va implor ce sanse de supravietuire am?

18-10-2009
mariamirabela
Nu este medic/terapeut
mariamirabela
buna ziua rog din suflet sa-mi dati o explicatie (interpretate a urmatoarelor rez. de mamografie si eco efectuate la 6 saptamani dupa operatie sin (sectorectomie): nu stiu daca e de bine sau nu
MAMOGRAFIE . -sini cu structura heterogena densa.Distorsiuni arhitecturale postoperatorie retro si paramamelonar superiordrept asociat cu discret edem adiacent post operator.Macrocalcificari sin drept.Fara opacitati suspecte sau microcalcificari inclusiv superior drept
ECOGRAFIE doppler Retro-areolar extern drept in zona placardului palpabil exista 2 canale galactofore usor dilatate hipoecogene insa fara imagini popliopoidale, ingrosari parietale saU hipervascularizatie la eco doppler. Aceste modificari sunt vizibile pe o distanta de 12mm. In restul paraemchinului mamar exista cateva chiste simple infracentimetrice
ECOGRAFIE+ ELASTOGRAFIE la 3 luni de la Opoeratie : sani cu structura glandulara heterogena cu distorsiune arhitecturala postoperatorie superior drept. Fara leziuni parenchimatoase, dezorganizari structurale sau canale galactofore suspecte.
Retroareolar drept si supero-extern se vizualizeaza cateva canale galactofore usor dilatate, insa fara ingrosari parietale sau imagini polipoidale asociate.
axilar drept exista mai multi limfonoduli ecografic normali cu dimensiuni pana la 1, 7 cm
BI RADS III

va rog daca se poate sa-mi explicati mai multe relativ la diagnosticul stabilit dupa operatie
DIAGNOSTIC ANATOMO PATOLOGIC
CARCINOM DUCTAL INVAZIV GRAD I SBR MODIFICAT NOTTINGHAM(G ARHITECTURAL =2 G NUCLEAR =2 G MITOTIC =1) STADIUL pT1a NxMxL0V0 ( carcinom ductal invaziv de 2, 5 mm diametru din celule cu atipii nucleare moderate si cu 1 mitoza /10HPF
RH
(+/-)EXPRESIE SLABA A RH (0-10%CELULE TUMORALE MARCATE
TUMORA (COMPONENTA INVAZIVA ) E=3% INT.+;P=5%INT +
MARTORI INTERNI (GLANDA NETUMORALA ) E SI P POZITIVI
VA ROG SA-MI EXPLICATI ACESTE REZULTATE.

Mentionez ca nu am primit nici un fel de tratament cu toate ca am receptorii pozitivi, nu am primit nici macar tratament hormonal.Sunt foarte ingrijorata..Rezultatele eco si mamo au fost vazute de chirurgul ce ma operat, a spus ca e bine, super etc...
MULTUMESC DIN SUFLET SI SPER CA MA AJUTATI CU RASPUNSURI LA starea mea de incertitudine, neliniste si dezorientare.
1 comentarii
0
20-10-2009, ora 00:05
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Mergeti si la alt medic oncolog, eu pentru o tumora borderline la ovar am facut chimioterapie dar in cazul d-voastra cred ca trebuie facut un tratament.Va doresc numai bine si cereti si o alta parere.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.