va rog, raspunsul unui medic

13-11-2009
siri
Nu este medic/terapeut
siri
Sunt in prima sapt de administrarea a unei nou folii de Logest, inceputa luni.Vineri inainte de luarea pilulei am avut mai multe scaune moii si am fost nevoita sa iau 2 pastilute de Ercefuryl, asta inainte de luarea pilulei de Logest.Influenteaza Ercefuryl cu Logest?este nevoie de o masura suplimentara de protectie?Pot fi gravida, dak marti (dupa luni, cand am inceput o noua folie de Logest), am avut contact sexual?Va rog raspundeti mi, sunt fff speriata.Multumesc
2 comentarii
0
13-11-2009, ora 22:01
ocolis
Nu este medic/terapeut
ocolis
buna seara, ma numesc ocolis, sunt din ardeal, chiar acum am ajuns acasa din cluj cu urmatorul diagnostic:chist arahnoidian parietooccipital stang de 45 mm cu recomandarea unui consult neurochirurgical si eventual RMN pe un sistem Low Field Open pe care trebuie sa-l fac la Bucuresti la Fundeni. trebuie sa spun ce m-a determinta sa fac acest consult. ametesc f.tare, dureaza cateva secunde, transpir, uneori vad parca stele sau diverse forme geometrice care sclipesc tare. aceste crize se repeta la 2 zile.va rog spuneti-mi ce sa fac. multumesc
0
14-11-2009, ora 19:46
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@siri: Nu se cunoaste sa existe interctiuni intre Logest si Ercefuryl. Pe de alta parte, in caz de diaree (definita ca scaun lichid, nu ca scaun moale), eficienta anticonceptionala devine dubioasa. Pentru mai multa siguranta, aplicati regula de 7 zile. Adica timp de 7 zile considerati ca nu mai sunteti sub protectie.

@ocolis: Postand intrebarea dv intr-un topic adecvat (spre exemplu: boli neurologice) cresteti sansele de a obtine un raspuns calificat si lamuritor. Oricum, diagnosticul pus este unul serios. In asemenea imprejurari, bazati-va mai mult pe doctorul dv de familie care cunoaste cazul, decat pe Internet.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul