va rog ajutati-ma

29-10-2009
anca_ank_love
Nu este medic/terapeut
anca_ank_love
Apelez la dumneavoastra in speranta ca cineva imi va spune si mie adevarata situatie in care se afla tatal meu.
O sa incep cu antecedentele ca sa va puteti forma o parere cat mai ampla. In urma cu 17 ani tatal meu a suferit de TBC tratat in Bucuresti la Spitalul de Pneumologie. Acum 2 ani a fost diagnosticat cu recidiva TBC si tratat din nou la Spitalul de Pneumologie in Bucuresti. Acum cateva zile in urma unei tuse care nu disparea, pierderii in greutate, apatiei si oboselii excesive a mers pt un control cu frica de a nu fi inca o recidiva de TBC, in urma analizei de sputa a reiesit ca nu este vorba de TBC, dar la radiografia pulmonara se vedeau urme care nu pareau a fi doar sechele TBC si a fost indrumat sa faca o tomografie computerizata toraco-abdominala cu substanta de contrast, efectuata la Spitalul Clinic de Urgenta Bucuresti.
Rezultatul acesteia exact este acesta : " Examenul CT cu substanta de contrast i.v. evidentiaza prezenta unei mase tisulare cu aspect proliferativ de aproximativ 6 cm, cu prelungiri infiltrative in parenchimul pulmonar adiacent situata in segmentul apical al lobului superior drept fixata pe pleura mediastinala. Aceasta se continua pana la nivelul portiunii superioare a hilului, amprentand bronsia lobara superioara. Infiltratii alveolare difuze cu aspect de sticla mata dispuse adiacent formatiunii pumlonare. Ganglioni de diametre de pana la 1, 5 cm situati pretraheal si precarinar. Fara lichid preular sau pericardic. Formatiune infiltrativa de 3/1.2 cm situata apico-dorsal superior stang, in contact cu pleura santurilor costo-vertebrale superioare. Ficat de dimensiuni normale, cu structura omogena la administrarea substantei de contrast. Colecist fara calculi hiperdensi, Cai biliare intra si extrahepatice nedilatate. Splina, pancreas, rinichi, grande suprarenale cu aspect CT normal.
Concluzii : Proces proliferativ lob superior drept cu compresiunea bronsiei lobare superioare fara atelectazie in prezent.Alveolita obstructiva lob superior stang.Leziune infiltrativa pleurala superioara stanga."
Mai mentionez ca are in prezent 53 de ani. Nu stiu daca are relevanta dar mama tatalui meu a decedat tot in urma unui cancer pulmonar care s-a generalizat si a metastazat.
Dupa consultarea unui chirurg specializat pe toraco-abdominal a fost indrumat spre operatei, operabila fiind doar masa tisulara dupa spusele acestuia, dar nu a fost date nici un fel de detalii spunand ca ce urmeaza vedem cand iese din operatie.
A fost trimis sa faca o bronhoscopie si o analiza de suflu pe care inca nu le-a facut.
Din cate am inteles in urma acestei tomografii medicul ar putea sa isi dea seama macar partial de natura cancerului si de gravitatea situatie dar nu ni se spune decat operatie si vedem ce urmeaza. As vrea sa stiu si eu pe limba unei persoane straine de domeniul medical de fapt cu ce situatie ne confruntam, ce presupuner aceasta interventie chirurgicala, ce urmeaza dupa aceasta si ce este cel mai dureros - cat timp sa ne asteptam sa il mai avem langa noi.
Va multumesc din suflet si astept raspunsul dumneavoastra ca ultima speranta de a intelege despre ce este vorba.
0 comentarii

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.