usturimi vaginale

16-06-2009
ioana24_1985
Nu este medic/terapeut
ioana24_1985
Buna ziua!
Prietenul meu a contactat o boala genitala de la fosta lui prietena la inceputul anului, pe care mi-a dat-o si mie. Nu stim ce boala este, stim doar ca este o infectie vaginala si medicul ei ginecolog ia spus sa ia si ea si partenerul metronidazol si medacter crema. Acelasi tratament l-am urmat si eu. Dar nu a avut nici un rezultat. Acea fata a spus ca ea nu mai are nimic dupa acest tratament.
Eu aveam dureri la ovare si usturmi intra si extravaginale si secretii branzoase insotite de un miros neplacut. Prietenul meu a avut umflaturi pe pielea de pe penis si doua pete mici rosii pe capul penisului. Nu a avut nici un fel se secretii sau orice alt disconfort.
Am fost amandoi la un medic dermato-venerolog, care ne-a spus dupa o examinare fizica, ca avem candida. Mentionez ca nu am luat antibiotice si nu au existat nici unul dintre factorii care favorizeaza aceasta boala. Medicul mi-a recomandat sa iau Nizoral tablete si Lomexim ovule, iar lui tot NIzoral tablete, acid borid pudra si Triderm crema. Nici acest tratament nu a avut nici un rezultat.
Pe urma eu am mers la medicul ginecolog, care dupa o examinare vaginala fara nici un fel de analize mi-a spus ca am anexita. Tratamentul a fost: Zanocin si Refen retard pentru prevenirea aparitiei Candidei. Dar evident tot am facut candida si durerile de ovare tot nu au incetat. Am mai luat si eu si prietenul meu o tura de metronidazol si medacter crema. Tot fara rezultat. Pielea din jurul vaginului si jurul penisului era foarte uscata si deshidratata.
Am fost din nou la ginecolog, si in urma analizelor secretiei vaginale, am fost diagnostificata cu colpita mixta. Tratamentul pentru mine si partener am fost Mycosyst, Canesten ovule si pentru el Canesten crema dermatologica, eu a mai trebuit sa iau si Coxtral tablete. Dupa acest tratament nu am mai avut dureri de ovare si nici secretii vaginale. Dar au ramas usturimile extravaginale si mirosul neplacut. La partener au disparut umflaturile pielii penisului si acele pete, dar a ramas o mica umflatura rosie pe preput si un usor miros neplacut.
Usturimile le simt ca o usoara arsura, dar nu cand urinez ci doar la atingere, in special la contact sexual, cand ma ustura si vreo 2 cm inauntrul vaginului, persistant cateva zeci de minute dupa contact.
Am fost din nou la ginecolog (doar la acelasi ginecolog am fost de fiecare data), mi s-au facut examen bacteriologic lama si analiza la secretia vaginala din nou. Analizele au iesit foarte bune, iar medicul mi-a dat sa fac spalturi externe cu Tantum Rosa, crema Gynofort si crema de galbenele. Simptomele au ramas la fel la amandoi. Va rog din suflet sa ne indrumati la ce medic sa mergem, ce fel de analize ar mai trebui facute si eventual sa-mi spuneti ce boala poate sa fie.
Mai vreau sa va mai spun ca am gasit pe un forum pe internet o persoana cu exact aceleasi probleme ca a mele, nu scapa de usturimi chiar daca deja se tratase de candida. Pana la urma un medic i-a descoperit o rana urata pe col care a trebuit cauterizata. Se poate sa am si eu aceeasi problema?
Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
16-06-2009, ora 16:13
bonibon
Nu este medic/terapeut
bonibon
buna, nu sunt medic, insa parerea mea este ca ar trebui sa incercati la un medic mai bun si o perioada sa nu mai aveti contact sexual, pana se vindeca acea infectie
0
01-12-2010, ora 15:38
caneluna
Nu este medic/terapeut
caneluna
Salut ioana... as dori sa discut ceva cu tine in privat despre problema ta. cum as putea sa dau de tine?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.