va rog sa-mi interpretati o ecografie

05-12-2009
mariana ungureanu
Nu este medic/terapeut
mariana ungureanu
Am 46 ani si am avut cateva pierderi mici de sange intre menstruatii.Am si dureri (suportabile in zona genitala) Am facut o ecografie in care scrie:uter in AVF, cu diametrul longitudinal =6, 72 cm. diametrulantero_posterior= 5, 10 cm, diametrul transversal=6 cm: Pereti cu ecostructura neomogena. Miometrul anterior ingrosat, fundic si posterior se vizualizeaza formatiune hipoecogena imprecis delimitata de 16/8mm;anterior si istimic o alta formatiune cu aceleasi caracteristici de 15/10mm, imprecis delimitata. Cavitate uterina virtuala. Endomedru cu grosime =10 mm. Canal cervical cu aspect normal. Prezinta langa OCE o formatiune transonica de 12 mm (chist Naboth) Ovar drept 21/19 cm fara foliculi in evolutie Ovar stang=25/17 cm, cu imagine de corp galbenMica colectie lichidiana in fundul de sac Douglas Astept cu sufletul la gura interpretarea dvs Multumesc
7 comentarii
0
06-12-2009, ora 01:47
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
AVF (anteversoflexie) este pozitia normala a uterului si colului uterin.
Diametrele uterului sunt in cadrul limitelor normale ale varstei, in special daca ati avut sarcini.
Cele 2 formatiuni hipoecogene ar putea reprezenta, cel mai probabil, fibromiom uterin, adica formatiuni benigne. Totusi, caracterul benign mai are nevoie de o confirmare pentru a putea fi afirmat cu certitudine.
Chisturile Naboth sunt variante de normal si de regula nu produc suparari. Nimic deosebit la ovare. Colectia lichidiana din fundul de sac Douglas (locul cel mai jos situat al peritoneului) este normala dac[ ecografia s-a facut in perioada urmatoare ovulatiei, lucru sugerat si de grosimea peretelui uterin.

In concluzie, este foarte probabil sa suferiti de ceea ce se numeste curent "fibrom uterin", dar diagnosticul, ca si interpretarea autorizata, raman a fi formulate de medicul dv curant.
0
06-12-2009, ora 14:24
danonino
Nu este medic/terapeut
danonino
Mii de multumiri! Ce analize suplimentare ar trebui sa fac? (in afara de Papanicolau) Cat de speriata trebuie sa fiu ? Daca tin minte la ultimul test Papanicolau mi-a iesit inflamatie... CII Revin cu amanunte
0
07-12-2009, ora 15:55
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
"danonino" desemneaza aceeasi persoana ca "mariana ungureanu" ? In acest caz, nu aveti motive sa fiti prea speriata. Daca este nevoie sau nu de analize suplimentare, cel mai bine va va spune medicul dv de familie.

Sa observam ca examenul Papanicolau este foarte bun pentru e exclude cancerul de col. In schimb nu e formidabil de folositor pentru a exclude cancerul de corp uterin. Acestea doua sunt complet diferite.
0
09-01-2010, ora 12:31
roxana2010
Nu este medic/terapeut
roxana2010
Daca puteti va rog sa imi spuneti ce inseamna urmatoarele rezultate ale unei ecografii pelvine.
Vezica urinara in repletie, pereti si continut normal, uter marit in volum in anteroversie, longitudinal 6 cm, diametrul antero-posterior 4.7 cm, endometru cu grosime de 1.6cm, miometrul usor neomogen, col uterin aspect si ecostructura normala.ovar drept 2.8/2.3 cm ; ovar stang 2.7/2.2 cm fund de sac posterior fara lichid.Va multumesc
0
12-09-2010, ora 22:04
elenasti
Nu este medic/terapeut
elenasti
Buna ! Am 40 ani si de aproape 2 luni am ceva probleme. In 2004 am fost operata de un chist ovarian si cu aceeiasi interventie mi-au extirpat si trompa stanga.Nu am facut laparoscopie a fost o taietura in toata regula.De atunci nu am avut probleme.Dar, cum spuneam inainte, de 2 luni am inceput sa acuz dureri. Totul a inceput cu o febra usoara 37.2-37.5 si dureri in zona pelvica.Dupa mai multe investigatii:ecografie transvaginala, analize sange pana si o rezonanta magnetica s-a descoperit un pic de lichid in zona Douglas(doar la rezonanta s-a vazut).Medicul ginecolog mi-a zis sa nu ma sperii ca nu e nimic grav si mi-a dat un tratament cu antiinflamatorii(Nimensulide).Problema e ca eu am aceleasi dureri sau chiar s-au accentuat. Medicul mai spunea si de aderentele care s-au format in urma interventiei chirurgicale. Ce sfat imi dati, va rog frumos?..Va multumesc.
0
10-09-2013, ora 21:09
tisi
Nu este medic/terapeut
tisi
Buna seara.

Am 37 de ani si astazi am facut o ecografie abdominala fiind programata de medicul de familie. V-as ruga foarte mult sa o interpretati. Precizez ca doamna doctor nu a putut sa vizualizeze foarte mult pentru ca nu bausem apa cat este necesar (imi asum aceasta vina) si faptul ca pe data de 05.09 a fost prima zi a ciclului menstrual.

Uter: pozitie AVF, dimensiuni 7/3, 7/4, 6 cm; miometru omogen; endometru (8mm), cavitate uterina libera; prezinta cateva chisturi Naboth la nivelul colului, cel mai mare de 7mm.
Ovar drept: dimensiuni (3/1, 9cm); ecostructura foliculara; prezinta mai multi foliculi, cel mai mare de 13mm.
Ovar stang: nu se vizualizeaza.
Fara lichid peritoneal.

Va multumesc foarte mult si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
0
03-07-2020, ora 18:33
Emilia12344
Nu este medic/terapeut
Emilia12344
Buna.

Va rog sa imi interpretati aceasta ecografie ginecologica : Uter in avf cu corp uterin de 5.5/3.1 cm, endometru liniar
Ovar drept de 2.7/2 cm aspect normal
Ovar stang de 2.5/2.1 cm
Fara lichid in Douglas.

Vreau sa inteleg daca am ceva pe ovare
Am primit tratament : Flucoric, polygynax si flamexin
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Spotting - sangerarile intermenstruale
  •