va rog interpretare test papanicolau si secretie vaginala

16-01-2013
melahd
Nu este medic/terapeut
melahd
in urma testelor (am facut 2 la interval de 2 zile, la laboratoare diferite) am primi urmatoarele rezultate
test 1-papanicolau
-celule epiteliale scuamoase superficiale si intermediare etalate in placarde si izolat
-celule epiteliale glandulare endocervicale
-celule epiteliale metaplazice de tip scuamos matur
-granulocite neutrofile numeroase
-histiocite
-citoliza moderata
-bacili doderlein
concluzie
negativ pt leziuni intraepiteliale sau maligne
c2- proces inflamotor nespecific

test 2-papanicolau
infectii-candida
-cocobacili
modificari non neoplazice-inflamatorii
concluzie:proces inflamator

SECRETIE VAGINALA
citrobacter koseri-prezent
antibiograma
ampicilina-r
cefalotin-r
centamicina-s
tobramicina-s
amikacina-s
amoxicilina+ac clavulanic-r
cefepim-s
cefotaxim-s
ciprofloxacin-s
imipenem-s
sulfametazol+trimetoprim-s
ceftazidim-s
absente specii de levuri si mucegaiuri


in urma interpretarii analizelor am primit doar tratament cu polyginax -12 zile.

Va rog sa imi spuneti daca este de ajuns doar aceste ovule, lunile trecute am observat ca in fiecare luna(de vreo 3 luni inainte de a face testele) ca dupa vreo 10 zile de la menstruatie imi apareau niste dureri pelviene care se ameliorau daca luam biseptol luam 6 tb odata si era ok dar secretia continua sa fie la fel alba+galbena- vascoasa-densa. Luna aceasta am facut tratament cu ovule Polyginax cel prescris de medic si cand au inceput durerile pelvine am luat ciprofloxacina (care este sensibila) dar numai 2 zile pentru ca nu m-au lasat deloc si am schimbat pe biseptol 2tb/2zi timp de 10 zile, nu mai am acele dureri dar secretia continua si ma deranjeaza., mentionez ca nu m-am spalat intravaginal deloc pe toata perioada tratamentului cu ovule.Va rog sa ma indrumati care ar fi tratamentul corect pentru acest citrobacter care am vazut ca poate fi si digestiv si are niste urmari foarte grave-meningita si cred ca trebuie sa iau si ceva intern-oral si pe perioada mai mare.Mentionez ca am facut si urocultura care este negativa.Va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.