va rog, am nevoie de un sfat urget!!!! efectele anticonceptionalelor

20-03-2011
iulia87@dya
Nu este medic/terapeut
iulia87@dya
Buna! Sunt dya si am 23 de ani!
Ma confrunt de vreo doi ani de zile cu problema anticonceptionalelor!2 -3 luni nu imi vine, dupa care isi face aparitia si dureaza cam 2 -3 saptamani!(IMI Vine foarte putin) in timpul celor doi ani am fost la 3 d-ne ginecolog, tot cu aceeasi problema, bineinteles, care m-au dat diagnosticul de ovare polichistice, drept urmare ca si tratament anticonceptionale diane 35(timp de 6 luni).! Bineinteles, nu am putut sa le iau timp de 6 luni pt ca imi era foarte rau de la ele si incepusem sa ma ingras !LE-am luat timp de 4 luni, vazand ca nu mai rezist am consultat cea dea 2- respectiv a 3 doamna doctor ginecolog! Acestea stiind ca nu suport ac.diane 35 mi-au prescris laurina!!!!AM Ajuns la o farmacie unde aveam o prietena, pe care am rugat-o sa ma ajute putin sa imi zica care este diferenta de compozitie intre diane 35 si laurina! Erau la fel in ceea ce privea compozitia, doar ca laurina era de la alta firma, deci un alt nume!

Nu am mai luat nimik am renuntat de tot la ele!

In urma cu trei zile am consultat un medic ginecolog, pt ca ciclul menstrual nu imi vine regulat!CA Si diagnostic fibrom uterin 3 mm, si ovare cu aspect marit polichistice!!! Helooooo!!!!lume !!!! Fibromul unde era ascuns pana acum!CACI Celalalte d-ne doctore nu l-au depistat! Ok!MAI Departe...II Spun d-nlui ginecolog caci ini lipsa menstruatiei am scurgeri urat mirositoare si ca uneori in timpul actului sexual simt o durere foarte sacaitoare la nuvelul ovarelor! Ce credeti ??? La toate acestea mi se prescrie un simplu tratament cu cerazette!!!!!(CARE Rezolva oare toate problemele mele?)
Ok! Nu mi s-a spus cand trebuie sa iau prima pastila caci eu am specificat ca aveam vreo 10 zile de cand aveam "anemicul ciclu"!!! Pe internet am inceput sa caut! Se sciria ca trebuie inceput in prima zi de ciclu sau in ziua 2-5 cu un fel de bariere mai apoi! Ok!!! Dar eu ????...CAND.???? Caci eu nu eram nici in prima zi si nici in zilele 2-5!!!
In plus mai gasesc tot felul de reactii adverse:diaree, caderea parului si mai grav tendinte de ingrasare, fapt care e specificat chiar in prospectul anticonceptionalelor cerazette! Eu cred ca medicul nici nu trebuia sa imi recomande acest gen de anti concep. Pt ca eu i-am specificat ca de la anticoncep.ce le-am mai luat m-am ingreasat f mult.aveam 65 de kilograme cand am inceput sa le iau pe primele iar dupe ce le-am intrerupt am inceput sa ma tot ingras! Am ajuns la 95 de kilograme in prezent! E strigator la cer cand ajungi in astfel de situatiii, cand te adresezi celei mai bune clinici din arad "genesys" si pe deasupra si celor mai buni medici din arad!


Intrebarile mele sunt urmatoarele:
--exista tipuri de analize care sa iti determine exacte anticonceptionalele potrivite?
-in cazul de fata, fibrom uterin, ovare cu aspect marit si polichistice: ce trebuie sa fac, pt ca eu nu sunt multumita cu acest tip de anticoncep..
-necesita operatie acest fibrom uterin?CARE Sunt consecintele operatiei?MAI Pot ramane insarcinata dupa operatie?
--din ce cauza am dureri de spate la nivelul rinichilor?
--credeti ca este bine sa consult mai intai un edocrinolog? Ce fel de analize ar trebui sa fac pt a putea intr-adevar sa iau si eu un tip de anticonceptionale care sa mi se potriveasca?FARA Ca :sa nu ma ingras, (ba chiar care sa ma ajute sa slabesc), sa nu imi cada parul, sau sa nu imi apara par pe fata sau in alte zone ale corpului!

Va multumesc si sper sa ma puteti ajuta macar cu un sfat!!!!

Astept raspuns!
O zi buna!
2 comentarii
0
20-03-2011, ora 19:49
Fiorella
Nu este medic/terapeut
Fiorella
asta e..medicul endocrinolog in urma unor analize iti poate prescrie anticonceptionalele potrivite..acum normal ca depinde de la medic la medic...eu de exemplu am fost la 2 medici endocrinologi care dupa o serie de analize mi0au prescris anticonceptionale din fericire amandoi aceleasi dar in urma rezultatelor analizelor care se fac intr-o anumita perioada a ciclului tau menstrual...asta iti va explica medicul endocrinolog.
Te sfatuiesc pt problema cu anticonceptionalele sa mergi la un endocrinolog..si asta ar trebui sa faca toate fetele...pt ca pe mine m-au deformat ginecologii cu anticonceptionale de la 16 ani cand nici macar nu aveam viata sexuala...
Pt problema cu fibromul..iti sugerez sa mergi la un alt medic ginecolog sa aflii si sfatul lui.
Succes.
0
20-03-2011, ora 19:51
Fiorella
Nu este medic/terapeut
Fiorella
si pentru ca esti din Arad care nu e asa departe de Timisoara iti recomand un medic endocrinolog foarte bun din Timisoara, aceasta fiind Bucuras Dana, endocrinolog si nutritionist.Gasesti pe net datele de contact.Bafta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul