va rog frumos spune-ti mi daca e motiv de ingrijorare

28-07-2009
Alina18
Nu este medic/terapeut
Alina18
am 24 de ani. de cand ma stiu am fost un pic mai paroasa in sensul ca: am par mai negru pe maini, sprancenute mai groase un pic (sunt şi destul de bruneta, dar cu pielea mai alba si se vede destul de tare). pe fata nu prea am par, poate un pic de mustacioara, unu doua fire mai groase la perciuni cam asa. am un pic de par pe burta, care tot asa, trebuie sa il epilez des pt ca se vede foarte tare. parul este cam de la zona pubiana pana la buric mai negru un pic, si in rest e ca un puf asa. dar tot destul de inchis la culoare in raport cu pielea mea. tot parul de pe mine e destul de inchis la culoare. si am si cateva fire mititele in jurul sfarcurilor
am fost la un endocrinolog si m-a intrebat cum e ciclul meu. si ciclul il am relativ regulat, nu fix la 28 de zile, dar niciodata mai mult de 32. si maxim doar o data pe an sa fie o luna lipsa de ciclu, mai ales in perioade de stress. dar mi-a spus ca nu e problema, ca probabil am un receptor de testosteron in piele mai sensibil. si mama mea cred ca a fost la fel in tinerete, dar acu la 47 de ani nu are probleme.
am luat o vreme yasmin si mi-a fost bine de la ele, dar parul nu s-a modficat absolut deloc.
am 1, 70 si cam 68 de kg. sunt iun pic grasuta la burtica, dar muncesc sa o dau jos
e motiv sa ma ingrijorez?
am testosteron prea mult? sa iau diane? va rog astept pareri
2 comentarii
0
28-07-2009, ora 14:17
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
eu zic sa nu iei diane fara recomandarea medicului, mai bine cere-i lui un tratament care sa nu-ti faca si mai rau
0
28-07-2009, ora 14:17
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
NU lua nimic daca nu-ti recomanda medicul pt ca medicamentele contraceptive au foarte multe reactii adverse. Daca vrei sa iei ceva natural pt reglarea secretiei ovariene si revitalizare endocrina, iti recomand produsul Donavital. Citeste pe net mai multe dsp acest preparat fitoterapic.

Numai Bine!

P.S. Ai putea sa-ti faci o dozare hormonala (Testosteron total, Testosteron liber, SHBG, estradiol si progesteron; sa vezi proportia dintre ele). Multa sanatate;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.