uter fibromatos, cu sangerare

20-04-2011
flory45
Nu este medic/terapeut
flory45
am 45 ani, am fost diagnosticata cu uter fibromatos, in 2007 mi sa facut chiuretaj biopsit din cauza sangerari care nu se mai oprea, in 2009 am patit aceeasi treaba, iar acum in 2011 dinou am patit-o.In perioada cuprinsa intre 2007 si 2011, la recomandarile doctorului ginecolog am facut tratament cu orgametril.Inainte de ultimul chiuretaj am facut tratament cu orgametril in speranta ca se va opri hemoragia, dar totul a fost zadarnic, si am ajuns dinou la chiuretaj.Problema este urmatoareachiuretaju a fost facut in 18 aprilie.Pina seara singerarea a incetat, din 19 aprilie a inceput sa am dureri de burta asemanatoare celor premergatoare ciclului, iar de astazi 20 aprilie am inceput din nou sa sangerez.Poate fi vorba de singerarea care apare la aproximativ trei zile dupa incetarea tratamentului cu orgametril, posibil ca sangerarea sa fie doar o curatire a uterului, deoarece chiuretajul a fost facut cu chiureta, si normal deoarece a fost tot un chiuretaj biopsic ? Ce ma sfatuiti sa fac?Doctorul care ma chiuretat ma sfatuit sa astept 16 zile si sa incep dinou tratament cu orgametril.
1 comentarii
0
02-05-2011, ora 21:47
doinag
Nu este medic/terapeut
doinag
Buna seara, si eu am implinit 45 ani la 2 saptamani de la operatia de fibrom, adica acum 6 luni. Aveam hemoragii abundente si prelungite la menstre, iar fibromul si-a dublat dimensiunile in ultimele 2 luni inaintea operatiei. M-a speriat foarte tare aceasta crestere, ma gandeam numai la rele. Mi s-a recomandat histerectomia totala cu conservarea anexelor (sanatoase). Fibromul a fost mare, 10 cm diametru si uterul marit de volum, cat o sarcina de 16 saptamani. Acum sunt bine, ma bucur ca am scapat. Multumesc lui Dumnezeu, a trecut cu bine.
Sfatul meu este ca in cazul recomandarii operatiei, sa nu mai amanati deloc. Curaj, va fi mult mai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.