va rog ajutor prostatita

25-11-2007
hash
Nu este medic/terapeut
hash
In urma unui contact sexual neprotejat, m-am ales cu o uretrita nespecifca. Medicul dermatolog mi-a prescris 10 zile doxiciclina si tratament preventiv cu ciprofloxacin in doza unica.
Trebuie sa mentionez ca in acel moment singurele simptome erau o durere interioara intre scrot si anus si mancarime la nivelul preputului. Dupa o saptamana simptomele au revenit, si am fost indrumat catre un medic urolog, diagnosticul-prostatita. Tratamentul prescris
20 zile zanocid (simptomele nu s-au ameliorat)
10 zile doxiciclina (simptomele s-au ameliorat)
30 zile biseptol
30 zile omnic tocas
30 zile prostamol
simptomele s-au ameliorat considerabil dar nu au disparut complet.
Dupa 4 luni simptomele au devenit m-ai puternice, la ecografie medicul a spus ca sunt unele calcifieri in prostata si ca e cam neomogena, mi-am facut analize de urocultura si sumar de urina, totul a iesit ok, dupa o saptamana am repetat analizele la un alt laborator tot particular, acelasi rezultat. Dupa un tratament de 30 de zile cu zanocid simptomele inca mai persista (durerea interna intre scrot si anus) si aceasta durere se manifest si intimpul actului sexual, nu este puternica dar este deranjanta.
7 comentarii
0
25-11-2007, ora 00:00
hash
Nu este medic/terapeut
hash
Am uitat sascriu intrebarea. Ce investigatii, analize mai pot face casa elucidez ce se intampla sau ce tratament arfi indicat... nu stiu ce sa mai fac sunt disperat. Daca stiti un doctor bun in bucuresti sau o policlinica buna(de preferat sa aiba contrat cu casa de asigurari). Pana acum am fost la medcenter.
0
26-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
In mod normal trebuia facut un examen al secretiei uretrale.Nu prea postati informatii importante precum varsta.Va cunoasteti cu fenomene hemoroidale?Tratamentul pentru "prostatita - uretrita nespecifica": Metronidazol 250mg comprimate 1 comprimat la 8 ore timp de 10 zile, Zinnat 500mg 1 comprimat la 12 ore timp de 10 zile, Neurofen 2 comprimate pe zi timp de 5 zile, supozitoare Movalis 15mg 1 supozitor seara timp de 7 zile.
0
26-11-2007, ora 00:00
hash
Nu este medic/terapeut
hash
Mai intai as vrea sa multumesc pentru raspuns. Infectia initiala a avut loc cam cu 8-9 luni in urma. Primele simptome: mancarime la nivelul preputului si roseala tot lanivelul preputului, La prima vizita la medicul dermatolog mi s-a apus ca cel mai probabil e candidoza. Tot atunci mi-am facut si o serie de analize pentru bolile cu transmisie sexuala, printre care clamydia, VDRL, herpes.. toate negative. -analize facute la synevo. Testul clamidia l-am repetat si a 2 a oara a iesit tot negativ de data aceasta l-am facut la medcenter. Datorita faptului ca au aparut dureri de prostata(o durere interioara intre scrot si anus) am mers dinou la medicul dermatolog care mi-a spus ca e posibil sa fie o uretrita nespecifica si mi-a prescris 10 zile doxiciclina 1 la 12 ore plus ciprofloxacin in doza unica tratament preventiv si o recomandare sa ma vada si un medic urolog. Dupa tratamentul cu doxiciclina durerile aproape au disparut dar au reaparut dupa o saptamana. Medicul urolog mi-a pus diagnosticul de prostatita si a urmat tratamentu din primul post cu zanocid 1/zi -20 zile, doxiciclina1/zi 10 zile, biseptol 2/12 ore, omnic tocas 1/zi-30zile, prostamol 1/zi 30zile,.
Dupa acest tratament m-am simtit mai bne, dar durerile nu au remis niciodata in totalitate. Dupa tratamentul de mai sus am mai folosit si niste produse naturale Xantoprostal si renostin, efectul lor fiind destul de modest. Acum pe l-a inceputl toamnei durerile s-au mai intensificat si am urmat untratament cu zanocid 1/zi 30 zile, dar inca mai sunt dureri de prostata, acestea se manifesta si intimpul actului sexual, nu sunt foarte puternice dar cu siguranta deranjante.
