va rog ajutati-ma cu un raspuns la urmatoarele intrebari

31-05-2010
diana diana braila
Nu este medic/terapeut
diana diana braila
tatal meu este internat la spitalul Bagdasar, Bucuresti si a fost diagnosticat cu parapareza cu incontinenta sfincteriana. In observatie proces expansiv intrarahidian. acest diagnostic i s-a pus in urma unui rmn de coloana lombara. rezultatul acestui rmn este urmatorul:rectitudinea coloanei lombare cu hiposemnal T2 de deshidratare discala L2-L4. Debord discal circumferential L3 cu tendinta la detasare fragmentara mediana ampretand sacul dural si emergentele radiculare L4 mai marcat de partea dreapta. Debord discal medio-lateral L4 cu amprenta mediana pe sacul dural si amprenta foraminala dreapta pe radacina L4. Fara anomalii de semnal ale conului medular. Fara incarcare patologica cu contrast a elementelor disco-vertebrale examinate sau a portiunii toracale inferioare medulare si a conului. Va rog frumos sa imi spuneti cat de grav este si ce semnifica acest diagnostic. Mentionez ca tatal meu timp de 3 ani este tratat de boala stil a adultului complicata cu sindrom de activitate macrofagica si complicata cu CID. In 2008 a facut un rmn de coloana toracala si diagnosticul a fost hernie de disc L3-L4. Am consultat atunci un neurochirurg si a spus ca deocamdata nu este nimic chirurgical. Astept raspunsul dumneavoastra. Va multumesc.
1 comentarii
0
03-06-2010, ora 13:49
andutza13
Nu este medic/terapeut
andutza13
buna ziua ma numesc alexandra si am si eu nevoie de niste sfaturi sau raspunsuri.
bunicul meu are probleme.cand se pune in pat si adoarme se trezeste noaptea facand niste crize scoate un sunet f urat si cand merg sa vad ce are se uita fix la mine facand acelasi sunet si sta foarte intepenit isi revine cam in 3-4 minute si imi zice ca viseaza ca ii iese un miros urat pe gura si de aceea face asa.face cateodata cam de 3-4 ori pe noapte dar s-a intamplat si ziua afara a cazut si a inceput sa scoata sunetul acela urat.a fost la medic si nu se stie ce are.va rog frumos daca stiti vreun motiv ma puteti ajuta????
va multumesc pt timpul acordat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.