usturimi puternice urinare

261 comentarii 1 2 ..... 789 Înainte ›
0
17-01-2010, ora 18:40
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Burluseanu_Ioana:
Bicarbonatul nu distruge nimic, ci doar alcalinizeaza Ph-ul!
0
19-01-2010, ora 22:48
mari.bidi
Nu este medic/terapeut
mari.bidi
Va Multumesc.de sfat am. sa fac asa cum mi-ati spus si am sa va anunt daca are sa imi fie mai bn.Mult succes.
0
26-01-2010, ora 11:54
taniutza
Nu este medic/terapeut
taniutza
in urma unui test papanicolau am aflat ca am o infectie cu coci.rezultatul testului a fost II inflamator.mi s-a prescris tratament cu ketonal sup, azytrox500 si polygynax.mentionez ca am si o scurgere destul de abundenta de care nu stiu cum sa scap si asupra careia nu stiu daca acest tratament are vreun efect.e vreun medic pe aici care isi poate da o parere care sa ma ajute?va multumesc.
0
28-01-2010, ora 23:42
mari.bidi
Nu este medic/terapeut
mari.bidi
buna ziua Domnule doctor nu am mai facut tratamentul cu nolicin doarece am inceput sa ma urinez tulburat rosuu si inainte era infectie urinara si sa urcat la rin ichii si a trebuit sa merg la urgenta.miau dat tratament si acum ma simnt mai bine.va multumesc de sfatul dat.Maria
0
13-02-2010, ora 13:04
chryss
Nu este medic/terapeut
chryss
Am de ceva timp o usturime, atunci cand ma urinez (uneori o fac des).Am mers la un doctor ginecolog si mi-a spus ca am infectie urinara.Mi s-a dat LOMEXIN ovule, eficef si indometacin supozitoare.Acest tratament l-am luat 2 luni de zile ca asa mi s-a spus.O perioada de 2 luni dupa tratament, nu am mai avut nimic.Insa aceasta usturime a reaparut.Ce credeti ca ar trebui sa fac????
0
15-02-2010, ora 17:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa va consulte un medic internist.
0
17-02-2010, ora 14:27
karyynna
Nu este medic/terapeut
karyynna
am 18 ani si fac infectii urnare foarte des. habar nu am ce fel de infectie dar am usturimi, si niste usoare leziuni in zona genitala. am incercat si tratamente pe baza de ciprofloxacina(ciprolen) si augmentin, dar infectia revine. am mai luat si urinex, urinal, urisan... dar degeaba. ce as putea face?
0
17-02-2010, ora 17:52
karyynna
Nu este medic/terapeut
karyynna
Am uitat sa mentionez ca am urmat de cateva ori si un tratament pe baza de nurofloxacina(nolicin), dar degeaba. Infectia revine. Ma puteti ajuta? Va multmuesc!
0
20-02-2010, ora 19:56
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeti la un medic internist pentru a face niste investigatii.
Nu mai luati antibiotice din proprie initiativa !
0
21-02-2010, ora 14:38
karyynna
Nu este medic/terapeut
karyynna
Am fost la medicul de familie si de acolo miau fost prescrise antibioticele. Am repetat analizele si am o infectie cu e-coli 100000. Am facut si o urocultura si am trata cu augmentin. Dupa ce am terminat tratamentu, la maxim o saptamana, am inceput sa am din nou aceleasi simptome: usturime la urinat, etc, si am inceput sa iau urisan. Am luat chiar din prima seara knd am simtit k infectie revine, ca s anu se agraveze iar, si momentan sunt bolnava (menstruatie) dar nu mai am niciun simptom. Credeti ca un medic ginecolog m'ar putea ajuta? Va multumesc!
0
22-02-2010, ora 14:17
karyynna
Nu este medic/terapeut
karyynna
As mai avea o intrebare. Am inceput sa am celulita. Nu este foarte evidenta, dar ma deranjeaza. Am 18 ani, 53, 6 kg., si 1, 67 m. ce ar trebui sa fac?m inceput sa folosesc un ulei de masaj ( Elmiplant, Cellulight). Am si putina burtica. Ce ar trebui sa fac sa scap de celulita? Multumesc!
