usturimi la urinare

27-03-2009
florentinar
Nu este medic/terapeut
florentinar
Buna ziua, de cateva zile am o senzatie de usturime la urinare si apoi senzatia de a urina f des, e doar senzatia fiindca nu urinez aproape nimic. se manifesta mai ales seara...
farmacistul mi-a dat antibiotic si ovule Triconicon.
va rog sa imi spuneti daca este bine sa incep acest tratament.multumesc.
12 comentarii
0
27-03-2009, ora 20:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Incepe sa iei antibioticul cat mai repede, ai o infectie urinara.Si ovulele sunt bune.Abtine-te de la relatii sexuale pana termini ovulele.Numai bine!
0
14-04-2009, ora 22:37
anamaria_boca2007
Nu este medic/terapeut
anamaria_boca2007
daca ai urmat un tratament neaparat trebuie sa urmeze si partenerul tau pentru ca s ar putea sa fie un microb, apoi cel mai bine ar fi sa mergi la un doctor de specialitate sa ti de a un tratament pentru ca antibioticele astea luate fara prescriptie medicala rar se nimeresc a fi tratamentul care trebuie apoi organismul la un moment dat de la antibiotic luat dupa ureche incepe sa slabesca din punct de vedere imunitar asa ca cel mai bine ar fi sa mergi la un medic ginecolog, pentru ca s ar putea sa ti reapara usturimile dupa un timp, iti urez succes si multa sanatate!
0
15-04-2009, ora 22:11
new2dva
Nu este medic/terapeut
new2dva
Simptomele tale le'am avut si eu si erau de la o infectie urinara. Fuguta la medic ca nu e de glumit cu asta. Eu nu am tratat la timp si am stat internata. Succes!
0
16-04-2009, ora 23:17
RACI
Nu este medic/terapeut
RACI
Buna.Eu ma chinui cu aceste simptome de ani de zile.Am perioade cand sunt bine, luni intregi, dar si perioade cand fac foarte frecvent cistita.Am fost la o gramada de medici si nici un tratament nu a facut sa imi treaca de tot.Ma simt mai bine dupa tratament dar dupa un timp recidiveaza.Am perioade cand termin tratamentul cu antibiotice si simptomele inca exista.Si vreau sa va zic ca tratamentele nu le-am facut dupa ureche ci in urma rezultatelor analizei de urina, urocultura.Ceea ce ma enerveaza cel mai tare este faptul ca nu stiu care e cauza, de la ce se declansaza.Am incercat sa urmaresc si nu imi dau seama nicicum.Intr-adevar simptomele imi apar mai des dupa contactul sexual, a doua sau atreia zi deci nu imediat si nu tot timpul.Am facut tratament cu antibiotice impreuna si cu sotul si o perioada a fost bine dar acum din nou ma deranjaza.Ma mai deranjaza si in perioada menstruatiei sau la jumatatea ciclului menstrual in perioada ovulatiei.Va rog sa imi spuneti ce sa mai fac mai ales ca acuma incerc sa raman insarcinata si nu as vrea sa mai iau antibiotice.
0
04-06-2009, ora 17:22
shakira8945
Nu este medic/terapeut
shakira8945
Buna! am anexita cronica de ceva vreme(am avut si o rana pe col pe care am vindecat-o intre timp), acum urmez tratament pt anexita cu injectii polidin+diclofenac sodic, doxiciclina si nistatina..si cu toate acestea am in continoare usturimi la urinare..este posibil sa fie din cauza antibioticului?sau poate asa isi face efectul?sau din contra nu au niciun efect asupra anexitei?:D
0
04-06-2009, ora 17:23
shakira8945
Nu este medic/terapeut
shakira8945
Astept parerile voastre..:D
0
06-06-2009, ora 20:33
shakira8945
Nu este medic/terapeut
shakira8945
imi va raspunde careva vreodata?
0
09-06-2009, ora 02:19
gizzy
Nu este medic/terapeut
gizzy
buna! aceleasi probleme le am si eu de 2 ani de zile. iti pot spune cu siguranta k senzatia de usturime apare dupa contact sexual. la fel am urmat si eu zeci de tratamente fara nici un efect. acum urmez un tratament naturist cu diferite ceaiuri...daca va da rezultate ti-l voi recomanda cu cea mai mare placere. intre timp daca esti din bucuresti iti recomanda sa mergi la spitalul judetean ilfov si sa faci o consultatie la domnul doctor tarig massawi. mult succes
0
10-06-2009, ora 19:23
shakira8945
Nu este medic/terapeut
shakira8945
Ms mult..nu prea am eu incredere in tratamentele naturiste..oricum st disperata am de atata timp problema asta si ma gandesc cu groaza ca iar trb sa merg la ginecolog iar tratament..iar si iar..cred ca imi schimb doctorul..:))
0
01-09-2009, ora 10:15
cristitm32
Nu este medic/terapeut
cristitm32
Se poate sa imi traduca si mie cineva urocultura si examenu sumar va rog?

culoare -galben-portocalie
turbiditate -tulbure
mucus - absent
sediment - prezent
filamente -absente
cristale amorfe 17476/ul 275
urocultura cantitativa sterila


examen urina
ph 5.0
densitate 1026
proteine -negativ
glucoza.-negativ
corpi cetonici -negativ
nitriti -negativ
urobilinogen -negativ
pigmenti biliari -negativ
sediment-negativ
cristale amorfe 17476


as dori sa stiu daca am ceva..vreo infectie urinara sau..asa
0
13-07-2010, ora 19:23
radu17
Nu este medic/terapeut
radu17
Salut! Prietena mea are o problema urinara cu simptomele de gen usturime si o durere insuportabila in jurul stomacului.
Asta nu e tot.urineaza cu sange

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu aceasta problema deoarece sunt foarte ingrijorat si ma deranjeaza foarte tare cand o vad ca sufera

Va multumesc!
0
13-07-2010, ora 23:31
OKett
Nu este medic/terapeut
OKett
@radu17

Sincer prietena ta are toate acestea si nu s'a dus inca la un medic? Crezi ca o astfel de situatzie se va rezolva pe un forum? Intzeleg ca sunt medici care vor raspunde dar treaba pare destul de serioasa eu o sfatuiesc sa mearga la un medic cat mai curand posibil. Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: