uter cu aspect fibromatos | Forumul Medical ROmedic

uter cu aspect fibromatos

02-05-2011
veyrona
Nu este medic/terapeut
veyrona
am 23 de ani, o nastere prin cezariana acum 1 an si mi s-a spus k am uter cu aspect fibromatos.am si o rana pe col si mi s-a datvervugid 10 zile cerviron 6 zile pe luna si nu stiu cum sa le iau deodata sau pauza intre ele?mi s-a mai dat si carpicorn si nu stiu trebuie sa le iau separat?
5 comentarii
0
02-05-2011, ora 17:51
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua draga mea,

pentru rana pe uter nu te mai "complace" in diferite tratamente..
- mergi la cauterizare si vei fii rezolvata pe viata...

nu citesti atatea articole despre femei ajunse in stare critica, pentru ca au neglijat ACEST lucru?

nu te juca...de-a viata...

Cat despre uter fibromatos..nu stiu ce sa-ti zic,..cred ca majoritatea femeilor au...eu am nascut acum 31 ani...si tot asta mi-a zis...NU am luat, DAR nici nu mi-a recomandat cineva vreau tratament...

acum,
ma gandesc ca, poate ai si alte probleme pe care nu le-ai detaliat si...atunci POATE, se impune...

Sanatate si s-auzim de bine.

O seara faina!
0
02-05-2011, ora 18:36
alina23mai
Nu este medic/terapeut
alina23mai
Buna veyrona! Si eu am avut rana pe col si mi-a spus d-na doctor ca trebuie cauterizata, dar a spus ca putem incerca inainte un tratament, insa era sigura ca voi veni inapoi pentru cauterizare. Era acum vreo 5 ani si nu mai stiu exact daca am mai luat ceva pe langa cervugid si. am folosit si tantum rosa. Dar m-am vindecat cu cervugid si nu am mai fost nevoita sa fiu cauterizata. Asa ca te sfatuiesc sa faci tratamentul prescris de doctor. Multa sanatate!
0
02-05-2011, ora 21:56
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Si eu te sfatuiesc sa urmezi tratamentul prescris de doctor. Pt ca si eu am avut o rana pe col si tratamentul facut a fost cu cervugid si spalaturi cu femigin timp de 3 luni, cate 10 zile pe luna. Dupa 3 luni nu mai era nici urma de rana. M-am sfatuit si eu atunci cu mai multe persoane, si toata lumea m-a indrumat sa fac intai tratament si doar daca asa nu merge sa merg la cauterizare. Pt ca sunt tanara si am acest avantaj, sis imunitar este puternic la varsta asta. La 23 de ani cu siguranta te vei face bine :) O sa vezi! De ce sa mergi direct la operatie? Ar fi si pacat sa nu incerci un tratament inainte. Nu te arunca cu capul inainte asa. Fa tratamentul cu rabdare si constiinciozitate. Cervugidul e sfant!!! Aaaa, si inca ceva, dupa cele 3 luni initiale de tratament, desi papanicolaul a iesit perfect, medicul meu mi-a recomandat sa mai fac inca 3 luni cu acelasi tratament, ca sa fim siguri. Si de atunci, asa imi iese testul, perfect :) !!!! Numai bine!
0
02-05-2011, ora 22:27
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

ma bucur sa aud ca,
exista medicamente pt.tratarea acestor rani.

Precizare:
- cauterizarea NU este OPERATIE...si nu se face cu internare, DUREAZA..exact 3-4 minute...si se poate face la orice cabinet ginecologic...
- conditia este: in primele 5 zile dupa ciclu;

O seara buna!
0
03-05-2011, ora 19:18
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Cauterizarea apartine timpului trecut. In tarile vestice aceasta interventie nu se mai practica de zeci de ani. Sunt tot felul de tratamente moderne acum. De ce sa apelam asa direct la o metoda invaziva cand avem si o alta optiune. Exista acum tratamente pt aproape orice afectiune. Totii medicii ginecologi tineri, din ultimele generatii, recomanda tratament local pt o astfel de problema, si intotdeauna cervugid!!! Pt ca in majoritatea cazurilor leziunea este vindecata. Daca faceti putina munca de cercetare veti vedea ca asa stau lucrurile.
In plus, daca suprafata de col cauterizata este mai mare, o viitoare sarcina va fi afectata. Si de obicei este nevoie de o nastere prin cezariana.
Si atunci de ce sa ne mutilam colul (chiar daca este vorba despre ceva microscopic)??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicaÈ›ii pe înÈ›elesul tuturor
  • Cezariana nu afectează calitatea vieÈ›ii sexuale
  •