Am 56 de ani sufar de hipertensiune de aprox 20 ani

15-06-2008
mamiztu
Nu este medic/terapeut
mamiztu
Am 56 de ani sufar de hipertensiune de aprox 20 ani, am luat nifidipin, lisinopril, indapamid.cind am fost internata acum 3 luni pt boala de refux esofagian pt.ca tensiunea a fost buna, doctorul mi-a zis ca s-a normalizat.Am facut analize pt doi hormoni tiroidieni si desi au iesit in limite normale m-a diagnosticat cu hipotiroidie subclinica.Acidul uric, colesterolul, triggliceridele au rezultat peste limitele normale ceea ce condus la : sindrom metabolic.mi-a prescris euthirox 100 1tb/zi si trimetazina de 35, 2 tb /zi.lypantil, milurit.Intrebarea mea este de ce am dureri de inima mai accentuate si daca intr-adevar pentru tensiune nu trebuie sa mai iau ceva{cu acest tratament am inregistrat valori si de 19/11}
5 comentarii
0
15-06-2008, ora 00:00
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Mama mea are probleme asemanatoare cu d-voastra si tot asa avea dureri lin zona inimii.De un an de zile pe langa tratamentul pentru tiroida, guta, hipertensiune si trigliceride crescute, dr cardiolog i-a mai introdus un nou medicament ISODINIT si nu a mai avut acele dureri.Eu va recomand sa va intrebati medicul si va doresc multa sanatate.
0
17-06-2008, ora 00:00
mamiztu
Nu este medic/terapeut
mamiztu
miltumesc mult pr.sfat, daca mi-ati recomanda si un medic bun cardiolog ar fi ok.multumesc
0
17-06-2008, ora 00:00
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Eu sunt din Rm.Valcea asa ca nu stiu daca va pot recomanda dr. mamei mele.
0
17-06-2008, ora 00:00
mamiztu
Nu este medic/terapeut
mamiztu
multumesc oricum.sanatate mamei dvs
0
17-06-2008, ora 00:00
mamiztu
Nu este medic/terapeut
mamiztu
multumesc oricum.sanatate mamei dvs
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Muzica lui Mozart și Strauss pentru tratamentul hipertensiunii
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Tensiunea arterială măsurată la domiciliu – imprecisă în 70% dintre cazuri (studiu)
  • Un nou contribuitor la bolile cardiovasculare
  •