va rog ajutor copil cu artrita | Forumul Medical ROmedic

va rog ajutor copil cu artrita

30-08-2011
simonick100
Nu este medic/terapeut
simonick100
va rog din suflet un sfat in iunie am fost internata cu baietelul meu de 4 ani jumatate cu artrita coxofemurala dupa tratamentul de 3 zile cu penicilina si inca 7 zile cu amoxicilina capsule de 250 la 6 ore dupa o luna schiopatatul a revenit din nou am fugit repede la urgenta unde nea recomandat rezonanta magnetica acum avem rezultatul dar medici sint in concediu pina pe 15 sept rezultatul este minima reactie fluiada articulatie coxofemurala dreapta fara alte modificari de capete femurale sau bazin va rog din suflet dati mi un sfat ce sa fac sa u nde sa merg cu baietelul meu pt ca sint disperata va rog din suflet un raspuns
8 comentarii
0
30-08-2011, ora 20:59
tema
Nu este medic/terapeut
tema
simonick100, copilul tau are o infectie majora undeva in corp. Spui ca a facut un tratament antibiotic dar vad ca din pacate nu a fost eficient.
Asta in primul rand ca, daca nu a avut o antibiograma, se poate ca bacteria sa fie rezistenta la acest tratament.
In al doilea rand, daca este un streptococ, acesta nu cedeaza la tratament sub 10 zile, uneori trebuie facut mai mult, Pediatrul stie cum sa administreze un antibiotic timp atat de indelungat la un copil, eventual ii da injectii. Dar numai dupa ce are o antibiograma. Nu accepta tratament fara asta.
Iar in al treilea rand, trebuie vazut daca nu se reinfecteaza de undeva.
Acum, este important unde a avut infectia prima data. In nas, gat sau a avut infectie urinara? Daca ii gaseste ceva la plamani, este posibil sa fie de fapt o sinuzita si de aici sa coboare infectia. Trebuie investigat.
Vorbeste cu pediatra sa ii faca exudat nazal si faringian cu antibiograma neaparat si o urocultura tot cu antibiograma.
Esta posibil sa aiba mai multe bacterii, nu doar una. Daca nu il tratezi, o sa i se irite in continuare articulatiile si chiar o sa ajunga la operatie, fii atenta.
Nu te juca cu asta, daca pediatra nu ii mai face analizele pe care ti le-am scris aici, mergi la alt doctor.
Cand rezolvii cu infectia, se termina si cu inflamatia articulara si se face bine copilul.
Calca-i hainutele si lenjeria, ai grija sa speli bine tacamurile si vesela, ca poate se reinfecteaza de undeva. Sa nu manance dupa nimeni, nici dupa cei din familie. Invata-l sa se spele bine pe manute inainte de a manca si sa nu manance de pe jos sau fructe nespalate.
Stai cumva la tara? Daca da, nu lasa copilul pe langa animale, se poate infecta de la materiile lor fecale.
Ar fi bine ca si voi sa va faceti analize. Vezi ce are copilul si sa faceti si cei din familie analizele la fel. Tu, fiind femeie ar trebui sa fac in plus si o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
0
30-08-2011, ora 21:03
simonick100
Nu este medic/terapeut
simonick100
va multumesc din suflet sa ne ajute d zeu sa ne facem bine
0
30-08-2011, ora 21:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
La aceasta varsta este tipica aparitia maladiei Legg Calve Perthes.
Luati legatura cu un ortoped pediatru cu mare experienta in acest domeniu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-08-2011, ora 21:46
simonick100
Nu este medic/terapeut
simonick100
va multumesc ca ati intervenit da am fost suspectati de aceaste boala de acea ni sa facut rezonanta magnetica dar rezultatul este negativ rezultatul este minima reactie fluiada articulatie coxofemurale dreapta fara alte modificari de capete femurale sau bazin va rog sa ma credeti ca nu stiu ce e de facut dupa antibioticul administrat in spital ampicilina 3 zile si pe urma amoxicilina capsule inca 7 zile nu a mai schiopatat dar dupa aproximativ o luna a inceput din nou sant disperata e singurul copil si ma rog la d zeu sa fie sanatos doamne ajuta sanatate domnule dr sper sa ma ajutati cu citeva sfaturi
0
30-08-2011, ora 21:55
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Faptul ca a cedat durerea la antibiotice inseamna ca este ceva infectios. Fa-i analizele pe care ti le-am scris.
Inainte de exudate nu trebuie sa il speli in nas sau gurita, nici sa nu bea apa. II iei si tu o sticluta cu apa ca sa bea dupa.
Grabeste-te cu analizele, cu cat astepti, i se poate distruge articulatia care si asa a facut acolo putin lichid.
Iar daca nu are ceva infectios, desi ma cam indoiesc, sa incepi alte investigatii.
La analizele cu antibiograma dureaza cam 5 zile pana iese rezultatul. Sanatate multa!
0
30-08-2011, ora 22:08
tema
Nu este medic/terapeut
tema
simonick100, alte articulatii il mai dor? Sa nu aiba si o carenta de vitamina c. Doctorul si-ar putea da seama consultand copilul, dar ar fi bine sa il intrebi tu despre asta.
0
30-08-2011, ora 22:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Administrarea antibioticului a fost catastrofala, din simplul motiv ca nu s-a facut pe baze clinice, biologice si bacteriologice.
Antibioticele administrate aleatoriu nu fac decat sa selecteze tulpini bacteriene rezistente, si astfel sa creasca susceptibilitatea la alte infectii.
La aceasta varsta este tipica aparitia maladiei Legg Calve Perthes.
Luati legatura cu un ortoped pediatru cu mare experienta in acest domeniu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-08-2011, ora 22:26
simonick100
Nu este medic/terapeut
simonick100
nu il mai doare nimic decat articulatia coxofemurala si nu poate sa calce pe piciorus
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Secretul pentru ameliorarea durerilor artritice s-ar putea afla în micul dejun
  • Hidrogelul care ar putea elibera controlat medicament pentru episoadele artritice
  • Obezitatea, atât cauza, cât È™i consecinÈ›a artritei reumatoide
  • Artrita
  • Cultură medicală - artrită vs artroză (explicaÈ›ii termeni)
  • Clasificarea artritelor (caracteristici pe scurt la fiecare)
  •