uter mai mic reprezinta un risc pentru sarcina?

04-04-2009
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
In urma unei ecografii si a unui control ginecologic mi s-a spus ca dimensiunea uterului este de 31cm mai mic decat ar fi normal.Imi doresc mult un copil si as vrea sa stiu daca as putea duce o sarcina normala avand aceasta problema.Ce riscuri ar putea fi?Va multumesc!
5 comentarii
0
05-04-2009, ora 00:04
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
31 de cm?? In orice caz, daca ginecologul spune ca esti sanatoasa, incearca fara sa te mai stresezi, cunoasc femei in aceeasi situatie care au dus sarcina fara probleme, in timpul sarcinii, uterul creste si se poate adapta.Vorbeste cu medicul toate detaliile. Numai bine!
0
05-04-2009, ora 10:19
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Medicul meu mi-a zis ca dimensiunea normala a unui uter este de cel putin 35 cm, fiind mai mic as putea avea probleme cu sarcina pt ca copilul nu ar avea suficient loc pt a se dezvolta.Vroiam sa stiu daca mai sunt femei cu o astfel de probleme si care au avut copii sanatosi si sarcini fara probleme.Multumesc pentru raspuns parca m-am mai linistit un pic.
0
08-07-2009, ora 10:09
miha-bya
Nu este medic/terapeut
miha-bya
buna roxica, acum 3 ani am aflat si eu in urma unui consult ca m uterul mic, dar eram deja insarcinata.Asa este, riscul e ca bebe sa nu aiba loc sa se dezv., dar daca ai medic bun, totul e ok, exista tratament pt mentinere, eu am luat tp de 2 luni zilnic si strict, dar riscuri mai apar.pe tot parcursul sarcinii am avut iminente de avort dar m-am prezentat imediat la spital.am stat cam trei sferturi de sarcina internata si am nascut prin cezariana caci normal nu am putut, o fetita prfect sanatoasa de 3, 700kg.care acumare 2 ani. iar luna aceasta astept sa vad daca vine i urmatorul.
0
07-06-2011, ora 11:45
avae
Nu este medic/terapeut
avae
Buna ziua,
Si eu am avut aceasta problema- uter mai mic, am nascut un copil sanatos care in septembrie implineste 2 anisori. Bebe a fost un pic mai mic la nastere, dar a recuperat foarte frumos( s-a nascut cu 2.400 si 46 de cm). Acum are 12 kg si 90 cm.
Nu te descuraja! Multa sanatate!
0
07-06-2011, ora 18:54
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
MUltumesc de raspunsuri...am nascut deja o fetita anul trecut la greutate normala si nu a fost nici o problema.Sanatate multa si tie si crestere usoara!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul