va rog, ajutati-ma...sunt anorexica si disperata

04-11-2010
sarah.b
Nu este medic/terapeut
sarah.b
Buna ziua, tuturor.Am 20 de ani si ma confrunt demult cu o problema f mare pt mine, , , sunt anorexica... :(( :(( Am fost de mica la endocrinolog dar de la 8 ani si pana acum, la 20 de ani, nu a reusit sa imi faca nimic.Sunt groaznic de suparata :(( Mereu mi s-au dat vitamine, gen Supradyne, Berroca, Cal-c-Vita, Magne B6, Vitamax, Eurovita, Centrum etc etc nimic nu a functionat apoi pt ca am avut o depresie mare am fost si la psihiatru unde mi-a pus diagnosticul de Anorexie Nervoasa si mi-a prescris Peritol si mi-a zis ca ajuta organismul si mancarea se va depune.Dar nici asta nu a functionat :(( Mi-a facut toate analizele, ecografie la glanda tiroida, dozararea hormonala, analizele sangelui etc etc si au iesit perfecte, si mi s-a zis ca nu are rost sa imi dea trimitere la Parhon daca astea mi-au iesit bine...Ciclul mi-a venit tarziu, cam prin clasa a 9-a...Am 1.73 m si doar 40 de kg...cand am fost operata in clasa a 11-a de apendicita, in 3 zile ajunsesem la 35 de kg :(( :(( Daca mananc imi mentin destul de greu, greutatea de 40 de kg, dar daca nu mananc vreo 2-3 zile slabesc ffff repede.Ma ingras extrem de greu dar slabesc fff usor :(( e groaznic :(( Niciodata nu am avut mai mult de 40 de kg si macar daca eram mai mica de inaltime dar sunt si inalta :((( si nu ca m-ar deranja, ca imi place sa fiu inalta dar vreau cu 10 kg mai mult :(( vreau si eu 50 de kg sau chiar 55 :(( Toate prietenele mele au prieteni, dar de mine, mai bn zis de corpul meu, fug toti :(( O prietena de a mea, saracutza e uratica rau la fata dar la corp e frumoasa si pe baieti nu i-a interesat ca e urata la fata, in ziua de azi nu ii mai intereseaza fata ci corpul.Mie mi s-a zis ca sunt f frumoasa la fata dar corpul...corpul strica totul :((( Dor cuvintele astea :((( ma doare, ca o sa raman singura si anii trec, am deja 20 de ani :(( mi-e frica de singuratate.La nutritionist nu am bani sa ma duc si chiar daca m-as duce, chiar daca imi da o reteta cu ce ar trebui sa mananc tot nu se depune :((.Mama mea a murit in 2009, atunci am slabit iar la 35 :(( si am ramas cu tata, el gateste, dar destul de rar, si mananc la Mc si KFC aproape zilnic dar degeaba :(( in zadar totul, Cateodata nici forta sa merg nu am, simt ca pic rau, si datorita ca sunt slaba fizic dar ma termina si psihic cand vad ca eu nu sunt ca ceilalti oameni normali :(((( si mai se face si atata misto de corpul meu...de schelete :(((( Va rog, nu imi spuneti sa ma accept asa cum sunt, pt ca nu ma pot accepta pe mine insumi cand nici un b nu ma accepta :(( Nu pot accepta ca datorita acestui lucru voi ramane singura toata viata...Nu pot fi multumita cu corpul meu.Nu mai pot astepta pana la 50-60 de ani ca sa ma ingras, pt ca atunci va fi prea tarziu si nu ma va mai lua nici dracul, o baba.Tare as mai vrea sa vb online cu un doctor, dar nu stiu unde, ca sunt disperata, pur si simplu :(( Dumnezeu sa va dea sanatate si putere!!

PS : ca am pus subiectul la categoria sex...cred ca daca ma dezbrac in fata cuiva face infarct :(( :(( o sa raman singura, oricum toti fug de mn
5 comentarii
0
05-11-2010, ora 00:54
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Buna, Sarah20, as vrea sa te ajut putin si sa iti spun ca se poate sa te ingrasi, mai exact sa pui muschi pe tine, sa-ti hipertrofiezi masa musculara.Cel mai eficient mod de a creste masa musculara, si de creste in greutate, sunt exercitiile cu greutati, mai exact sportul numit culturism, te ajuta sa obtii un corp mai bun.
Deci pentru inceput trebuie sa mergi sa cauti o sala de fitness/culturism la tine in oras, sa-ti faci un abonament acolo, si sa-l rogi pe antrenorul din sala sa-ti explice exercitiile, forma corecta a acestora, etc.Apoi trebuie sa inveti sa te alimentezi si sa optezi pentru o alimentatie carbohiperproteica, fiind tipul somatic ectomorf extrem, adica genul de om care ia in greutate f greu, dar slabeste f f usor.Apoi sunt pe piata o multime de suplimente alimentare pentru sportivi care te pot ajuta la un nivel superior sa cresti in greutate, tu ai nevoie de unul cu carbohidrati mai multi decat proteina.