0
28-02-2010, ora 19:30
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ati putea apela si la un medic ginecolog, insa cred ca mai bine v-ar ajuta un medic internist.
Pentru celulita, mai eficiente sunt exercitiile fizice.
0
05-03-2010, ora 14:27
Georgiana2010
Nu este medic/terapeut
Georgiana2010
Buna ziua
As dori sa stiu si eu c se intampla cu mnq de o saptamana la urinare ma ustura tare si nu stiu de ce si as vrea macar un sfat ce as putea face in privinta asta
0
05-03-2010, ora 14:35
Georgiana2010
Nu este medic/terapeut
Georgiana2010
am uitat sa va spun ca a aparut dupa contactul sexual. va rog ajutatima k sa stiu ce sa fac
0
05-03-2010, ora 14:37
karyynna
Nu este medic/terapeut
karyynna
Mai bine mergi la medic. poate baiatul cu care ai intretinut relkatii sexuale are vreun microb si trebuie sa luati un tratament in cuplu. Si eu am asemenea probleme de usturime la urinat, dar eu am infectie urinara. Mergi la medic sa nu fie ceva grav, si dak e, sa ai timp sail tratezi. Multa sanatate!
0
05-03-2010, ora 14:40
karyynna
Nu este medic/terapeut
karyynna
Poate fi vorba despre trichomoniaza. este un microb cu transmitere sexuala. Daca simti usturime la mictiune si urinezi des, asta poate fi o posibilitate. Insa cel mai bine ar fi sa mergi cat mai repede la medic!
0
05-03-2010, ora 14:40
Georgiana2010
Nu este medic/terapeut
Georgiana2010
da a aparut dupa contactul sexual in aceeasi zi.nush cred ca ar trebuii sa ma duc la un medic
0
05-03-2010, ora 14:43
Georgiana2010
Nu este medic/terapeut
Georgiana2010
dar pana acum nu am avut nimic si deodata sa intamplat asta
0
05-03-2010, ora 14:50
karyynna
Nu este medic/terapeut
karyynna
Domnule doctor, mai am o intrebare. Mi'am facut analizele si la examenul de urina miau iesit nitriti pozitiv si rare celule epiteliale plate, prezenta flora microbiana, CCA 20-30 leucocite/camp, si a fost gasit in cultura microbul KLEBSIELLA OXYTOCA, nr total de germeni: 100 000 UFC/ml. imi puteti da mai multe detalii despre acest microb? Am inteles ca acelsta duce la imbolnavirea colonului, iar eu am probleme cu constipatia. Exista vreo legatura? Va multumesc foarte mult!
0
05-03-2010, ora 14:55
karyynna
Nu este medic/terapeut
karyynna
georgiana, poate ai stat pe beton, sau ai umblat putin dezbracata, cu spatele gol, si teai racit putin. Poti incerca sa iei urinex, urinal sau urisan. Dar mai bine incearca un urinal hot drink. Urisan e pe baza de afine, iar urinal hot drik e pe baza de merisor. Incearca sa bei un urinal hot drink si spalate in zona intima cu apa fierbinte, cat de cald poti suporta si evita spalaturile cu sapun si spalaturile intravaginale deoarece dauneaza florei. Poti intreba la farmacie, farmacista it poate recomanda ceva mai bun. Astea de care tiam zis eu nu sunt antibiotice, sunt "naturale"
0
05-03-2010, ora 15:03
Georgiana2010
Nu este medic/terapeut
Georgiana2010
va multumesc de sfaturi. va multumesc enorm de mult.dac mai aveti alte sfaturi ziceti va rog eu mult
0
05-03-2010, ora 15:05
ella_07
Nu este medic/terapeut
ella_07
am avut si eu ca tine, exact in aceleasi conditii, am fost la medic si mi-a dat metronidazol ARENA 250 mg.
am luat 6 pastile in trei prize si 2 ovule Lomexin (sunt f.f.scumpe cred ca peste 40 de ron- si se gasesc cam greu), dar m-am facut bine, caldura multa(ceaun incins si stai pe el), ciorapi grosi, pantaloni grosi, si stat in casa la caldura.
nu-i de glumit cu asta.
am facut si o lama dupa tratament, ca sa fiu sigura ca e steril locul si nu mai am nimic.
iar persoana respectiva, am eliminat-o din viata mea.
poate e raceala.
dar asa brusc??? eu cred ca in cazul meu partenerul a avut ceva probleme.
dar nu stiu exact, ca nu-l mai "cunosc".
bafta si multa sanatate.
0
05-03-2010, ora 15:10
ella_07
Nu este medic/terapeut
ella_07
metronidazol se ia dimineata, la pranz si seara(cate 2), timp de 7 zile, lomexinul nu-mi mai amintesc, dar intrebi la farmacie, una seara si a2a, seara urmatoare, parca, dar mai bine intrebi.
si in fiecare seara am facut spalaturi cu bicarbonat de sodiu, (eu am facut 2 saptamani) dizolvat in apa destul de calda.
cand pui ovulul, e bine sa nu faci si spalatura cu bicarbonat de sodiu.
sau s-o faci mai devreme.t
0
05-03-2010, ora 15:37
karyynna
Nu este medic/terapeut
karyynna
ella nu stiu daca ovulele se elibereaza fara reteta. Si la tine e sigur ca ai contactat o boala/ microb de la partenerul tau, dar la georgiana e cam repede, in aceeasi zi. ma indoiesc ca asta e cauza. poate fi o raceala sau o infectie urinara, iar ovulele nu se iau asa la intamplare, fara sa stii ce ai. Trebuie consultatie medicala neaparat, nu e de gluma cu ovulele
0
05-03-2010, ora 15:44
ella_07
Nu este medic/terapeut
ella_07
exact imediat am avut usturimi la urinare, nu mi s-au facut teste, asa mi-a dat medicul.
iar ovulele s-au dat fara reteta.
0
05-03-2010, ora 15:47
karyynna
Nu este medic/terapeut
karyynna
exista o multitudine de microbi patogeni, nepatogeni, gram pozitiv, gram negativ iar tratamentul difera de la caz la caz
0
05-03-2010, ora 16:37
ella_07
Nu este medic/terapeut
ella_07
asa e, eu mi-am zis doar parerea, medicul mi-a zis ca-i raceala, si dupa tratament mi-a prescris si o lama.
am facut-o si era totul in regula, nu am mai avut de atunci nicio problema.
asta se intampla acum un an.
mi-a fost atat de rau, ca nu-mi venea sa cred ca-i doar de la raceala.
dar asa mi-a zis, parerea mea e ca a fost mai mult.
nu cred ca se raceste asa.brusc.
dar el e medic si am ascultat, si mi-a facut bine.
0
05-03-2010, ora 16:41
karyynna
Nu este medic/terapeut
karyynna
Ma bucur ca teai facut bine si e de apreciat ca iti dai interesul pentru ajutarea celorlati. Cat despre girogiana, consultatia medicala e solutia cea mai sigura. Multa sanatate!
0
06-03-2010, ora 08:44
ella_07
Nu este medic/terapeut
ella_07
sigur ca da, mie tot un medic mi-a recomandat.
asa ca, e cel mai bun sfat, consultatie medicala georgiana.
0
10-03-2010, ora 23:35
elenna89
Nu este medic/terapeut
elenna89
domnul doctor am o problema de 3 zile.dupa menstruatie am usturimi dureri si mancarimi in zona genitala.o usturime foarte puternica cand urinez.dati-mi un sfat va rog
Adaugă un comentariu / răspuns
261 comentarii 1 2 ..... 789 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: