va rog, URGENT, apa la inima, cat e de periculoasa?

11-05-2008
2ank
Nu este medic/terapeut
2ank
buna va rog sa ma ajutati!!!mama mea(53 ani)are cardiopatie ischemica(are 2 artere infundate ) si e in spital, pe langa asta i s-a gasit apa la inima 7 ml si a fost indrumata sa mearga la un doctor sa i-o scoata, are programare maine!!!cat e de periculos???este foarte depresiva(chiar ia medicamente pt depresie), a auzit ca e periculos si ii e frica(de fapt ne e frica la toata familia nu numai ei), pe langa asta acum e foarte speriata ca a murit o femeie langa ea in salonu unde este internata...va rog spuneti-mi la ce riscuri este expusa, adica cat de periculos e sa ii scoata apa, are vreun rost sa i-o scoata daca nu i-a gasit cauza din care se face?, a luat medicamente timp de o luna pt eliminarea apei si nu i s-a retras.va rog din suflet sa ma azutati, sunt speriata si nu stiu ce sa fac ????
9 comentarii
0
11-05-2008, ora 00:00
2ank
Nu este medic/terapeut
2ank
am gresit, lichidu e 7 milimetri, va rog ajutati-ma.multumesc anticipat
0
12-05-2008, ora 00:00
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Este foarte bine faptul ca s-a indicat punctie pericardica in scop de evacuare si diagnostic.Este mult mai periculos sa nu faca interventia respectiva pentru ca, iminenta de tamponada cardiaca cu risc vital in aceste conditii este foarte mare.In plus punctia pericardica fiind in scop diagnostic se va stabili si etiologia, adica se poate descoperi cauza, a o trata, pentru ca acest episod sa nu se mai repete.Lichidul pericardic este in cantitate mare si in aceste conditii riscul de a punctiona miocardul este foarte mic.Se face sub anestezie si ghidaj ecografic iar ulterior pacienta va ramane monitorizata stricta 3 ore, cu aproximatie.Succes
0
12-05-2008, ora 00:00
2ank
Nu este medic/terapeut
2ank
multumesc pt raspuns, as avea o alta intrebare?mama mea are un rinichi deplasat aproximativ sub vezica urinara, si doamna doctor s-a consultat cu un alt medic si au spus ca s-ar putea ca apa sa se fi acumulat din cauza rinichiului si a hotarat sa nu ii mai faca punctia acum ci ia prescris un tratament pt retragerea apei si sa mearga peste 3 saptamani la control si in caz ca nu se retrage sa o trimita la punctie, Este posibil ca din cauza rinichiului sa ii se fii strans lichid la inima???Sincer imi era frica de punctia asta dar as fi preferat sa o faca, pt ca trebuie sa se faca bine cu inima pt a putea fi operata, are doua chisturi vechi care trebuie operate urgent pt ca ii apasa vezica urinara si are probleme din cauza asta.
0
12-05-2008, ora 00:00
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Numai daca anomalia este insotita de afectarea functiei renale, adica creatinina are valori mult crescute(ceea ce se numeste insuficienta renala cronica), altfel nu.Daca pericardita este expresia unei infectii atunci
se va retrage, daca nu se va ajunge tot la punctie pericardica in scop de evacuare si diagnostic.Ar fi bine ca in acest interval de 3 saptamani, sa mai faca o ecocardiografie pentru evolutia pericarditei, fie la medicul care
o are in observatie, fie la noi in clinica, impreuna cu rezultatul ecografiei anterioare.
0
12-05-2008, ora 00:00
2ank
Nu este medic/terapeut
2ank
mama mea este din oradea, ati putea sa imi recomandati un medic bun, in timisoara sau in cluj, nu zic ca nu e buna doamna doctor dar as vrea sa o consulte si alt medic, are cd cu rezultatele de la cc sau cum se numeste filmu acela (magneto-rezonanta), sau unde as putea merge la dumneavoastra?va multumesc foarte, f, f, f,...f mult,
0
12-05-2008, ora 00:00
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Voi lua legatura cu o clinica partenera din Oradea Reveniti cu un tel la nr.222.17.70.Medical City Blue, peste 3 zile
0
12-05-2008, ora 00:00
2ank
Nu este medic/terapeut
2ank
va multumesc foarte mult, va voi cantacta peste 3 zile
0
16-05-2009, ora 16:22
dolphyn_27
Nu este medic/terapeut
dolphyn_27
Buna, se pare ca sunt in aceeasi situatie cu tatal meu care are 57 ani, a suferit deja 2 infarcturi si un preinfarct, si pe langa acestea e operat de 10 ani (3 bypass ) operatie efectuata in Cluj Napoca, iar de ceva vreme nu se simte prea bine, in urma unor rezultate a fost diagnosticat cu apa la inima(gradul 4) din cate am inteles, eu fiind plecata din tara, din pacate nu pot fi langa dansul acum si nu stiu ce sa fac, va rog foarte frumos daca se poate sa imi recomandati ce se poate face cat mai urgent, el e in Oradea in momentul de fata si nu este internat, a mai fost internat la Cluj anul trecut, inima e marita din cate am inteles, deci nu se pune vorba de o alta operatie fiindca nu ar face fata, va rog sa ma ajutati e singurul meu parinte.O zi buna va doresc, Paula
0
05-03-2016, ora 07:40
cojoc iulia
Nu este medic/terapeut
cojoc iulia
am baiatul de 29 de ani diagnosticat cu pericardita este internat dar spun medicii ca nu se poate extrage lichidul de la inima ca e periculos ca pot aparea complicatii are durerile prea mari si dese temperaturi ridicate frecvent in ultimele doua saptamini nu stim ce e mai bine si daca se poate gasi o solutie pentru extragerea lichidului va rog datine un raspuns ca sintem depasiti de situatie nu stim ce sa mai facem va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.