va rog frumos o parere!SENZATII DE UMEZEALA la supr. encef.

04-03-2009
VS
Nu este medic/terapeut
VS
de un an de zile am niste simptome stranii, simt parca s-ar scurge un lichid la suprafata creierului, in partea superioara a lui, adica la un moment dat simt senzatia de umezeala pentru citeva secunde, parca s-ar incepe dintr-un punct de la suprafata encefalului si ar "curge", ma scuzati nu stiu cum sa ma exprim mai corect. Simptomele nu sunt permanente, pot lipsi cite 2-3 luni si aparea pt 1 zi sau unerori 1-2 saptamini.. Am fost la consultatie la medic neurolog, mi-a recomandat o analiza RMN pentru a exclude o tumoare, a iesit bine, nu s-au depistat formatiuni, insa am nishte chisturi in sinusurile maxilare(daca asta poate fi cauza), de marimi nu prea mari, medicul ORL mi-a recomandat sa nu fac pina cind operatie ci un tratament. Mi s-a verificat fundu ochilui, nu s-a depistat tensiune intracraniana.
Senzatiile au lipsit citeva luni si am lasat analizele, ieri au reaparut, modificari semnificative in viata nu provoaca, dar ma sperie mult aceste senzatii si nu prea pot dormi cind le am, de frica si de discomfort.

VA ROG FRUMOS O PARERE! ce poate fi? si cit de grav? ce ar trebui sa fac in continuare? si cel mai important sa imi fac griji sau sunt doar niste senzatii "false", si aceste scurgeri nu exista in realitate?
1 comentarii
0
12-12-2009, ora 19:23
cristiana tomescu
Nu este medic/terapeut
cristiana tomescu
am si eu o intrebare:am dureri de cap de ani de zile, in ultima luna au devenit insuportabile;am facut un tomograf si mi s a spus ca am hipertensiune intracraniana, insa nu se stie din ce cauza;mi am facut analizele la sange, nu mi a iesit nimic, nu am nici o infectie, sinuzita, otita, oreion, nimic, nu este o dereglare hormonala.nu am probleme cu vederea, durerile de cap sunt insotite si de stari de voma, de ameteli, de moleseala.medicul spune ca e oboseala, insa este imposibil, de atatia ani...as dori o parere, va rog...multumesc din suflet!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.