va rog...ajutati-ma si pe mine cu un raspuns - micoza

06-05-2011
bybysorr
Nu este medic/terapeut
bybysorr
buna la toata lumea !

am nevoie de ajutorul dumneavoastra - cu un sfat ! am la unghiile de la picioare 8 unghii afectate de micoza unghiile aproape mi- sau mancat !
nu mai stiu ce sa mai fac am fost la doctorul dermatolog mi-a prescris orungal si de o saptamana sunt sub tratament !
dumneavoastra ce credeti ? ecte bun acest medicament ? afecteaza ficatul ?
un tratament naturist ce-mi recomandati dumneavoastra ?

va multumesc astept cu mult interes parerile dumneavoastra !
2 comentarii
0
07-05-2011, ora 06:45
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
O saptamana este MULT prea putin ca sa trageti o concluzie. Pe cat de lent evolueaza ciuperca, pe atat de lent se instaleaza efectul medicamentelor anti-ciuperca atunci cand e vorba de unghii. Abia dupa vreo 6 saptamani veti putea spune: "dom'le, parca, parca vad ceva".

Adevarul este ca, in unele cazuri, cam toate medicamentele din aceasta clasa pot afecta ficatul. Un articol pe care l-am citit mai demult observa ca afectarea ficatului apare mai ales atunci cand medicamentul este intrerupt si apoi reluat. Deci, luati Orungal atata timp cat v-a prescris medicul, pe urma nu-l mai luati cel putin jumatate de an.

In aceasta faza a bolii pe care o descrieti, nu sunt convins ca un tratament naturist v-ar putea ajuta. Pe de alta parte, in mod sigur nu face rau, merita sa incercati urmatorul lucru care practic nu costa bani:

Faceti baie zilnica la picioare, folosind un lighean mic. Nu folositi sapun de loc, ci numai apa calda in care dizolvati o lingurita de bicarbonat la litru de apa calduta. Mentineti un sfert de ora. Dupa spalare si uscare, aplicati zat de cafea. Da, da, zatul care ramane dupa ce dv, sau altcineva din familie, isi bea cafeaua. Puneti zatul in jurul unghiilor si mai ales, atata cat se poate, sub ceea ce a mai ramas din unghii. Faceti asta 10 zile la rand. Trebuie sa stea in contact cel putin o jumatate de ora. Practic, e convenabil sa folositi o pereche de papuci de casa din piele sau panza, in varful carora sa puneti zat de cafea (papucii sa fie consacrati acestui scop).

Dar cel mai simplu tratament naturist ramane marea. De nimic nu se sperie mai tare ciupercile decat de mediul marin. Ce ziceti de niste plimbari desculta pe plaja, dimineata si seara ?

Chiar si dupa obtinerea succesului, pentru evitarea frecventelor recidive folositi numai incaltaminte de piele si CAPTUSITE CU PIELE (meshina): deseori pacientii imi arata ca au pantofi de piele, dar cand ii rasfrang, vad captuseala de plastic.

Succes !
0
09-05-2011, ora 12:19
bybysorr
Nu este medic/terapeut
bybysorr
multumesc mult domnule doctor, diseara voi incerca metoda naturista sp de dumneavoastra !

sper sa scap de ea !
in acest timp s-a rupt si unghia de la piciorul drept aproape din carne- am fost la dermatolog iar azi de dimineatza si mi-a sp ca este normal sa se rupa - ori sa imi cada !

dumneavoastra ce parere aveti mentionez ca nu stiu ce sa mai fac cu ele am incercat tot felul de medicamente - daca aplic pe ele nailexpert - credeti ca este bun?
va multumesc enorm de mult - astept raspunsul dumneavoastra o zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.