Eu zic ca poti fi linistita, si poti ajunge si la 60 de kg, sau mai mult, dar daca lucrezi cu cineva care se pricepe.
Regula de aur este sa nu rabzi de foame, mananca mancare de calitate si in cantitati mai crescute, dar la fiecare masa sa nu uiti sa te ridici cu o osoara senzatie de foame, deci nu e bine sa incarci stomacul la maxim, e cel mai indicat sa mananci mese mici si dese, dar nu toata lumea poate manca astfel, si de aceea ti-am sugerat sa ai grija cu acea usoara senzatie de foame.
Cel mai bun raspuns hormonal in corp pentru hipertrofie, crestere in greutate, este dupa exercitii de atletica grea, anaerobe, adica bodybuilding, etc.Crede-ma sunt tineri care cand au inceput erau vai de capul lor de slabi, si in cativa ani au ajuns sa aiba niste corpuri de invidiat, sportul asta te ajuta sa-ti fauresti corpul precup iti doresti.Degeaba ei tot felul de suplimente daca nu faci un efort de genul subliniat mai sus, ca sa existe o cerere ptr refacere, ptr a trece la un nou nivel, acesta fiind cresterea musculaturii, a masei corporale.
Incepe sa te documentezi despre ce ti-am povestit, si o sa realizezi ca am avut dreptate, si o sa ajungi si unde ti-ai propus.Ai putina rabadare si o sa vina si rezultatele.Daca mai ai nelamuriri, scrie-mi pe topic si iti raspund in continuare.
0
05-11-2010, ora 10:28
sarah.b
Nu este medic/terapeut
sarah.b
Buna, Blue.Iti multumesc din suflet pt raspuns, sunt asa fericita ca mi-a dat cineva putina speranta :) m-ai facut sa zambesc.Ce pot spune, am vrut sa iau suplimente pt sportivi dar mi-a fost frica ca raman slaba dar pun fff multi muschi, gen Arnold, daca ma intelegi si asta ar arata groaznic la o fata.Am anumite temeri sa nu ma fac gen Hulk :((.Imi poti recomanda te rog o sala?Sunt din Bucuresti.As avea mai multe intrebari, daca vrei tu, poate vb in partricular, prin mess, sau prin e-mail sau un mesaj privat aici.Iti multumesc muuult.
0
07-11-2010, ora 01:24
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Ceao, eu nu sunt din Bucuresti, e plin de sali si in Bucuresti, o sa intreb eventual un prieten de acolo de una ok.Ideile tale despre muschi, si cum ramai tu slaba si plina de muschi sunt niste preconceptii.Pai gandeste te ca membrele, picioarele, mainele au muschi, sunt alcatuite din tesut muscular cel mai mult.Tu vrei sa ramai slaba si sa pui grasime pe tine?Nimeni nu vrea grasime in exces.Daca vrei sa nu fi definita si sa ai grasime mai multa pe corp mananci f multi carbohidrati.Deci muchii sunt tesut de calitate, activ, grasimea nu, doar un combustibil si ala folosit ultima data de corp.
Nu o sa te faci ca Arnold, nici macar ca campiona nationala la cultursim, aia are un anumit genetic de a ajuns acolo.Tu esti subtirica si pui greu pe tine, deci iti faci griji neancorate in realitate.Pe masura ce o sa intelegi, o sa-ti dai seama ca prin marimea muschilor, iti poti modela corpul, si stratul de grasime iar il poti controla.Ideea ca nu scapa nimic de sub control, nu cresc nici muschii fara sa-i mai poti opri, toate sunt in functie de antrenament, dar nu uita ca la tine nu e usor sa pui masa, asa canu-ti mai face griji.
0
07-11-2010, ora 01:32
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Dar, cu suplimentele, si toate substantele nutrtive ca sa intelegi, ele ajuta corpul pentru refacere, crestere, etc doar in urma unui efort, atunci organismul cere aceste elemente stringent pentru constructie, evolutie.De ex unul care nu face nimic si ia suplimente, se va ingrasa, adica va pune grasime pe corp, plus ca chinuie rinichii si ficatul cu niste substante care sunt in plus in cazul lui, corpul nu are nevoie de atata proteina, carbohirati, etc.Deci prin efort, si exercitiile cu greutati sunt nr 1 pentru masa, organismul cere nutrtienti si ii va folosi din plin.
0
07-11-2010, ora 01:36
BLUE83
Nu este medic/terapeut
BLUE83
Ti-am timis pe mesaj personal si -id-ul meu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depresia la vârstnici
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  • Anorexia ar putea fi cauzată de o infecție bacteriană
  •