am dureri de cap, dureri musculare atat la maini cat si la picioare, obosesc foarte repede, insomnii

10-06-2007
Anda Dr.
Nu este medic/terapeut
Anda Dr.
de 2 luni am dureri de cap, dureri musculare atat la maini cat si la picioare, obosesc foarte repede, insomnii...dimineata ma trezesc obosiota, palpitatii. Aceste dureri se manifesta zilnic. Uneori simt furnicaturi in maini si picioare, alteori imi amortesc. Toate aceste dureri imi afecteaza viata si nu pot sa-mi duc la indeplinire sarcinile de zi cu zi. De asemenea sunt prezente niste dureri de abdomen vagi, cu bolboroseli si crampe in partea stanga( as zice eu un sindrom de colon iritabil). Mentionez ca toate aceste dureri au aparut deodata. Am doar 19 ani. Ajutati-ma va rog!!
10 comentarii
0
10-06-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Tabloul clinic descris este expresia unei spasmofilii manifeste, sexul feminin si virsta de 19 ani ajuta si mai mult la stabilirea acestei ipoteze. Asadar, adresati-va unui laborator medical si dozati Ca ionic si Mg, apoi incepeti o schema terapeutica recomandata de un internist sau endocrinolog. Tublurarile digestive de colon iritabil pot fi si ele in cadrul spasmofiliei manifeste. Puteti asocia si un prokinetic(Spasmomen sau debridat) tratamentului cu Calciu, dar si un anxiolitic-sedativ seara(de ex- Helex). Ca investigatii, nu as omite ex coproparazitologic.
0
10-06-2007, ora 00:00
Anda Dr.
Nu este medic/terapeut
Anda Dr.
m-am gandit si eu intr-o prima faza la spasmofilie insa stiu ca spasmofilia se amnifesta prin crize sau episode. Numai in acele episoade corpul este in suferinta. In rest omul se simte cat de cat bine. La mine toate aceste dureri(de cap, musculare) sunt permanente. Furnicaturile, amortelile si palpitatiile apar ce e drept in episoade. Eu ma gandeam la fibromialgie. Este posibil?
0
10-06-2007, ora 00:00
Anda Dr.
Nu este medic/terapeut
Anda Dr.
Mentionez de asemenea ca ma fost la o doamna doctor endocrinolog care mi-a spus ca toate acestea sunt tulburari psihosomatice. eu inteleg ca palpitatiile, furnicaturile si amortelile pot fi pe fond nervos, psihic, dar durerea ce cap si durerile musculare(atat in maini cat si in picioare)..dureri care, repet, sunt permanente de la ce sunt? Va rog mult drmarkuss1 ajutati-ma!
0
18-06-2007, ora 00:00
zidanebt2004
Nu este medic/terapeut
zidanebt2004
Acum 2 ani am primit o lovitura destul de puternica in zona cefei in urma careia mi-am pierdut constiinta (nu retin din ce cauza mi-am pierdut constiinta - poate shi d la cazatura). Am fost dupa vreo 2 saptamani la medic si mi-a facut nijte teste (atingetzi nasul cu degetele, mergi in linie dreapta, etc) shi m-am descurcat cu bine la toate.Medicul mi-a spus k n-am nimic. Cu toate astea mai simt uneori nijte senzatzii de ametzeala, nijte dureri suportabile de cap. Se poate sa am tumoare sau altceva?
0
26-08-2007, ora 00:00
zidanebt2004
Nu este medic/terapeut
zidanebt2004
raspunde cineva??? :|
0
11-09-2007, ora 00:00
andrei_gugy
Nu este medic/terapeut
andrei_gugy
exact aceleasi simptome le am si eu:(...si mi0a zis doctoru ca e spasmofilie(is baiat si am 20 de ani).e foarte enervanta "boala" asta.nu poti sa faci nimic.si am luat calciu vreo 3 luni.am luat si mg.acu iara iau niste vit D.fructe..lactate...mananc.., dar tot degeaba:((...te furnica ceafa nu?...insanatosire grabnik;)
0
05-10-2007, ora 00:00
zidanebt2004
Nu este medic/terapeut
zidanebt2004
ceafa nu ma mananca dar cateodata parca am probleme de concentrare shi ma simt asha mai obosit (mai ales dimineatza cand la shcoala - pe la sfarshit) io tot ma gandesc dak am vreun cheag sau altceva...
0
17-11-2007, ora 00:00
didi83
Nu este medic/terapeut
didi83
pentru linistea ta poti face un tomograf, si acolo iti poate zice exact ce ai, cheag, doamne fereste, sau altceva.din cultura mea, stiu ca la acel tomograf se vede orice afectiune ai in corp...(poate gresesc)intereseaza-te despre unde si cum poti face un test la tomograf.cred ca dupa ce esti expus la tomograf nu mai ai voie timp de cateva luni sa faci raze.mult noroc si multa sanatate!
0
28-01-2008, ora 00:00
zidanebt2004
Nu este medic/terapeut
zidanebt2004
ok mc mult. sanatate si noroc si voua :D
0
29-06-2009, ora 19:15
mareproblema
Nu este medic/terapeut
mareproblema
Buna ziua.am 36 de ani sex feminin si sufar de hipertensiune arteriala de 5 ani si am ajuns la 6 medicamente pe zi.Tensiune mea este oscilanta de trei luni sa reglat un pic dar eu tot prezint sintome de spasmofilie.Intrucat iau medicamente betablocante as avea o intrebare.Daca eu iau un tratament pentru spasmofilie calciu.mg.etc ce se poate intampla sau va rog datimi un sfat deoarcece medicul endrocrinolog imi spune ca am lipsa acuta de calciu iar cel cardiolog imi interzice calciul.Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Migrena postcoitală
  • Palpitațiile
  • Durerea de cap
  • Insomnia este implicată în apariția durerilor de spate
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Scapă de insomnie - 8 sfaturi eficiente
  • De ce apar palpitatiile?
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Durerea de cap după somn
  •