va rog mult o lamurire la un buletin histopatologic

13-03-2010
bulgaru1971
Nu este medic/terapeut
bulgaru1971
va rog explicati mi , in termeni mai pe intelesul meu nu de doctor:ce e mai exact sau cit e de grav.Socrul meu 61 ani are :diagnostic clinic:formatiune tumorala oro_faringiana si spune asa
examen macroscopic:
P1:marginea libera a hemilimbii stingi:2fragmente tisulare gri-albicioase translucide moi, de0, 5/0, 5cm10/2438
P2:fragment tumora fren lingual:fragment gri-albicios moale de 0, 5/0, 3.10/2439
examen histopatologic:
10/2438:mucoasa arala cu displazie severa intraepiteliala si depozite calcificate de colonii microbiene
10/2439;carcinom scuamocelular cu tendinta la keratinizare, infiltrativ in toata grosimea mucoasei
va multumesc si astept raspuns
ce am inteles eu de la dr e ca are cancer in stadiu incipient si ca ar fii bine sa se opereze. nu stiu ce sa zic nu ma pricep ce fel de cancer e si cit e de grav sau daca e bine sa se opereze, va rog sa ma ajutati
9 comentarii
0
14-03-2010, ora 16:12
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Asa e cum spun doctorii...este cancer al gurii cu sanse mari ca sa se intinda si sa metastazeze.urmeaza sfatul medicilor si sa mearga la operatie cat de repede, cat e in stadiul incipient.
0
14-03-2010, ora 19:56
bulgaru1971
Nu este medic/terapeut
bulgaru1971
va multumesc foarte mult dna dr Anisoara pt sfatul dat.sunt destul de dezamagita de acest rezultat care l a primit dar sper in ajutorul dr-ilor.se poate cumva sa fie periculos in sensul de contagios pt familie? va multumesc inca odata
0
15-03-2010, ora 06:11
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sa fii atenta.ori vei folosi pentru el doar pahare, farfurii, tacamuri de unica folosinta, sau, ca sa nu vada el ca deja faci diferenta si va paziti, ce este a lui va fi numai a lui, nu se mai folosest nimeni de ele, nu le speli cu restul vaselor din casa, ci separat, intr-un lighenas folosit numai pentru vesela sa, si saptamanal sa le tii o ora in apa cu Cloramina [ gasesti la farmacie ]. Sa faci asta in asa fel ca sa nu observe el, il va deprima aceasta masura, dar e o masura foarte buna de protectie pentru restul familiei. Nu trebuie copii sa se lase sarutati de el. Cam atat cu regulile de precautie ce trebuiesc luate, nu exagera si nu vorbi despre asta, mai ales sotului, il va deranja. Batranul nu este contagios, dar acest carcinom fiind in cavitatea bucala, din experienta mea, eu spun ca e bine sa tii cont de ce ti-am scris.
0
15-03-2010, ora 16:42
bulgaru1971
Nu este medic/terapeut
bulgaru1971
va multumesc foarte mult ptr sfaturi, am sa fiu atenta.astept cu nerabdare sa vedem cum va decurge cu operatia.multumesc anticipat, imi sunteti de ajutor.o zi buna va doresc
0
16-03-2010, ora 13:22
bulgaru1971
Nu este medic/terapeut
bulgaru1971
in legatura cu operatia, se va face joi am inteles ca sub limba la fren lingual.oare e o operatie grea, va dura mult?va multumesc mult ptr sustinere si sfaturi
0
17-03-2010, ora 18:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu pot sa stiu, cat va dura, va dura, asta e.important este sa se faca ceea ce trebuie.
0
21-06-2011, ora 00:23
bulgaru1971
Nu este medic/terapeut
bulgaru1971
Buna, daca nu cer prea mult as mai dori o expliucatie mai pe inteles in sensul ca am facut socrului meu o tomografie si concluzia este:formtiune tumorala latero-cervicala dreapta extinsa la nivelul spatiului carotidian dreapta. Leziuni fibronodulare apico-pulmonar bilateral si leziune nodulara in LSS. Este cumva vorba despre un inceput de tuberculoza? Va rog mult o explicatie. Multumesc
0
17-07-2011, ora 21:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce ceri tu este absolut imposibil. nu se pot face decat speculatii inutile pe seama a ce zici tu ca scrie in buletinul CT respectiv. rezultatul respectiv trebuie vazut de medicul care l-a recomandat, altfel nu are nici o valoare. exista o masa undeva la nivelul gatului si ea trebuie evaluata din mai multe puncte de vedere. o tomografie nu poate sa elucideze toata problema.
0
17-07-2011, ora 21:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
totusi, nu e vorba de acelasi caz de care ai discutat mai sus cu dr balcan ? ce mai vrei sa stii ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.