va rog interpretare Ag Hbs !

26-01-2012
Adriana T
Nu este medic/terapeut
Adriana T
Va rog sa ma ajutati si pe mine - am facut o analiza de rutina pentru determinarea Ag Hbs la Cantacuzino. Rezultatul este:

Determinare Ag HBstrusa VIDAS - Negativ
Rezultat 0.01 (interval biologic de referinta 0.13 Negativ, =0.13 Pozitiv)

Problema este ca vrand sa fiu sigur ca este negativ, am fost curios ce e cu acest 0.01 si am sunat la laborator - mi s-a spus ca probabil am facut vaccinul in scoala. Raspunsul acesta m-a alarmat - eu n-am facut nici un vaccin de acest fel sau nu-mi amintesc (am aproape 40 de ani)
As vrea sa ma lamuriti daca puteti - avand in vedere ca sunt in limita de negativ inseamna ca nu am virusul? sau ce este cu acest procent de 0.01? Eu nu pot ajunge deocamdata la doctor caci sunt plecat din tara pentru 2 luni, am citit ca nebunul cred ca sute de comentarii si nu stiu ce sa mai cred.
2 comentarii
0
03-02-2012, ora 13:48
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Rezultatul este negativ.
La astfel de analize care au o valoare limita de la care testul este considerat pozitiv, orice ser introdus in lucru si prelucrat conform etapelor obisnuite, va avea in final atribuita o valoare care la dvs. este de 0, 01 si se afla in intervalul ce semnifica un test negativ pentru AgHBs. Fiecare proba lucrata va avea o valoare atribuita la sfarsitul citirii, nu exista 0, 00.
Si nu are nici o legatura cu efectuarea sau nu a vaccinarii pentru prevenirea hepatitei B.
Numai bine!
0
04-02-2012, ora 01:14
Adriana T
Nu este medic/terapeut
Adriana T
Va multumesc mult pentru raspuns !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.