va rog o parere

29-11-2012
ena@eu
Nu este medic/terapeut
ena@eu
buna ziua...am fost la un consult orl si am fost diagnosticata cu deviatie de sept..pe langa asta am facut si un CT, iar in urma acestuia a rezultat ca sufar de: sinuzita cronica maxilara dreapta, etmoidala posterioara dreapta
osteom etmiodal drept
concha bullosa dreapta...este absolut urent sa fac operatia de deviatie de sept? in legatura ca acel osteom etmoidal, medicul mi-a spus ca nu e intr-un stadiu avansat, dar nici nu imi recomanda o operatie efectuata in romania, cel putin nu oriunde aici...ce e drept, nu ma simt bine..dureri de cap, oboseala, deranj usor la maxilar, miros f urat in nas, cateodata tind sa cred ca miroase tot corpul asa...ma trezesc mai obosita decat ma culc si chiar ma deranjeaza respiratul pe gura.are vreo legatura transpiratia frecventa, chiar si cand stau degeaba, cu aceste probleme de sanatate? sau poate fi altceva.un sfat si o indrumare va rog..multumesc
1 comentarii
0
29-11-2012, ora 20:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sinuzita poate avea 2 cauze
1. e de la deviatia de sept majora..care nu permite aerisirea sinusului.
2. sinuzita cu miros fetid... piate fi din cauza unei probleme dentare, radacina dintilor de sus de sub sinus' aici e vorba de sinuzita odontogena si se trateaza la maxilo.facial
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.