(Cu aceasta ocazie as dori sa intreb daca erectia dureroasa se refera doar la dureri in penis?)
Trebuie sa precizez ca nu au fost nici odata scurgeri sau secretii, la urinare nu au fost usturimi, intr-un timp au existat niste usturimi dar intotdeauna dupa urinare.
Varsta este 25, DA am probleme cu hemoroizii si chiar in aceasta perioada mi-au dat ceva batai de cap. Nu am avut niciodata boli de natura sexuala, nici alte boli grave nici nu am fost operat vreodata.
Sunt foarte speriat ca nu reusesc sa scap de boala si mai ales ca am observat ca durerile de prostata se maifesta in timpul actului sexual. Este posibil sa se ajunga la impotenta sau sterilitate?
Multumesc inca odata pentru raspuns.
0
26-11-2007, ora 00:00
hash
Nu este medic/terapeut
hash
Am uitat sa spun ca initia l pentru candidoza am urmat un tratament cu metronidazol, nistatin si unguent medacter.
0
27-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Va rog sa faceti tratamentul pe care vi l-am recomandat.Este posibil sa aveti si hemoroizi interni care produc si dureri in timpul si dupa actul sexual.Pentru hemoroizi va recomand sa efectuati toaleta cu apa calduta imediat dupa fiecare defecatie.Evitati statul prelungit pe WC si cand stati in sezut, sa stati pe o parte.Evitati orice condiment si constipatia.Puteti face seara baie de sezut timp de 5 minute intr-un lighean cu apa calduta la care adaugati 2-3 cristale de permanganat de potasiu (cred ca inca il mai gasiti la farmaciile traditionale) dupa care aplicati un supozitor Hemorzon.Avand in vedere ca veti folosi si Movalis supozitoare puteti sa intercalati zilele.
0
30-04-2009, ora 17:26
Foisor
Nu este medic/terapeut
Foisor
- CU 6 luni in urma am facut o colonoscopie. CU acea acazie mi-a fost palpata si prostata de catre internist si medicul m-a intrebat daca nu am probleme cu ea pentru ca e relativ mare, de cca 4 cm. La o saptamana au inceput problemele cu prostata in sensul cleor descrise mai sus, arsuri si disconfort.
- Consultand urologul am facut alternativ tratamente:
1 - Doxazosin - Unul seara, Ceroxim 500 2X1 -, Clapen, masaj rectal de cca. 2 ori pe saptamana.
2 -TAMaSOL 0, 4 mg, Zanocin 400 mg, Ketonal, masaj rectal
Problema este ca desi au trecut aprope 6 luni, situatia nu s-a inbunatatit decat episodic: cateva zile e bine, cateva zile e mai rau, etc. NU am usturimi in timpul sau dupa urinare, dar dupa fiecare ejaculare (pe care le-am rarit frecventa la o data pe saptamana) starea de jena persista cam o zi.
La palpare prostata se prezintă relativ neregulat si neomogena, respectiv uneori arata mai bine uneori mai rau (considerand delcaratiile medicului urolog)
1. Este posibil sa fi luat vreun microorganism in momentul colonsocoiei si sa fi migrat la nivelul prostatei? Sa fie doar o coincidenta? NU am hemoroizi, cel putin nu din ceea ce stiu. Episodic am avut ceva sangerari, (ceea ce a fost si motivul colonoscopiei) am intrebat si mi s-a spus ca ar fi putut fi fisuri anale.
2. Cat de utile se dovedesc masajele, mai ales ca uneori sunt aproape dureroase si de scurta durata?
3. CE tratament alternativ as putea urma sau ce investigaţii ar trebui sa fac pentru a vedea natura infecţioasa a prostatitei (in caz ca este infecţioasa)? Va mutumesc
0
03-02-2021, ora 10:08
David_C_J
Nu este medic/terapeut
David_C_J
Hash ai scapat de problema?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: