am 16 ani si am spondilita anchilozanta

14-10-2007
popa valentin
Nu este medic/terapeut
popa valentin
am 16 ani am spondilita anchilozanta, ma ajuta prednison? da dependenta? va rog puteti sa ma ajutati?
3 comentarii
0
07-11-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Nu ajuta si nu recomand Prednison! Si evident, da dependenta! Adresati-va unui reumatolog, nu cred ca acesta v-ar da prednison...
0
07-11-2007, ora 00:00
popa valentin
Nu este medic/terapeut
popa valentin
buna ziua , mi sa recomandat prednisonul de un medic reumatolog italian, in urma unei consultatii cu radiografie la coloana acum ma simt mai bine dar boala trebuie stopata nu vreau sa mai am dureri si intepeniri va rog ma puteti ajuta ?medicii reumatologi de aici nu vor sami dea tratament spun ca sunt copil dar vreau sa ma fac bine va rog ma puteti ajuta?
0
11-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
Prednisonul nu te vindeca ci decit produce remisia afectiunii ce o ai fiind un antiinflator ca si diclofenacul, nurofenul, profenidul, ketonalul, dar de alta clasa steroidian adica ormonal.trebuie sa maninci complet nesara, si da a re reactii advrese cea mai periculoasa fiind hipertensiunea.Boala de care suferi poate fi tratata si cu metotrexat dar iarasi e un medicament cu grave reactii adverse sau salazopirina.Poti incerca si homeopatia pentru ca medicii romani asta vor sa spuna:e o afectiune cronica ce evolueaza in pusee de acutizare care le percepi cu durere si limitarea miscarilor coloanei, de aceea fiind foarte tinar trebuie sa iei medicamentele gradat de la cel mai usor(si ca efect si ca reactii adverse)si pina la cele specifice cu efecte rapide de calmare a durerii dar si cu reactii adverse severe.Pentru detalii scrie-mi -*


(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •