Am o secretie maronie cu 3-4 zile inainte de ciclu

22-02-2009
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
De cateva luni am inainte de ciclu o secretie maronie cu 3-4 zile inainte de ciclu (la inceput doar pateaza iar inainte de ciclu e un pic mai multa ) Ciclul este regulat la 26 zile + sau - 2 zile.Am facut analizele hormonale, ziua 7, 14, 21- FSH, estradiol LH, progesteron si cele de tiroida TSH T3 T4 si toate se incadreaza in limite normale. Ovulatia se produce in fiecare luna, monitorizata cu temperatura bazala Dr.ginecolog a zis ca as avea o insuficienta luteala si un deficit de progesteron si mi-a prescris UTROGESTAN 10 zile din ziua 16-25, .Mentionez ca progesteronul in ziua 21 e in limita normala.Ciclul dureaza 5 zile + acea secretie dinainte de CM, fara dureri, nu e abundent. Intrebarea mea daca puteti sa ma ajutati, este daca Utrogestanul poate sa imi regleze ciclul si sa dispara acele secretii sau ma poate deregla? La cat timp dupa ce termin cele 10 zile de tratament vine ciclul, la 26 zile cum il aveam normal sau poate intarzia? imi cer scuze pt mesajul cam lung si va multumesc pt raspunsuri.
9 comentarii
0
25-02-2009, ora 18:24
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Utrogestanul poate regla ciclul atata timp cat il luati.
2. Menstruatia va aparea la cateva zile (in medie: a 4-a zi) dupa ce nu mai luati Utrogestan.
0
25-02-2009, ora 19:24
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
Va multumesc mult d-le Doctor.Sa inteleg ca, daca luna viitoare nu mai iau Utrogestan revin la aceleasi probleme. Ce as putea sa mai fac, exista un alt remediu pt problema mea? unde pot sa ma adresez?. Multumesc.
0
25-02-2009, ora 21:26
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca, intr-adevar, este vorba de o insuficienta de corp galben (lucru care se poate vedea si din curba temperaturii bazale) e posibil un tratament homeopatic. Pentru aceasta, trebuie sa mergeti la un consult homeopatic.
0
25-02-2009, ora 22:12
mihaela007
Nu este medic/terapeut
mihaela007
Inca o data multumesc mult d-le Doctor. Indraznesc sa va intreb, pot sa va contactez pt problema mea (inclusiv cu analize si grafic temperatura) ? Sunt interesata si de un consult homeopatic. Va multumesc mult de tot.
0
25-02-2009, ora 23:14
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca doriti o programare, telefonati la nr 021 3244560 in timpul zilei de lucru si programati-va intr-o zi si la o ora convenabile.
0
02-11-2009, ora 15:26
DOINAD
Nu este medic/terapeut
DOINAD
Buna ziua,
Acum ceva timp, am fost la doctor deoarece imi doresc foarte mult un copil.Problema este ca aveam o munstruatie neregulata si mi-a dat un tratament de trei luni cu Utrogestan pt reglarea menstruatiei.
in prima luna, mi-a venit la 26 zile, a doua la 30, iar acum, sunt in ziua 39 si inca nu mi-a venit.
Problema este ca mi-am facut un test de sarcina in ziua 33 si nimic.
acum am doar o scurgere maronie de vreo 3 zile.initial am crezut ca este inceputul si pt asta este asa putin, dar deja dureaza de trei zile?
ce ma sfatuiti sa fac?oare aceasta scurgere maronie tine loc de menstruatie?sau poate sunt insarcinata?si daca as fi insarcinata de ce am aceasta scurgere?
iar in cazul in care nu sunt insarcinata, este vreo problema daca tin acest tratament in continuare si nu doar trei luni?
va multumesc si astept raspuns.
0
11-02-2010, ora 18:22
nadiane
Nu este medic/terapeut
nadiane
ce ai facut pana la urma era sarcina?
0
28-03-2011, ora 12:18
jenimanta
Nu este medic/terapeut
jenimanta
Buna, as vrea sa stiu daca ar fi indicat sa iau utrogestan dupa ziua 16, avand in vedere ca acu 6 luni am facut in chiuretaj dupa o sarcina oprita din evolutie la 8 sapt, am facut tratament cu antibiotic imediat dupa, si de atunci iau tratament in fiecare zi acid folic 5 mg-1 cps pe zi, elevit 1cps /zi, aspenter 75 mg/1zi, si dupa menstruatie am ineput sa fac injectii cu polidin.
Am CM la 32 zile, insa in ultima luna a venit la 28, Am fost ala ecograf luna trecuta si treb sa am ovulatia in ziua 17-18, dar nu s-a intamplat nik si ne dorim amandoi un bebe. Mentionez ca inainte de menstruatie am 2 zile scurgeni maronii. Va mltumesc si astept un raspuns.
0
08-06-2011, ora 17:05
Ionela Ghergulescu
Nu este medic/terapeut
Ionela Ghergulescu
Sunt insarcinata in 7 saptamani, la ecografie nu s-a vizualizat corp galben pe nici un ovar. Cum este posibil? Va multumesc si astept raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •