am probleme cu respiratia urat mirositoare, de cand sunt mica

13-05-2011
younika
Nu este medic/terapeut
younika
de cand sunt mica am probleme cu respiratia urat mirositoare...nu mai stiu ce sa fac...mananc non stop guma...nu mai suport...vreau sa imi rezolv aceasta problema...nu stiu care e cauza...nu am carii...am o igiena f stricta si nu se pune problema unei igiene precare...nu am probleme cu stomacul...si totusi cu nimic nu se mai rezolva...apa de gura, spray, ata dentara, periajul limbii...nimic!CE POT FACE???????
7 comentarii
0
13-05-2011, ora 17:18
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
De unde stii ca nu ai probleme cu stomacul?Ti-ai facut niste investigatii?
Halena se poate datora si unor afectiuni orl...Te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie sau la unul homeopat si vezi ce indrumari primesti.
Numai bine!
0
13-05-2011, ora 17:36
younika
Nu este medic/terapeut
younika
dada...mi am facut investigatii...inclusiv pentru HP.
0
14-05-2011, ora 12:44
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

Nu mai manca non stop guma...

- dimineata sau dupa orice mancare,
incearca sa speli o radacina de patrunjel si s-o mananci CRUDA...nu-i rea la gust.
si..vei vedea rezultatele..BUNE

O zi frumoasa.
0
16-09-2013, ora 11:50
stefy roman
Nu este medic/terapeut
stefy roman
si eu am avut respiratia urat mirositoare de 2 ani si am scapat de 2 luni cu o cutie de ROVAMICYNE!!! Asta dupa ce medicul
stomatolog mi-a spus ca nu am probleme cu dantura.Acum am respiratia perfecta.
0
13-09-2023, ora 22:25
Speranțamoareultima
Nu este medic/terapeut
Speranțamoareultima
Iti trebuie Betaina HCL înainte de fiecare masa câte o capsula.Nu se face digestia deloc pt ca nu ai suficient acid în stomac.Dacă ai mese compuse doar din salate, crudități, fructe și legume NU SE IA ! Sa nu ai nici o gustare între mese, e f important! Seara și dimineața sa cureți limba foarte bine și sa folosești apa de gura FARA alcool, ceva de la plafar.
0
20-09-2023, ora 02:41
musaraf1
Nu este medic/terapeut
musaraf1
Bună ziua,
cam 90% din cauzele de respirație urât mirositoare sunt din gură - în primul rînd stomatologie. Există și cauze ORL (sinuzită cronică și altele).
Pentru respirație, ața dentară ajută mai mult decât periajul dinților.
Există și mirosuri care vin din stomac (sau de altă cauză), dar apar mai rar.

Dacă nu se rezolvă cu igienă dentară bună, un consult ORL nu ar strica.
Uneori există, din naștere, niște "pungi" în fundul gâtului, unde se adună microbi. Se pot vedea la endoscopia ORL.


Respirația miroase datorită substanțelor cu sulf, pe care le produc unii microbi. Se poate testa dacă există microbi de acest gen în gură (test BANA).
Substanțele acelea cu sulf se pot detecta în respirație cu halimetrul (Halimeter).
Poate reușiți să măsurați cu halimetrul înainte și după igienă - vedeți ce efect au îndepărtarea plăcii dentare, igiena cu ața dentară, raclajul lingual etc., vedeți ce funcționează mai bine.

De multe ori, pacientul are impresia că respirația sa miroase mai tare decât miroase în realitate.

Multă sănătate!
Desigur, acestea sunt doar sugestii de la distanță, vorbiți cu medicul.

Cu stimă,
Haplea Ioan Ștefan.
0
21-02-2024, ora 18:27
Love Forever
Nu este medic/terapeut
Love Forever
Recomand să consulți un medic dentist pentru o evaluare a sănătății orale și să investighezi și alte posibile cauze, cum ar fi problemele sinusale sau gastrointestinale. Uneori, modificările dietetice sau igiena orală îmbunătățită pot ajuta, dar este important să identifici cauza subiacentă.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Miroși urât deși ai o igienă corectă? Câteva motive surprinzatoare
  • Un mic dispozitiv care elimină rapid respirația urât mirositoare
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •