usturimi uretra

06-10-2010
VLAD ENESCU
Nu este medic/terapeut
VLAD ENESCU
de 2 ani am usturimi pe uretra care apar atat in timpul urinarii cat si in stare de repaos. nu sunt continue si apar si dispar la intervale neregulate de timp. analizele (repetate)de urina au iesit bune, la cele de sange s a constatat doar o crestere a acidului uric (8.04). examenul prostatei si psa nu au scos nimic in evidenta, la fel si ecografia in cazul rinichilor.am avut si mai am din cand in cand dificultati la mictiune.am efectuat o urografie la fundeni si rezultatul nu a scos nimic patologic in evidenta. in perioada cand aceste usturimi se manifesta, ele devin mai accentuate la mictiune si cand sunt asezat pe scaun si scad in intensitate in timpul miscarii. am 52 ani si in afara de o spondiloza cervicala si o usoara discopatie lombara nu sufar de altceva.credeti ca ar putea fi cauze neurologice ? exista vreun tratament de vindecare sau ameliorare ? multumesc !
3 comentarii
0
08-10-2010, ora 20:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In cadrul examenului de urina, urocultura s-a facut ? dar un examen al secretiei uretrale ?
0
09-10-2010, ora 18:38
VLAD ENESCU
Nu este medic/terapeut
VLAD ENESCU
da, am facut si una si alta si nu a iesit nimic !
0
16-06-2011, ora 23:53
olipus
Nu este medic/terapeut
olipus
Buna ziua ma numesc Mihai si am 18 ani, as dori sa aflu daca ati casit un remediu, am aproximativ aceasi problema, usturimi ale uretrei cand urinez si in stare de repaos + febra durerei de cap dureri de spate. Am fost la doctor si mi-a prescris Augmentin si SunestYellow. Dupa doua zile de tratament usturimea din timpul urinarii a disparut dar s-a accentuat cea din repaos. As dori sa stiu daca pot termina tratamentul linistit sau sa ma opresc si sa fug la alt doctor. Problema nu stiu de unde a aparut, deoaarece nu am intretinut nici un alt sexual in ultimul timp.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.