5.PROT T: 7, 6g/dl 6.GGT:35U/l 7.Ag HBS-negativ 8.Ag HCV-negativ ELFO-A:56, 4% -L1:4, 4% -L2:8, 4% -B:8, 6% -J:22, 2% FICAT:L.H.L.=127mm L.H.S.=54mm;-cu ate...? posterioara accentuata. Mai specific ca nu consum alcol si nici nu fumez, cu toate acestea acuz zilnic o durere in zona ficatului(o apasare pe coastele posteriare zonei ficatului), greturi si o slabire generala. Multumesc.Cu respect DAN.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de colecist (cum doare vezica biliară)
  •