va rog raspundetimi TC abdominal

09-11-2010
mariasefa99@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
mariasefa99@yahoo.com
rezultat TC abdominal. am 42 ani ma cheama maria. sinusuri costodiafragmatice libere. ficat, colecist, splina, pancreas, glanda suprarenala dreapta, ambi rinichii, vezica urinara, de aspect ct in limite normale. fara dilatatii de cai biliare intra sau extra hepatice.fara dilatatii de cai urinare;excretie renala prezenta bilateral. adenom suprarenaliansteng de 4/3 cm diametre axiale. ganglon calcificat de 1 cm diametru, in hilul splinic.fara adenopatii si fara ascita abdomino-pelvin. utrt bicorn cu dimensiuni crescute 10 cm ax lung si 8/5 cm diametre axiale; leziune chistica de 1 cm diametru, uterina laterala stanga. fibrom uterin subseros de 2 cm diametru corporeal anterior. am facut ecografia transvaginala si mia zis sa fac un chiuretaj biopsic si papa nicolau. ce ma ingrijoreaza e rinichii e grav? mentionez ca in 2004 am avut si un tbc ganglionar. acu am dureri in partea stanga sub coaste si partea dreapta tot sub coaste urina la culoare ca berea intro zi in cealalta e deschis scaunu odata mai tare odata normal fara sange si cand si cand stari de grata. cateodata ma ustura deasupra buric. ma palpat doctora si la 2-3 degete distanta de buric lateral dreapta ma durea rau.oare sa fie rinichi sau ficatu sau fierea nici nu mai stiu ce sa cred si unde sa ma duc am dat o gramada de bani pe ecografii si sant tot in ceata si tot am dureri. va rog ajutatima cu un raspuns. crizele au debutat simteam in partea dreapta sub coaste dureri mari care se ridicau pana in cosupieptului pe urma se duceau in hipocondru drept si in spate. asta vreo 3 zile la rand dupa ce am luat tot felu de medicamente ca bilichol anghirol esntiale controloc acele crize puternice nu leam mai avut dar acum am dureri continuee stanga si dreapta sub coaste si cateodata si in capu pieptului. am facut de 2 ori parazitologic imi iese negatv. va rog ajutatima cu un sfat va multumesc din suflet. mi sa spus de catre doctor sa fac o colonscopie si endoscopie credeti ca ar putea fi ceva grav?
1 comentarii
0
09-11-2010, ora 19:48
mariasefa99@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
mariasefa99@yahoo.com
am facut niste analize daca ajuta la ceva. creatinina serica 0.85 colesterol seric total 234. tgo 28 tgp 13 trigliceride serice 68 glicemie vena 94.1 calciu seric total 8.4 gama gt 26.9 proteine totale serice 7.52 magneziemie 2.05 uree serica 7
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.