baiat de 16 ani cu artrita cronica juvenila cu tendinta spondilitica

20-11-2007
popa valentin
Nu este medic/terapeut
popa valentin
am un baiat de 16ani cu artrita cronica juvenila cu tendinta spondilitica, nu stiu tratament de vindecare nu exista numai de calmare, este totusi un copil caruia medicii ii spun ca trebuie sa suporte dar are dureri groaznice chiar nu se poate face nimic ?daca stiti un tratament va rog sunt disperata astept o minune poate?
4 comentarii
0
21-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
"Spre deosebire de adultii cu artrita reumatoida, majoritatea copiilor cu ARJ nu au o boala pe termen lung sau handicap si vor avea o viata de adult sanatoasa."Nu stiu ce tratament i se administreaza.Methotrexat?Fizioterapie zilnica?Copilul trebuie ajutat sa treaca perioada acestei boli.
0
21-11-2007, ora 00:00
popa valentin
Nu este medic/terapeut
popa valentin
va multumesc, copilul a urmat tratament cu movalis, diclofenac, nurofen f.mult, in luna octombrie am fost la un medic reumatolog in ITALIA, acolo in urma radiografiilor ni sa spus ca tinde spre spondilita anchilozanta i sa recomandat prednison, aspirina, inot f.mult, dar el intepeneste cite 2-3ore este practic paralizat medicii ne spun ca trebuie stopata dar cum?nu pot sal ajut credetima imi este f.greu e adolescent de 6ani ne chinuim si este mai rau medicul reumatolog mia zis sa nul invat cu medicamente deacum, sai dau aspirina, practic nu mai stiu ce sa fac cu el comunic greu nu vrea sa mai auda de medici, nu stiu sunt disperata speram in continuare poate totusi gasim un tratament ptr.stoparea bolii, daca ma puteti ajuta va rog din suflet?
0
27-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Un ajutor fundamental il gasiti in fizioterapie care este obligatorie pentru a reduce numarul de medicamente pe care-l administrati.De altfel, este urgent sa consultati un psiholog ca sa va ajute sa colaboreze copilul.
0
10-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
spre deosebire de ARJ spondilita anchilozanta e o afectiune cronica ce evolueaza continuu sau in pusee acute si care medicina alopata o trateaza cu antiinflamatoare initial nesteroidiene(aspirina, ketonal, nurofen, etc)sau steroidiene(prednison, dexametazona)care sint destul de agresive cu reactii adverse cronice cum ar fi hipertensiunea.In cazuri rebele la aceste tratamente se folosesc Metotrexat sau salazopirina dar si acestea sint medicamente cu efecte toxice hepato-renale si sanguine de aceea medicul din Italia spunea sa nu va aruncati direct la medicamente tari ci sa o luati cu cele mai slabute si in functie de raspuns sa ajustati terapia.Eu v-as recomanda si un tratament natural cu acizi grasi nesaturati tip omega 3 sau 6 si altele. -*

(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Primul ghid de tratament pentru artrita maxilarului, conceput de cercetătorii danezi
  • Flora intestinală ar putea avea un rol în artrita idiopatică juvenilă (reumatismul infantil)
  •